Podróże

5 najważniejszych pytań o ubezpieczenie turystyczne, na które warto znać odpowiedź przed wyjazdem na wakacje!

Wakacje to czas, w którym odcinamy się od codziennej rutyny i odpoczywamy, spędzając czas z rodziną i skupiając się na swoich podróżniczych pasjach. Nie dajmy się jednak całkowicie ponieść się błogiemu wypoczynkowi i poświęćmy chwilę na wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Jak wybrać te, które odpowiada naszym potrzebom? W tym celu warto zadać sobie kilka konkretnych pytań.

Czy ubezpieczenie turystyczne warto wykupić nawet na krótki, weekendowy wyjazd?

Wybieramy się na krótki city break? Dwa lub trzy dni w stolicy któregoś europejskiego miasta? A może szlak w słowackich tatrach? Takie krótkie, weekendowe wyjazdy to prawdziwa esencja podróżowania. Niestety w przypadku tych wyjazdów bagatelizujemy kwestię ochrony ubezpieczeniowej.

Tylko dwa dni? No przecież na pewno nic mi się nie stanie – tak twierdzi większość z nas. Niewiele ponad ćwierć wyjeżdżających polaków zawsze myśli o ubezpieczeniu turystycznym. A to właśnie ono redukuje do zera ryzyko ogromnego długu, który przyjdzie nam spłacić w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia i opieki medycznej, której doświadczymy w obcym kraju.

Odpowiadając na pytanie – tak, ubezpieczenie turystyczne warto wykupić zawsze, gdy wyjeżdżamy poza teren Polski, nawet na jeden dzień. Niska cena takiego ubezpieczenia powinna nas tylko upewnić w tym przekonaniu.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest potrzebne, gdy mam kartę EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to unijny dokument potwierdzający możliwość do skorzystania z usług medycznych na terenie Europy. Wiele osób wychodzi z założenia, że ten bezpłatny dokument zapewnia pełną opiekę medyczną bez względu na okoliczności i sytuację, jaka nam się przytrafiła.

Nic bardziej mylnego. Karta EKUZ gwarantuje możliwość wykonania podstawowego zakresu badań. Jednak to, co istotne to fakt, że świadczenia te będą wykonywane na takich samych zasadach, jak w przypadku obywateli kraju, w jakim przebywamy. EKUZ nie pokrywa kosztów zabiegów, dodatkowych usług medycznych, długotrwałego leczenia. Jeśli zależy nam na konkretnej ochronie naszego zdrowia, niezbędne będzie wykupienie specjalnego ubezpieczenia medycznego. Co ważne, ubezpieczenie turystyczne działa także w krajach spoza Europy – to daje dodatkową przewagę, która istotna jest podczas dalszych wypraw.

Chcę wyjechać na narty – czy ubezpieczenie zapewni mi odpowiednią ochronę?

Wyjeżdżamy w Alpy na narty? To wyjazd, który sam w sobie zawiera podwyższone ryzyko potencjalnych urazów i wypadków, na które nie zawsze mamy wpływ. Przed zakupem ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na dodatkową ochronę na wypadek uprawiania sportów zimowych.

Warta ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny oferuje możliwość ubezpieczenia na wypadek wyjazdów na narty lub snowboard. Z taką ochroną miłośnicy zimowego szaleństwa uzyskują pełny komfort psychiczny związany z ryzykownymi wyjazdami w góry.

Ubezpieczenie turystyczne a choroby przewlekłe

Czy wyjazd turystyczny zarezerwowany jest jedynie dla tych osób, które nie chorują przewlekle? Na szczęście nie, chociaż w tym aspekcie należy bardzo dokładnie zweryfikować Ogólne Warunki Ubezpieczenia polisy. Dlaczego?

Wiele wariantów ubezpieczenia turystycznego nie pokrywa kosztów leczenia związanych z chorobą przewlekłą. Jeśli ten element jest dla nas bardzo istotny, warto dokładnie zapoznać się z ofertą ubezpieczyciela, by mieć pewność, że w przypadku pogorszenia stanu zdrowia nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów.

Czy ubezpieczenie turystyczne oferuje coś więcej niż tylko ochronę zdrowotną?

Czy ubezpieczenie na wakacje to tylko ochrona zdrowia? Z roku na rok ubezpieczyciele oferują nam coraz szerszy zakres ochrony, który uwzględnia nie tylko ochronę, ale także ubezpieczenie NNW czy assistance, jakże niezbędny w kryzysowych sytuacjach.

Ubezpieczenie turystyczne bardzo często uwzględnia jako rozszerzenie polisy także zwrot kosztów związany ze zgubieniem bagażu, znacznym opóźnieniem lotu czy odwołaniem imprezy turystycznej. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Oczywiście na ważność ochrony w przypadku spożycia przez ubezpieczonego alkoholu. Wiele towarzystw oferuje za dodatkową opłatą możliwość uzyskania kosztów odszkodowania nawet wtedy, gdy do zdarzenia doszło pod wpływem alkoholu.

Artykuł sponsorowany