37 mało znanych ciekawostek o Titanicu

titanic ciekawostki informacje


Titanic był jednym z najsłynniejszych okrętów swego czasu, a ludzie pamiętają tragedię jaka odbyła się 14 kwietnia 1912 roku. Oto lista ciekawostek o Titanicu, zarówno o prawdziwym statku, jak i filmach o Titanicu.

1. RMS Titanic był największym na świecie statkiem pasażerskim, który wszedł do eksploatacji, mierząc 269 metrów długości i największym poruszającym się obiektem wykonanym przez człowieka w tamtych czasach. Największym statkiem pasażerskim jest obecnie Harmony of the Seas, o długości 362 metrów.

2. Żaden inżynier nie wyszedł z Titanica. Pozostali do samego końca i utrzymywali moc, dzięki czemu inni mogli uciec.

3. Statek spalał około 600 ton węgla dziennie – ręcznie wsypywany do pieców przez 176-osobowy zespół. Prawie 100 ton popiołu było wyrzucano do morza co 24 godziny.

4. Ksiądz na pokładzie Titanica dwukrotnie odmówił miejsca na łodzi ratunkowej i zatrzymał się, aby dać spowiedź i odpuścić grzechy ludzi którzy zostali na statku.

5. Chociaż cztery przednie przedziały mogły wprawdzie zostać zalane się bez zatonięcia statku, to jednak w tą noc sześć przedziałów zostało zalanych.

6. Żaden inny morski statek żeglugi liniowej w historii nie został nigdy zatopiony przez górę lodową.

7. W 1943 r. hitlerowcy zrealizowali także film „Titanic”. Był to anty brytyjski utwór propagandowy o słynnym wraku statku. Royal Air Force zbombardowała teatr, w którym film miał mieć swoją premierę.

8. Na pokładzie znajdowała się siłownia, basen, łaźnia turecka, budy dla psów oraz boisko do squasha. Miała nawet własną gazetę na pokładzie – atlantycki Dziennik.


9. Milton Hershey, założyciel Hershey’s Chocolate, w ostatniej chwili odwołał swoją rezerwację z powodu wcześniejszych zobowiązań biznesowych.

10. Drugi oficer, Charles Lightoller wyznał kilka lat po zatonięciu Titanica, że lornetka rzeczywiście była na pokładzie, w zamkniętym pudełku, dla którego nikt nie miał prawdopodobnie klucza.

11. Podczas budowy statku na 26 miesięcy w Belfaście odnotowano 246 wypadków i dwóch zgony.

12. Do noszenia głównej kotwicy wymagane było dwadzieścia koni.

13. Po wykryciu góry lodowej wystąpiło 30 sekundowe opóźnienie przed wydaniem polecenia zmiany kursu. Gdyby nie to opóźnienie, można byłoby zapobiec katastrofy.

14. Główny piekarz na Titanicu wypił rzekomo tyle alkoholu, że przez 2 godziny przetrwał pływanie w mroźnym oceanie, zanim został uratowany.

15. Pierwszy film o Titanicu powstał niespełna miesiąc po katastrofie i pojawił się w nim aktorka, która przeżyła zatonięcie.


16. Kim Il-Sung, założyciel Korei Północnej, urodził się tego samego dnia, w którym zatonął Titanic.

17. Titanic tonął 2 godziny i 40 minut.

18. SS Naronic, statek należący do tej samej firmy, która była właścicielem Titanic, zniknął na tej samej trasie bez śladu w 1893 roku.

19. Z 711 uratowanych pasażerów Titanica, tylko 58 było mężczyznami.

20. Dwa lata po zatonięciu Titanica statek Empress Of Ireland zatonął w Zatoce St. Lawrence i stracił 68,5% wszystkich pasażerów (o 0,5% więcej niż Titanic). Wydarzenie nie było tak głośne z powodu I wojny światowej.

21. Łódź ratunkowa nr 1 Titanica o pojemności 40 osób została opuszczona z tylko 12 osobami. Później odmówili powrotu na próbę ratowania innych pasażerów.

22. Pasażerowie pierwszej klasy otrzymali książkę muzyczną zawierającą 352 piosenki. Muzycy na pokładzie musieli znać je wszystkie, w przypadku złożenia prośby o zagranie piosenki.

23. John Jacob Astor IV był najbogatszym pasażerem na pokładzie z majątkiem szacowanym na około 85 milionów dolarów (dzisiaj to około 2 miliardów dolarów).


24. Pomiędzy zaobserwowaniem góry lodowej a kolizją minęło zaledwie 37 sekund.

25. Podczas podróży statek otrzymał sześć ostrzeżeń o lodowcach.

26. Gra o Tron filmowana była w tym samym studiu, w którym został zbudowany Titanic, ale nie ten w filmie, ale w rzeczywisty RMS Titanic.

27. Spośród 12 psów, które były na pokładzie, trzy przeżyły.

28. Znalezienie szczątków Tytanica zajęło 73 lat.

29. James Cameron nakręcił film „Titanic” między innymi po to, aby nurkować do wraku statku finansowanego przez studio filmowe.

30. W 1912 r. bilet w pierwszej klasie na Titanic kosztował 4375 dolarów (dzisiaj to prawie 100 tysięcy dolarów).

31. Film Titanic w reżyserii Jamesa Camerona kosztował więcej niż oryginalny statek Titanic.

32. Na pokładzie znajdowało się 20000 butelek piwa, 1500 butelek wina i 8000 cygar – wszystko do użytku pasażerów pierwszej klasy.

33. Wielkie schody na pokładzie schodziły na siedem z 10 pokładów statku i zawierały płyty dębowe, i malowidła z brązu. Repliki można znaleźć w Muzeum Titanica w Branson w Missouri.

34. Ponad połowa podróżnych z Titanica zmieściłaby się w łodziach ratunkowych, ale tylko mniej niż 1/3 z nich faktycznie to zrobiła.

35. Jedyny Japończyk, który przetrwał Titanica został okrzyknięty tchórzem za to, że nie umierał wraz z innymi pasażerami.

36. Lodowiec, z którym zderzył się Titanic, rozpoczął swoją podróż prawie 2000 lat temu.

36. Violet Constance Jessop przeżyła zatonięcie Titanica. Co ciekawe, przeżyła również zatonięcie jej siostrzanego brytyjskiego statku i kolizję z trzecim okrętem olimpijskim.

37 mało znanych ciekawostek o Titanicu
3.6 (72.17%) 23 głosówZobacz też

Sprawdź też:
Nie ma wątpliwości, że Yorkshire Terrier jest absolutnie wspaniały.