Jack Russell Terrier – charakterystyka, opis, żywienie i cena
Jack Russell Terrier jest psem niedrogim w utrzymaniu i z łatwością zaaklimatyzuje się nawet w małym mieszkaniu. Choć niewielkie wzrostem, są prawdziwym wulkanem energii, którą koniecznie muszą rozładować. Nie lubią samotności, za to bardzo chętnie spędzają czas z człowiekiem – najlepiej, gdy mogą wtedy biegać lub aportować. To psy, które bywają hałaśliwe ( zwłaszcza wtedy, gdy się nudzą!), uparte i niezależne a nawet zadziorne wobec innych psów.
Jack Russell Terrier – Tryb życia psa
To psy, które uwielbiają ruch, zarówno szczeniaki, dorosłe, jak i starsze osobniki. Zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu i zabawy to jeden z elementów dbania o codzienny komfort pupila. Psy bardzo lubią przeróżne zabawy i chętnie towarzyszą w nich człowiekowi.
Sierść i umaszczenie
W umaszczeniu dominuje kolor biały, ale psy należące do rasy Jack Russell Terrier posiadają punktowe plamy (na pyszczku i głowie), które mogą przyjmować kolor od jasnopłowego, przez kasztanowy aż po czarny (występuje najrzadziej). Przedstawiciele tej rasy prezentują aż trzy rodzaje szaty: szorstkiej, krótkiej i drutowatej, nazywaną również złamaną. Każdy rodzaj sierści wymaga nieco innej pielęgnacji. Sierść krótka, gładkowłosa jest najbardziej odporna na warunki atmosferyczne.
Rozmiary i waga Jack Russell Terriera
Jack Russell Terriery to niewielkie psy, których wysokość w kłębie wynosi 25-30 cm a masa wynosi 6-8 kg.
Charakter i zachowanie
Największym wrogiem Jack Russell Terriera jest…nuda. Bez względu na to, czy wynika ona z braku dostatecznej ilości ruchu czy samotności, szybko przybiera widoczną formę zniszczonych mebli i sprzętów domowych. Uwielbiają swoich właścicieli, a jeszcze bardziej uwielbiają zabawę z nimi. W sytuacji, gdy człowiek nie poświęca terierowi odpowiedniej ilości czasu, potrafi on zwracać na siebie uwagę uporczywym szczekaniem. Z uwagi na swoje pochodzenie Jack Russell terrier ma mocny instynkt myśliwski, dlatego zdarza mu się „polować” zwierzęcych współlokatorów i szczekać na psy o wiele większe niż on. Obcym okazuje dystans i rezerwę, ale nie gryzie. Choć to pies bardzo inteligentny, z uwagi na przejawianą przez tę rasę psów poczucie niezależności nauczenie go sztuczek wcale nie jest łatwym zadaniem.
Usposobienie, a szkolenie
Jack Russell Terrier może być wspaniałym kompanem, pod warunkiem jednak, że jego właściciel wykaże się odpowiednimi umiejętnościami oraz żelazną konsekwencją podczas przeprowadzania szkolenia i nauki podstawowych komend. Psy należące do tej rasy są wyjątkowo inteligentne, ale też uparte i zawzięte. Starają się podkreślać swoją niezależność poprzez np. delikatne gryzienie po rękach lub nogach, jednak takiego zachowania, nawet gdy wystąpi ono w zabawie, nie należy tolerować. Podczas nauki nie można zapomnieć o wdrożeniu odpowiedniej motywacji – w przypadku tej rasy wystarczą psie smakołyki. Po ich zaproponowaniu terrier jest w stanie wykonać naprawdę dużo sztuczek. Już od szczeniaka należy położyć mocny nacisk na uspołecznianie psiaka pozwalając, by dużo czasu spędzał w towarzystwie innych osób oraz piesków.
Ile żyje Jack Russell Terrier
Psy tej rasy żyją przeważnie 13-15 lat można więc uznać je za rasę długowieczną.
Jak dbać o jego zdrowie?
Jak w przypadku każdego psa, również i w tym przypadku nie można przecenić profilaktyki polegającej na corocznej wizycie u weterynarza w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i kondycje psa będzie odpowiednio dobrana karma oraz codzienna porcja aktywności fizycznej.
