Podróże

10 najładniejszych zamków krzyżackich

fot. Kasa Fue / Wikipedia

Zakon krzyżacki był jednym z trzech największych chrześcijańskich zakonów rycerskich.

Do Polski sprowadził go Konrad Mazowiecki, który liczył na to, że waleczny zakon obroni Polaków przed ewentualnymi najazdami ze strony Prus. Wkrótce jednak Krzyżacy podbili rozległe tereny, tworząc swoje własne państwo.

Jakie zamki krzyżackie uznaje się za najładniejsze?

1. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku do dziś przypomina o potędze Krzyżaków. Jest największym zamkiem w całej Polsce i jednym z najbardziej imponujących na całym świecie. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIII wieku.

2. Zamek w Bytowie

Zamek w Bytowie pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Był siedzibą prokuratora krzyżackiego, a następnie własnością książąt pomorskich.

3. Zamek w Czarnem

Zamek w Czarnem został wzniesiony przez zakon na przełomie XIV i XV wieku. Celem jego powstania było zabezpieczenie ważnych szlaków. Dziś znajduje się tutaj neogotycki pałac, a fragmenty oryginalnych murów stanowią dla niego ozdobę.

4. Zamek w Człuchowie

Zamek w Człuchowie jest po Malborku drugim pod względem wielkości zamkiem krzyżackim. Jego mieszkańcami byli Konrad Wallenrod, a także wielki mistrz zakonu krzyżackiego, Ulrich von Jungingen.

5. Zamek w Gniewie

Budowę zamku w Gniewie rozpoczęto pod koniec XIII wieku, jednak w kolejnych stuleciach ulegał poważnym modyfikacjom. Obecnie odbywają się na nim turnieje rycerskie, a także pokazy kowalstwa artystycznego.

6. Zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki w Pasłęku powstał w XIV wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się gród wzniesiony przez Prusów. Historycy i poszukiwacze skarbów uważali, że to właśnie tutaj mogła przez jakiś czas być ukrywana Bursztynowa Komnata.

7. Zamek krzyżacki w Przezmarku

Zamek krzyżacki w Przezmarku został wybudowany w XIV wieku jako warownia. Zbudowano go na półwyspie między jeziorami Motława Wielka i Motława Mała. Jego ruiny są obecnie własnością prywatną.

8. Zamek w Rynie

Zamek w Rynie pełni obecnie funkcję luksusowego hotelu. Został zbudowany w XIV wieku jako siedziba Krzyżaków, a także baza, z której można było atakować Litwę.

9. Zamek w Sztumie

Zamek w Sztumie to średniowieczny zamek położony nad Jeziorem Sztumskim. W czasach świetności Krzyżaków był siedzibą wójta zakonnego i rezydencją wielkiego mistrza.

10. Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku został zmieniony w ruinę, kiedy w 1945 roku na tych terenach pojawiła się Armia Czerwona. Jego budowa rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XIV wieku. Posiadał kiedyś osiem baszt, bramę oraz fosę.