Ciekawostki

10 filmów o Titanicu, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

sos titanic
kadr z filmu S.O.S. Titanic (1979)

Magiczna aura i splendor, jakie unosiły się nad statkiem RMS Titanic, są równe atmosferze sensacji i tragedii ludzkiej, z jakimi statek kojarzył się po katastrofie w 1912 roku. Wbrew pozorom połączenie katastrofy z blichtrem dam i dżentelmenów pierwszej klasy oraz marzeniami pasażerów klasy trzeciej, stało się udanym przepisem na doskonałe filmy, dzięki którym można było poznać zakamarki statku, przyjrzeć się normom społecznym z początku dwudziestego wieku i ludziom, którzy byli eleganckimi łącznikami między wiekiem dziewiętnastym i dwudziestym.

1. Ocaleni z Titanica

Pierwszy film o katastrofie Titanica powstał już miesiąc po zatonięciu statku. Produkcję pod tytułem „Ocaleni z Titanica” można było zobaczyć wiosną 1912 roku, a ciekawostką był fakt, że zagrała w nim aktorka, której faktycznie udało się przeżyć katastrofę miesiąc wcześniej.

2. Titanic (1943)

W 1943 roku nazistowska propaganda zaproponowała widzom film pod tytułem „Titanic”, który opierał się na autentycznych wydarzeniach, ale jego celem było przedstawienie Brytyjczyków w złym świetle. W filmie pokazano na przykład nielegalne interesy bogaczy z Titanica czy nieprawidłowe decyzje kapitana Smitha. Jeden z dwóch reżyserów filmu w trakcie prac niepochlebnie wypowiedział się na temat Adolfa Hitlera, za co go aresztowano, a nieco później znaleziono martwego w celi.

3. Titanic (1953)

„Titanic” Jeana Negulesco powstał w 1953 roku i był bardzo wnikliwą analizą zachowania pasażerów i ich wielkiej tragedii, podczas próby ratowania własnego życia. Film opowiada historię Julii, która wraz z dziećmi postanawia uciec do Ameryki przed mężem. Ten jednak się o tym dowiaduje i również trafia na pokład Titanica, gdzie ponownie są razem i postanawiają ratować swoje małżeństwo. Dochodzi jednak do katastrofy.

4. S.O.S. Titanic (1958)

W 1958 roku na ekrany trafił film pod tytułem „S.O.S. Titanic” w reżyserii Roya Warda Bakera. Film otrzymał Złotego Glob, a jego fabuła skupia się na katastrofie, do której doszło, kiedy Titanic zderzył się z górą lodową. Czwarty oficer Titanica, Joseph Boxhall, był na planie filmowym doradcą technicznym.

5. Niezatapialna Molly Brown

Sześć lat później powstał film pod tytułem „Niezatapialna Molly Brown”, który skupiał się na losach barwnej pasażerki Titanica, która zasłynęła koordynując ewakuację i ratując rozbitków. Była to ekranizacja musicalu na podstawie książki Richarda Morrisa.

6. S.O.S. Titanic (1979)

W 1979 zrealizowano film o takim samym tytule, jak produkcja z 1958 roku, a mianowicie „S.O.S. Titanic”. Film ten jest dziś uznawany za kultowy, a stewardessą zagrała w nim znana Helen Mirren.

7. Titanic (1996)

W 1996 roku Robert Lieberman zrealizował miniserial, opowiadający o losach najpopularniejszego statku pasażerskiego. Film opowiada o losach młodej damy, jednego z armatorów oraz pary kochanków, a w jedną z ról wcieliła się Catherine Zeta-Jones.

8. Titanic – legenda trwa

„Titanic – legenda trwa” to film animowany z 2001 roku, który został wyreżyserowany przez Camillo Teti. W filmie tym poznajemy perypetie ciekawych pasażerów, na przykład międzynarodowej oszustki, przebiegłej wdowy czy krezusa z bogatej rodziny. Animowana wersja wydarzeń nie jest jednak tak tragiczna, jak fakty historyczne.

9. Głosy z głębin 3D

„Głosy z głębin 3D” to film dokumentalny, który przedstawia kilkutygodniową ekspedycję do wraku statku. W filmie Jamesa Camerona możemy zobaczyć, co działo się podczas przygotowań do wielkiej produkcji z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, z którą twórcy przed lat otrzymali aż 11 Oscarów. Technologia 3d pozwala zobaczyć wnętrze statku, a film według wielu ludzi jest najlepiej zrealizowaną produkcją z użyciem 3D.

10. Titanic II

„Titanic II” to film katastroficzny z 2010 roku, który opowiada historię Titanica II, mającego wyruszyć w rejs sto lat po katastrofie oryginału. Podwodne trzęsienie ziemi i fale tsunami doprowadzają jednak do tragedii. Film został bardzo nisko oceniony przez krytyków i widzów na całym świecie.