Polska

Jak łatwo i wygodnie zwiedzić Gdańsk nie wydając fortuny

Gdańsk Motława

Czy trzeba wynająć prywatnego przewodnika by zwiedzić Gdańsk ? Nie koniecznie.

Z audioprzewodnikiem Audio Guide Gdańsk zwiedzicie to piękne miasto na własnych zasadach za kwotę mniejszą niż bilet do kina. A przy tym co również bardzo ważne – na pewno nie będziecie się nudzić!

Z audioprzewodnika skorzystać można na 2 sposoby – pożyczają urządzenie (odtwarzacz) w punkcie informacji turystycznej (są 2 takie punkty w centrum miasta) lub pobierając aplikację na telefon.

W każdej z 2 opcji możecie posłuchać nawet 40 audycji powiązanych z różnymi miejscami, które warto odwiedzić w Gdańsku,. Jak do nich dotrzeć? To proste – w informacji turystycznej otrzymacie gratis specjalną mapę, a w przypadku korzystania aplikacji – pomoże Wam GPS i automatyczna mapa.

Czy trzeba słuchać wszystkich audycji? Absolutnie nie. Nie ma nawet narzuconej kolejności zwiedzania, gdyż każda audycja to niezależna ciekawa historia.

Czym się zajmujecie?

A czego się można dowiedzieć z Audio Guide Gdańsk?

Dowiemy się przede wszystkim jak wyglądało życie codzienne w mieście: ile kosztował obiad w karczmie w Gdańsku lub jakie fortuny zgromadzili najzamożniejsi kupcy z Gdańska. Kto i jak zdobył słynny obraz „Sąd Ostateczny”, co robił Napoleon w Gdańsku.

Czy będą daty i trudne nazwiska? Czasami, ale raczej rzadko w porównaniu z tradycyjnymi przewodnikami.

Ciekawostki nieznane mieszkańcom

Jeszcze kilka lat temu ciekawostki miejskie znali ci, którzy mieli czas na przesiadywanie w bibliotekach i studiowanie opasłych tomów historycznych. Ale to już przeszłość. Elektroniczny przewodnik, którego wystarczy posłuchać, to także doskonały pomysł na lekcje poza szkołą. Ma w sobie elementy humorystyczne, nawiązujące też do tak popularnych wśród młodych ludzi gier miejskich. Nad zawartością merytoryczną audycji czuwali eksperci od historii Gdańska, ale na nudę nie będzie miejsca.

– Do oprowadzania po Gdańsku „zatrudniliśmy” najlepszych przewodników i co tu dużo mówić – trochę jakby… celebrytów. O Gdańsku opowie nam Król Mórz Neptun, o Starym Mieście – Jan Heweliusz (nawiasem mówiąc znany nie tylko dzięki astronomii), po Długiej – Jan Uphagen, po Długim Targu – Gabriel Fahrenheit, a po fortach – cesarz Napoleon! Lecz swoje relacje przedstawią także bardziej anonimowe postacie – świadkowie minionych czasów, niekoniecznie tych najdawniejszych, bo mamy także audycje poświęcone strajkom w okresie PRL, Solidarności i Stoczni Gdańskiej czy o obrońcach Poczty Polskiej – uchylają rąbka tajemnicy twórcy audioguaidegdansk.pl.

Lekcja historii lub języka obcego

Audycje Audio Guide Gdańsk są dostępne w czterech językach. Oprócz polskiego są to jeszcze angielski, niemiecki i rosyjski. Spacer historyczny może więc być połączony z nauką języka obcego. Zwłaszcza, że teksty czytają lektorzy i odgrywają aktorzy, dla których jest to zawsze język ojczysty.

Najwyższy poziom przewodnika potwierdzają nagrody i wyróżnienia, m.in. nagroda specjalna Międzynarodowych Targów Gdańskich i bardzo pochlebna recenzja profesora Jerzego Sampa.

Grupowe zniżki dla szkół

Koszt biletu jednej osoby (dla grup powyżej 10 osób) to 10 zł. Nauczyciele otrzymują dodatkowo skrypty wszystkich audycji w wybranym języku, a także zestaw pytań do konkursu lub powtórzenia materiału z lekcji. Oprócz tego każdy uczeń oraz nauczyciel dostaje specjalną mapę Audio Guide Gdańsk oraz unikatową pamiątkę z Gdańska.

Zakup biletów można zrealizować poprzez stronę internetową Audio Guide, a audioprzewdoniki odbiera się na Długim Targu 28/29 w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej od godz. 9 rano. Partnerem projektu jest Gdańska Organizacja Turystyczna.

Uwaga – od 2018 roku dostępna jest także aplikacja Audio Guide Gdansk na system Android!

Szczegóły na stronie www.audioguidegdansk.pl