Podróże

Jakie powinny być buty górskie? Podpowiadamy, co i gdzie kupić

chodzenie po górach

Wędrowanie po górach to jedno z najprzyjemniejszych wyzwań – obfitujące w piękne widoki i satysfakcjonujące przekraczanie własnych granic. Czy jednak zawsze wygląda to tak nieskazitelnie? Jeśli na Twoich stopach będą odpowiednie buty górskie, unikniesz nieprzyjemności, z jakimi mierzą się piechurzy w “zwykłym” obuwiu. Jak wybrać najlepsze buty w góry? Dowiedz się, czytając ten krótki poradnik.

Dlaczego powinniśmy zabierać odpowiednie buty w góry?

Twoim zadaniem jest znaleźć takie buty górskie, które będą zapewniały Ci komfort i bezpieczeństwo. Wybierając się na szlak, raczej nie planujesz godzinnego spaceru po spokojnych równinach. Wyobraź sobie kilka godzin w jednych butach, prawie cały czas w ruchu – już wiesz, że muszą być wygodne. Aby były również bezpieczne, zwróć uwagę na odpowiednią podeszwę. Ryzyko niebezpiecznego zjazdu po kamieniu staje się naprawdę wysokie, kiedy masz na sobie buty miejskie o gładkiej, śliskiej powierzchni.

Nie wszystko jest jednak takie oczywiste. Niektóre typy wędrówek będą wymagały innych butów górskich, a niektóre innych. Masywność, długość cholewki oraz grubość podeszwy zależą m.in. od tego, kiedy i jak będzie przebiegał Twój wypad.

Jakie buty górskie wybrać dla siebie?

Podstawową grupą wśród butów outdoorowych są te dla turystów pieszych. Mówimy tu o chodzeniu w obrębie szlaku – po górach niskich, stosunkowo mało wymagających, lub po zróżnicowanym terenie. Buty do chodzenia po górach powinny być lekkie i dobrze amortyzujące stopę. Odpowiednia przyczepność podeszwy uchroni Cię przed upadkiem na skałach i kamieniach, których nie brakuje w górach, a także na bardziej stromych podejściach i zejściach.

Trudno przewidzieć pogodę, która Cię zastanie, dlatego najlepiej wybierz model o właściwościach wodoodpornych – zwłaszcza w porze jesienno-zimowej. Dobrze by było, gdyby odprowadzały wilgoć ze środka, ponieważ nawet w chłodny dzień możesz nieprzyjemnie przepocić wnętrze butów górskich.

Jeśli jesteś amatorem wspinaczki po górach wysokich, będziesz potrzebował jeszcze lepszej ochrony. Grubsza podeszwa butów sprawi, że nie będziesz odczuwał gęstych nierówności terenu, a wysoka cholewka zabezpieczy kostkę i staw skokowy. Wysokie buty górskie sprawdzą się również podczas kilkudniowych marszów z ciężkim sprzętem na plecach. Jeśli masz skłonności do kontuzji stawu skokowego – również wybierz ten wariant.

Jeśli Twoim celem są krótkie i pełne skał szlaki, możesz postawić na buty podejściowe. Dzięki specjalnie zaprojektowanej podeszwie kroki stają się bardziej precyzyjne. Kolejną grupę specjalistycznych butów górskich stanowi obuwie narciarskie oraz przeznaczone do skituringu i skialpinizmu. O ich cechach można by napisać kilka osobnych artykułów; pewnym jest, że na te bardziej wymagające wędrówki powinieneś zaopatrzyć się w dostosowany do warunków sprzęt – w tym buty.

O ile zimowe wędrówki wymagają mocnej ochrony przed chłodem i opadami atmosferycznymi, o tyle latem bardziej liczy się przewiewność. Na upalne dni możesz przeznaczyć specjalne sandały z grubą podeszwą – bądź jednak ostrożny i noś je wyłącznie w niższych partiach gór lub zwiedzając pobliskie miasta.

Gdzie szukać dobrych butów w góry?

Najlepszym pomysłem na trafione zakupy jest wybranie oferty sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży odzieży i akcesoriów górskich. Tak miejscem może być Polar Sport – to aż 5000 produktów i ponad 20 lat doświadczenia w branży outdoor. Nie musisz znać się na butach górskich, żeby dokonać właściwego wyboru – produkty są opisane w taki sposób, aby ułatwić Ci dopasowanie ich do swoich potrzeb. Jeśli natomiast będziesz potrzebował wsparcia – możesz poprosić o profesjonalne doradztwo.