10 najlepszych atrakcji w Zatorze

Energylandia
źródło: www.energylandia.pl

Zator to miasto położone w południowej części Polski liczące sobie niespełna 4000 mieszkańców. Choć to miejscowość niewielka, to niewiele osób w kraju nie wie gdzie leży i z czego słynie najbardziej.

Miasto znane jest przede wszystkim z ogromnego parku rozrywki jakim jest Energylandia, jak i słynnych osób pochodzących właśnie stąd, czyli rzeźbiarza Wiesława Müldner-Nieckowskiego, profesora Konstantego Grzybowskiego, Jerzego Remera czy Anny Seniuk. Co warto zwiedzić będąc w Zatorze bądź jego najbliższych okolicach? Oto najlepsze atrakcje jakie znajdziemy w Zatorze.

1. Jeśli chodzi o Zator, to bez najmniejszych wątpliwości jego największą atrakcję stanowi Energylandia – największy rodzinny park rozrywki w Polsce, z dużym powodzeniem funkcjonujący od lipca 2014 roku. To miejsce idealne zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Park podzielony jest na następujące strefy:
– Bajkolandię, idealną dla dzieci w każdym wieku,
– familijną przeznaczoną dla całych rodzin,
– ekstremalną z rozrywami dla odważnych,
– Water Park, będącą imitacją tropikalnej wyspy, na której bardzo przyjemnie spędzić można nawet cały dzień.

2. Dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą zawitać do Energylandii, w Zatorze funkcjonuje jeszcze jeden, zdecydowanie mniejszy bowiem dedykowany przede wszystkim dzieciom Park Zatorland. Jest to miejsce podzielone na trzy tematyczne parki:
– Park Dinozaurów,
– Park Owadów,
– Park Mitologii.

3. Park św. Mikołaja w Zatorze to miejsce magiczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, którzy w tym miejscu choć na chwilę mogą się przenieść do pięknych i jakże beztroskich chwil swojego dzieciństwa. W krainie nie mogło zabraknąć postaci Świętego Mikołaja, któremu każdy może opowiedzieć nawet o swoich najbardziej skrytych marzeniach. W parku znajduje się wiele atrakcji. Co ciekawe w dniu swoich urodzin (za okazaniem stosownego dowodu) do paru każdy będzie mógł wejść z biletem za symboliczną złotówkę.

4. Będąc w Zatorze warto poznać również ciekawe i inspirujące okolice miasta, między innymi Chrzanów, w którym znajduje się Zamek Lipowiec, oddalony około 9 km od Zatoru. Zamek położony jest niezwykle malowniczo w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek wybudowano w systemie tzw. orlich gniazd. Oznacza to, że duża część zamkowych elementów wybudowana na trudno dostępnych wapiennych skałach.

5. Park Owadów w Zatorze to największy tego rodzaju park w południowej części Polski. Tylko w tym miejscu każdy ma możliwość spotkania szerokiego rodzaju owadów przedstawionych w ludzkich rozmiarach. Na dzień dzisiejszy znajduje się tam 16 ogromnych eksponatów, jednak zarządcy parku wcale nie wykluczają pojawienia się nowych obiektów w perspektywie czasu.

6. Park Mitologii na Wodzie to niepowtarzalne i wyjątkowe miejsce na mapie Polski. To tylko tu obejrzeć można całe mnóstwo figur herosów, bogów, bohaterów czy różnego rodzaju stworzeń mniej lub bardziej znanych z mitologii. Ogromną atrakcją parku jest możliwość zwiedzania jego zakątków w czasie rejsu po niezwykle malowniczo położonym stawie. Dla uatrakcyjnienia wycieczek w parku postarano się o umieszczenie starannie wykonanej w każdym detalu ruiny delfickiej świątyni Apollina, stworzono tu także wejście do wnętrza konia trojańskiego czy przejście przez Labirynt Minotaura. Park jest niezwykle ciekawą i przede wszystkim wartościową lekcją historii w plenerze i pięknych okolicznościach przyrody.

7. Park Bajek i Wodnych Stworzeń to miejsce idealne zarówno dla dzieci, jak i wszystkich dorosłych, którzy chcą sobie przypomnieć najpiękniejsze bajki nierozłącznie kojarzące im się z ich dzieciństwem. Uradowani z wycieczki po tym miejscy będą zarówno miłośnicy przygód Kota w Butach jak i Czerwonego Kapturka. Wiele eksponatów zrobi na zwiedzających ogromne wrażenie przede wszystkim dlatego, że duża część z nich ma wysokość nawet 7 m. Dzieci jak i dorośli z pewnością miło spędzą czas spacerując wśród najpopularniejszych postaci z mniej czy bardziej znanych bajek kojarzących się z pięknym i beztroskim dzieciństwem.

8. Wyciągi Smrek znajdują się niespełna 5 km, od Zatoru i jest to miejsce które warto odwiedzić goszcząc w miasteczku (szczególnie w okresie zimowym). Znajduje się tam kilka stoków o bardzo zróżnicowanym nachyleniu, dlatego każdy bez przeszkód będzie mógł wybrać ten idealnie dopasowany do umiejętności i aktualnych możliwości. To idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa nawet, jeśli nie są oni zbyt doświadczeni w uprawianiu zimowych sportów.

9. 11 km od miasta Zator położone jest bardzo ciekawe Małopolskie Muzeum Pożarnictwa. Obiekt z powodzeniem funkcjonuje od 1953 roku, a co za tym idzie to najstarszy i najbardziej inspirujący tego typu obiekt na terenie całego kraju. Głównym inicjatorem powstania tego miejsca był był kpt. Zbigniew Konrad Gęsikowski. W muzeum znaleźć można mnóstwo strażackich wozów konnych, samochodów pożarniczych, medali, odznaczeń i fotografii, dzięki czemu można przekonać się, jak wyglądało pożarnictwo w różnych okresach dziejowych.

10. Niespełna 15 km od miasta Zator znajduje się dom Rodzinny Papieża Jana Pawła II, który obecnie przekształcony jest na muzeum, które poświęcone zostało życiu wybitnego Karola Wojtyły, którego pamięć wśród narodu trwa niezmiennie, nawet pomimo upływu wielu lat od jego śmierci.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.