Najczęstsze choroby u psa
Tak jak w przypadku niemalże każdej rasy, tai i w przypadku Jack Russell Terriera trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia różnych chorób. Rasa ta wykazuje szczególne predyspozycje do postępującego zaniku siatkówki. Stosunkowo często występuje u tej rasy zwichnięcie rzepki kolanowej. Hodowcy bardzo często przeprowadzają badania w kierunku występowania tych schorzeń, warto więc o to zapytać podczas wizyty w hodowli. W związku z niewielkimi rozmiarami przedstawicieli tej rasy, rzadko przytrafia się im dysplazja stawów biodrowych, która jest zmorą większości gatunków psów. Oprócz tego Russell Terriery często borykają się z cukrzycą, chorobami skóry, niedoczynnością tarczycy, chorobami oczu, problemami ze słuchem czy schorzeniami jamy ustnej. Warto dodać, że psy tej rasy są predysponowane do wystąpienia otyłości, dlatego należy starannie odmierzać porcje żywieniowe i zrezygnować z podawania przekąsek.
Cechy szczególne
To, co wyróżnia te psy to charakterystyczne umaszczenie – prawie na całym ciele psy posiadają białe umaszczenie, wyjątkiem jest głowa i pysk, na których znajdują się charakterystyczne, brązowawe plamki.
Pielęgnacja
Pielęgnacja sprowadza się do właściwego obchodzenia się z sierścią, uszami oraz uzębieniem psiaka. Sierść Jack Russell Terrierów składa się z podszerstka i włosów okrywowych, dlatego psy tej rasy muszą być systematycznie wyczesywane. Kąpiel wykonujemy wtedy, gdy jest ona konieczna. Teriery wykazują skłonność do chorób skóry, dlatego najlepiej, by specyfik przeznaczony do kąpieli był hipoalergiczny. W żadnym wypadku nie może to być kosmetyk przeznaczony do użytku u ludzi. Jack Russell Terriery wykazują tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego należy sporo uwagi poświęcić pielęgnacji jamy ustnej i zębów. Można w tym celu zakupić specjalistyczną pastę i starać się myć psu zęby lub postawić na gryzaki dentystyczne, które zapewnią nie tylko świetną zabawę, ale też pomogą pozbyć się kamienia nazębnego. Bardzo często zdarza się, że psy same ścierają swoje pazurki, jeśli jednak tak się nie dzieje, raz na dwa-trzy tygodnie należy je obciąć obcinaczką zachowując przy tym wyjątkową ostrożność.
Szczotkowanie i pielęgnacja sierści
Pielęgnacja sierści Jack Russell Terriera nie jest zbyt wymagająca, jednak musi być przeprowadzana systematycznie. Pielęgnacja będzie zróżnicowana w zależności od szaty psa. Najmniej kłopotliwy w pielęgnacji jest włos psa gładkowłosego. Jego włosy są krótkie i twarde, mają tendencję do wbijania się w dywan i wyjątkowo trudno jest się ich pozbyć. Linienie następuje dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień. W okresie wzmożonego wypadania sierści warto czesać psa raz na dwa dni lub nawet codziennie. Jakie szczotki wybierać? Najlepiej od razu postawić na specjalne szczotki groomerskie wykonane z gumy, silikonu lub naturalnego włosia. Psy drutowane i szorstkowłose regularnie powinny być poddawane zabiegowy trymowania sierści. Zabieg nie powinien być przeprowadzany rzadziej niż raz na 2-3 miesiące.
Alergicy
Jack Russell Terrier nie jest zbyt dobrym wyborem dla alergików, ponieważ posiada sierść oraz podszerstek, który bardzo często uczula.
Hodowla i szczeniaki
W Polsce istnieje przynajmniej kilka hodowli zatwierdzonych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Kupując psa pochodzącego z takiej hodowli możemy mieć pewność, że rodowód psa będzie uznany na całym świecie. Hodowca powinien przedstawić szczeniaki i pomóc w doborze takiego, którego charakter będzie współgrał z trybem życia przyszłych właścicieli. Przedstawi on też rodowód, opowie o pielęgnacji, doradzi, jak powinna wyglądać wyprawka dla szczeniaki i odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Wybierając się do hodowli warto zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach przetrzymywane są szczeniaki.
