Podróże

Jaka kurtka motocyklowa na dłuższą trasę?

motocykl

Początek wiosny to okres przygotowań do otwarcia sezonu motocyklowego. Odświeżamy nasze maszyny, przeprowadzamy drobne naprawy i konserwujemy pojazd, ale także zaglądamy do szaf i wyciągamy ubrania na motocykl.

Wybierając się w dłuższą podróż, zapewne niejedna osoba zastanawiała się nad materiałem kurtki: skórzana czy materiałowa? Poniżej przedstawiamy charakterystykę obu materiałów i walory obu z nich

Kurtka skórzana – dynamiczna jazda i maksymalna ochrona

Jakie kurtki motocyklowe na dłuższą trasę są najlepsze? Od początków motoryzacji skóra była pierwszym wyborem każdego motocyklisty. Niezależnie od tego, czy były to zwinne ścigacze, turystyczne cruisery czy agresywne muscle bike – zawsze ich właściciele odziani byli w skórzane kurtki i spodnie. Taki standard zawdzięcza się właściwościom skórzanej odzieży, która daje stosunkowo dużą swobodę ruchów i absorbcję zdecydowanej większości uszkodzeń. Ten typ materiału jest odporny na rozerwania, przetarcia, przedziurawienia czy innego typu perforacje, które są nieodzownie związane z użytkowaniem motocykli. Kurtka skórzana będzie bardzo dobrym wyborem, kiedy lubimy ryzykowną, agresywną jazdę, cenimy sobie dynamizm oraz wysoką prędkość.

Kurtka materiałowa – wygoda użytkowania i niskie koszty

Współczesna technologia produkcji sprawia, że za pomocą odpowiednich materiałów, specjalnej techniki splotów i wbudowanych ochraniaczy możemy osiągnąć prawdziwy pancerz bezpieczeństwa. Materiały tekstylne, takie jak nylon ballistyczny czy cordura są o wiele bardziej plastyczne w obróbce i jednocześnie zachowują swój walor ochronny. Wraz z plastycznością materiału, kurtki tekstylne dają o wiele większą swobodę ruchów niż skóra. Kurtki materiałowe – w porównaniu ze skórzanymi odpowiednikami – z reguły są też tańsze w zakupie i w utrzymaniu. Do kurtek materiałowych możemy zastosować tzw. podpinki, czyli dodatkowe warstwy termiczne, które lepiej zaizolują ciepło lub ochronią od deszczu.

Który materiał powinniśmy wybrać?

Jeżeli wybieramy się na turystyczne, rekreacyjne przejażdżki i preferujemy spokojną jazdę, lepszym wyborem będzie kurtka materiałowa. Zapewni nam większą swobodę ruchu, ma lepszą wentylację i gwarantuje wygodę podczas całego okresu jazdy. Należy jednak zwrócić uwagę, by poza standardowymi panelami na łokcie i na barki, kurtka była wyposażona w pancerz ochronny na plecy – nie wszystkie kurtki tekstylne mają ten pancerz wbudowany.

Kurtka skórzana z kolei będzie lepsza, jeśli chcemy poruszać się z dużą prędkością lub po krętych, niepewnych drogach. Zwiększone ryzyko upadku musi być dodatkowo zabezpieczone, a bezpieczeństwo i odporność na zniszczenia z kolei gwarantowana jest właśnie przez skórę. Ponadto skórzana kurtka często wygląda o wiele lepiej niż materiałowa – reprezentuje sobą ponadczasową elegancję i estetycznie się układa. Musimy jednak pamiętać, że po kilku godzinach jazdy możemy odczuwać mniejszy komfort niż w przypadku kurtek materiałowych.