Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Witaminie B1

drożdże

Witamina B1 to związek chemiczny, zwany również tiaminą, który został wyodrębniony w 1911 roku przez polskiego biochemika, Kazimierza Funka.

Jest odpowiedzialna za procesy metaboliczne zachodzące w organizmie i wiele innych funkcji. Co warto o niej wiedzieć?

Poniżej znajduje się kilka ciekawostek o witaminach.

1. Neutralizuje wolne rodnik

Witamina B1 pomaga w stosowaniu glukozy do produkcji energii, która jest niezbędna w przypadku wszystkich funkcji życiowych organizmu. Neutralizuje również wolne rodniki, które mają destrukcyjny wpływ na komórki, i wspiera system nerwowy.

2. Występowanie

Witamina B1 występuje przede wszystkim w produktach zbożowych, mięsie i wędlinach wieprzowych, fasoli, grochu, słoneczniku, orzechach oaz w rybach, owocach i warzywach. Dużo tiaminy znajduje się w podrobach, takich jak serduszka albo wątróbka.

3. Tiamina

W organizmie człowieka tiamina jest magazynowana w mózgu, sercu, nerkach oraz mięśniach szkieletowych. Jednak jej zapas w organizmie jest ograniczony mniej więcej do 30 mg.

4. Niedobór tiaminy

Niedobór tiaminy może wynikać przede wszystkim ze zbyt małego spożycia produktów, które ją zawierają, zwiększonego zapotrzebowania w przypadku ciąży albo podczas niektórych diet oraz z dużej utraty witaminy B1 przez nerki. Tracą ją również osoby, które nadużywają alkoholu.

5. Osłabienie organizmu

Pierwszymi objawami niedoboru tiaminy są osłabienie organizmu, ciągłe zmęczenie, zaburzenia pamięci, depresja, drętwienie, a nawet obrzęk kończyn.

6.Skrajne przypadki

W skrajnych sytuacjach niedobór tiaminy może doprowadzić do zaburzenia trawienia, niewydolności krążenia oraz spadku popędu seksualnego.

7. Trudno jest przedawkować

Witaminę B1 bardzo trudno jest przedawkować, ponieważ jej nadmierne ilości są wydalane wraz z moczem. Jednak ciągła i nadmierna suplementacja może czasami doprowadzić do reakcji alergicznych, arytmii serca, a także drżenia mięśni.

8. Suplementacja witaminy

Suplementacja witaminy B1 jest zalecana osobom, które profesjonalne uprawiają sport, wyjątkowo aktywnym fizycznie, starszym, a także takim, które żyją w permanentnym stresie.

9. Niedobór u osób otyłych

U osób otyłych niedobór witaminy B1 najczęściej wynika z nieprawidłowo zbilansowanej diety. Jeśli składa się ona przede wszystkim z tłuszczu i cukrów prostych, a brakuje w niej ziaren czy roślin strączkowych, osoby takie narażone są na jej niedobór.

10. Środki moczopędne

Ludzie, którzy regularne przyjmują środki moczopędne, są narażeni na niedobór witaminy B1 oraz związane z nim obrzęki kończyn.