Jak sobie radzi w upały i mrozy
Psy dobrze znoszą upały, jednak w trosce o ich komfort warto zadbać o to, by podczas upałów miały szansę odpocząć w cieniu. Należy zadbać o stały dostęp do świeżej wody i jeśli to możliwe, ograniczyć ich aktywność fizyczną. Również mrozy nie są dla Jack Russell Terriera żadną przeszkodą w podejmowaniu codziennej aktywności na świeżym powietrzu, choć z ujemną temperaturą zdecydowanie lepiej radzą sobie psiaki o szacie złamanej i szorstkowłosej. Psy uwielbiają bawić się w śniegu.
Dla kogo jest Jack Russell Terrier?
Przedstawiciele rasy Jack Russell Terrier, mimo niewielkiego wzrostu uwielbiają ruch i potrzebują go codziennie i to w dużych ilościach. Sprawdzi się wiec dla osób aktywnych, spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. JRT potrzebuje sporo uwagi właściciela, szybko przywiązuje się do swojej rodziny, domaga się codziennych głasków i pieszczot. Psy tej rasy powinny przejść szkolenie a o odpowiednią socjalizację należy zadbać już od szczeniaka. Jeżeli docelowo pies będzie spędzał kilka godzin dziennie sam, trzeba go nauczyć tego już w młodości, w przeciwnym wypadku skumulowanie samotności i nudy może doprowadzić do demolki pomieszczenia, w którym psiak będzie przebywał.
Z drugiej strony są to czworonogi, które nie sprawiają większych problemów w pielęgnacji. Przedstawiciele tej rasy tak samo dobrze odnajdą się w bloku, jak i w domu. Jack Russell Terriery mogą być wspaniałymi kompanami podróży.
Jaką karmę wybrać?
W przypadku Jack Russell Terriera można wybrać karmę pełnoporcjową, czyli taką, która w 100% pokrywa zapotrzebowanie psa na energię. Ze względu na dużą aktywność, karma, którą zjada Jack Russell Terrier powinna zawierać dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze. Mięso będące składnikiem karmy powinno być wysokiej jakości – ilość mięśni poinna przeważać nad podrobami ( wątróbka, płuca). Ważnym elementem, który powinien wystąpić w karmie jest błonnik. Wybierając karmę warto uważnie czytać skład i od razu zrezygnować z produktów, które w swoim składzie mają barwniki oraz sztuczne składniki. Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając karmę? W dobrej jakościowo karmie nie powinno być zbyt dużo zboża – w zbyt dużej ilości może powodować problemy z trawieniem. Karma pełnoporcjowa oprócz białka powinna zawierać w swoim składzie również warzywa i owoce. W składzie warto więc szukać jabłka, marchewki, groch czy ziemniaki. Dorosły Jack Russell Terrier powinien dostawać 2-3 posiłki dziennie w regularnych odstępach czasu. Warto dodać, że psom tej rasy dopisuje apetyt, trzeba więc uważać, by psiaka nie przekarmić, ponieważ stosunkowo łatwo wpędzić go w otyłość.
Minusy posiadania Jack Russell Terriera w domu
Pies pozostawiony sam sobie przez kilka godzin może rozładować energię poprzez niszczenie rzeczy oraz uporczywe szczekanie, które może przeszkadzać sąsiadom. Jack Russell nadal przejawia pewne zacięcie łowieckie, dlatego posiadanie w domu małych hodowlanych gryzoni niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Przez wzgląd na swoją niezależność pies niekoniecznie znajdzie wspólny język z pozostałymi czworonożnymi domownikami.
