Polska

Co warto zobaczyć w Sandomierzu w jeden dzień lub weekend

rynek

Jest takie jedno miasto w Polsce, które zna większość Polaków oglądających telewizję. Sandomierz, miasto w którym toczą się niesamowite przygody pewnego księdza. Ksiądz ten niczym Sherlock Holmes rozwikłuje najróżniejsze kryminalne zagadki.

Ojciec Mateusz bo o nim mowa swoją detektywistyczną pasję realizuje w otoczeniu urokliwego miasta jakim jest Sandomierz. Nie mniej Sandomierz nie tylko z serialowej popularności słynie.

1. Rynek w Sandomierzu

Jak w każdym mieście z długą historyczną tradycją, rynek stanowi centralny punkt miasta. Niezwykłym miejscem również w Sandomierzu jest rynek. Sporej wielkości plac otoczony urokliwymi kamieniczkami. Wokół rynku podziwiać można zabytkowe samochody oferujące przybyszom przejażdżki po okolicy. W kamieniczkach znajduje się wiele lokali gastronomicznych, w których można zakupić miejscowe regionalne specjały takie jak: Podpiwek Sandomierski, Krówki Sandomierskie czy cydr.

2. Ratusz w Sandomierzu

Piękny renesansowy budynek powstały w XIV I XV wieku. W XVI wieku ozdobiony został wspaniałą attyką cieszącą wzrok do dziś. W XVII wieku dobudowano wieżę ratuszową. Całość stanowi ciekawe połączenie, czerwone ceglane mury budynku i biała otynkowana wieża.

3. Podziemna Trasa Turystyczna

Z Rynku można wejść do słynnych Podziemi Sandomierskich. Udostępniona w 1977 roku trasa poprowadzona jest poprzez podziemne piwnice i dawne składy kupieckie. Całość trasy składa się z 34 pomieszczeń usytuowanych na głębokości od 4 do 12 metrów pod ziemią. Łączna długość podziemia udostępniona turystom liczy 470 metrów.

4. Ucho Igielne

Ostatnia istniejąca furta w murach obronnych miasta, zwana Furtą Dominikańską. Nazwa Ucho Igielne wzięła się z kształtu furty przypominającej właśnie ucho igły. To niezwykłe miejsce znajduje się przy ulicy Zamkowej.

5. Brama Opatowska

Ładny odrestaurowany fragment murów obronnych. Jest jedyną ocalałą spośród czterech bram umożliwiających wstęp do miasta. Na szczycie znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się widok na miasto i całą okolicę.

6. Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi

Liczący około pół kilometra długości lessowy wąwóz położony w obrębie miasta. W najwyższym miejscu wysokość ścian wąwozu wynosi 10 metrów. Legenda głosi, że miejsce to było często odwiedzane przez królową Jadwigę

7. Świat Ojca Mateusza

Grzechem było by nie odwiedzić miejsca związanego z jednym z najpopularniejszych polskich seriali. Ciekawie zaaranżowane miejsce. Na powierzchni około 400 metrów kwadratowych pokazano wnętrza występujące w serialu. Oczywiście całości dopełniają figury woskowe najważniejszych postaci serialowych.

8. Aleja szachowa

Ciekawe miejsce dla miłośników szachów. Aleja znajduje się w Parku Piszczele i wzdłuż jej boków ustawione są figury szachowe. Figury wykonane są z kamienia i mają po około 70 centymetrów wysokości. Każda figura waży około 300 kilogramów. Wtajemniczeni twierdzą, że ta waga chroni je przed złodziejami.

9. Zamek Królewski

Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego zamek znajduje się na wiślanej skarpie. W zamkowych murach znajduje się Muzeum Okręgowe. Jako ciekawostkę wspomnieć należy, że po III rozbiorze Polski teren ten przypadł Austriakom, którzy urządzili tu więzienie i siedzibę sądu kryminalnego.

10. Winnica Sandomierska

Kilka kilometrów od Sandomierza w miejscowości Diwkozy znajduje się malowniczo położona winnica. Winnica przypomina swoim klimatem włoskie czy hiszpańskie winnice. Na miejscu można zapoznać się z tym jak powstaje wino. W sklepiku można również nabyć butelkę miejscowego wina.