Podróże

Jak przygotować się na wyprawę kajakową?

Czas wakacji to czas wspaniałej pogody sprzyjającej przebywaniu na świeżym powietrzu. Jedni wybierają się na długie górskie eskapady, drudzy wsiadają na rowery i na dwóch kółkach przemierzają bliskie okolice, jeszcze inni decydują się na krótszą lub dłuższą wyprawę kajakową. Entuzjaści tej ostatniej aktywności muszą jednak odpowiednio się do niej przygotować.

Należy pamiętać o tym, że wakacje z wiosłami to nie lekki spacerek po parku, a prawdziwe wyzwanie fizyczne. Obojętnie, czy wybieramy się na jednodniowy spływ, czy na wielodniową wyprawę, musimy wiedzieć o kilku istotnych rzeczach. Jak zatem przygotować się do niezapomnianej kajakowej przygody?

Wybór trasy

Wbrew pozorom nie jest to łatwa sprawa. Zwłaszcza jeśli zamierzamy wsiąść do kajaka po raz pierwszy. Możemy wybrać kajak jednoosobowy lub dwuosobowy. Wiadomo, że w dwójkę zawsze raźniej. Musimy koniecznie wziąć pod uwagę naszą aktualną kondycję, stan zdrowia i charakterystykę pozostałych członków załogi, z którymi wybierzemy się na wyprawę. Nie bójmy się i zapytajmy o radę kogoś doświadczonego lub poprośmy organizatora spływu o pomoc w wyborze najlepszej dla nas trasy.

Przygotowania zaczynamy już w domu

Jeśli już wybraliśmy dla siebie odpowiednią trasę, to możemy przejść do kolejnego punktu. Gdy czujemy, że nie jesteśmy w najlepszej formie fizycznej lub kajakiem będziemy płynąć pierwszy raz, to koniecznie poćwiczmy wiosłowanie na „sucho” w domu. Przygotujmy mięśnie ramion do wysiłku przy pomocy hantli bądź innych obciążników. Dzięki temu nie będziemy też mieli zakwasów na drugi dzień po naszym wodnym wyzwaniu.

Jak się ubrać?

Kajaki to bardzo dobry pomysł na aktywny i rodzinny urlop. Żeby jednak nie popsuć sobie zabawy, musimy  na „wiosłowanie” odpowiednio się ubrać. W miarę możliwości ubierzmy na siebie lekki, niekrępujący ruchów strój. Do tego nałóżmy na nogi wygodne obuwie sportowe lub sandały. Nie zapomnijmy o nakryciu głowy i ochronie oczu! Czapka i okulary przeciwsłoneczne mogą być zbawienne, jeśli dzień, który wybraliśmy na kajakowanie, będzie bardzo słoneczny. Wsiadając na kajak, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy narażeni na przegrzanie, a jeśli trasa jest długa i zastanie nas na nim wieczór to może potrzebna być lekka bluza. Dodatkowo, mając stały kontakt z wodą, lepiej założyć pod ubranie strój kąpielowy.

Co zabrać?

Generalnie do kajaka zabieramy tak mało rzeczy, jak tylko to możliwe. Do foliowej, szczelnej torebki spakujmy koniecznie krem z wysokim filtrem UV, wodę i spożywcze produkty wysokoenergetyczne. Zobaczycie, jak wiosłowanie szybko wywoła w was prawdziwy głód. Zapomnijmy jednak o kanapkach (łatwo mogą zamoknąć), termosie i rzeczach o większych gabarytach – będą one przesuwały się w kajaku z miejsca na miejsce i utrudniały nam wiosłowanie.

Jeżeli chcemy zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby np. wykonać zdjęcia krajobrazu, możemy to śmiało zrobić. Jednak aparat także musimy szczelnie zapakować. Przydatna może okazać się też mapa terenu (choćby w formie aplikacji mobilnej).

Jesteśmy już na miejscu

Przed wejściem na kajak, koniecznie należy założyć na siebie kamizelkę ratunkową, ale to nie jedyne zabezpieczenie, o które musimy zadbać. Przed zejściem na wodę sprawdźmy jeszcze stan techniczny naszego kajaka, w końcu będziemy musieli nim płynąć całą wyprawę. Zwróćmy też uwagę, czy nie wlewa się do niego woda. Jeśli wszystko jest ok – ruszamy!