Pochodzenie rasy
Rasa wywodzi się z Wysp Brytyjskich a potomkinią wszystkich Jack Russell Terrierów jest suczka o imieniu Trump – wspaniały pies myśliwski. Krzyżówki, które tworzono, by wyhodować psa rasy Jack Russell Terrier nie były ściśle dokumentowane, dlatego dziś możemy tylko przypuszczać, jakich ras psy brały udział w krzyżowaniu. Prawdopodobnie były to bulteriery, foksteriery, beagle, norfolk, welsh corgi oraz norwich teriery. W obrębie rasy wyodrębniono dwa wzorce – Parson Russell Terrier – wyższy i cięższy oraz Jack Russell Terrier – lżejszy i niższy. Odmiana ta rozpowszechniła się przede wszystkim w Australii. Do Polski pierwszy Parson Jack Russell pojawił się w połowie lat 90-tych a pierwsza zarejestrowana hodowla tych psów w naszym kraju to kennel Półdiable.
Historia rasy
Rasa Jack Russell Terrier została stworzona przez angielskiego pastora Johna „Jacka” Russella. Duchowny był zapalonym myśliwym i jego marzeniem było polowanie w towarzystwie psa, który będzie posiadał wszystkie cechy doskonałego psa myśliwskiego. Większość tych cech spełniała suczka Trump rasy fox terier a skrzyżowanie z nią innych psów ( nie wiemy ze 100% pewnością jakich) zapoczątkowało rasę Jack Russell Terrierów, której nazwa pochodzi od imienia i nazwiska pastora. Dzięki temu, że psy te doskonale spełniały swoje zadanie jako myśliwi, w niedługim czasie dotarły one do Australii, która borykała się z plagą lisów. To właśnie w Australii w 1972 roku powstał Jack Russell Terrier Club of Australia i to właśnie do dzisiaj Australia ma decydujący głos w kwestiach dotyczących dalszego rozwoju tej rasy.
Jack Russell Terrier – Ciekawostki
Czworonogi należące do rasy Jack Russel Terrier bardzo dobrze sprawdzają się w roli psich aktorów. Jedna z pierwszych produkcji z udziałem JRT to pochodzący z 1994 film „Maska”.Oprócz tego przedstawiciele tej rasy występowali między innymi w takich produkcjach jak: „Debiutanci”, „Karmazynowy przypływ”, „Mój przyjaciel Skip”, Najsilniejsza drużyna świata”, „Woda dla słoni”, „Poncho, psi milioner” czy „Artysta”
– tą rasę psów upodobało sobie wielu celebrytów a nawet członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Właścicielami jack russel teriera byli między innymi: Karol książę Walii, Goldie Hawn, Serena Williams, Mariah Carey, Rick Stein czy Paul Mc Cartney
– suczka rasy jack Russell, Tillamook jest sławną psią malarką. Wystawy jej dzieł odbyły się między innymi w Holandii, Belgii, USA, czy na Bermudach. Kwoty, za które sprzedano niektóre z jej prac przyprawiają o zawrót głowy – chodzi o 2000 dolarów!
– Bothie, przedstawiciel rasy Jack Russell Terrier, jako jedyny pies zdobył biegun północny i południowy
Cena Jack Russell Terriera w 2023 roku
Średnia cena za Jack Russell Terriera zawiera się w przedziale 5500- 6500 złotych. Wiadomo jednak, że w zależności od hodowli, rodziców oraz przeznaczenia, cena może dodatkowo wzrosnąć. Pieski pochodzące z hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce będą zdecydowanie droższe od tych, które pochodzą z mniej znanych lub dopiero co powstałych hodowli. Jedne z najdroższych będą pieski z przeznaczeniem wystawowym, których cena może sięgać nawet 8000- 9000 złotych.
Co ważne, od stycznia 2012 roku sprzedaż szczeniaków bez rodowodu jest niezgodna z prawem – takiego psa nie można sprzedać, można za to oddać go za darmo. Wszystko po to, by ukrócić nieuczciwe praktyki niewłaściwego rozmnażania rasy i wpuszczeniu nieodpowiednich genów do istniejącej już puli genowej psów tej rasy. Warto pamiętać, że tak jak właściwie w każdym przypadku gdy ktoś decyduje się na kupno szczeniaka bez rodowodu powinien liczyć się z tym, że pies będzie chorował lub jego cechy charakteru będą znacząco odbiegać od cech charakteru i zachowania reprezentowanego przez przedstawicieli tej rasy posiadających rodowód.