Europa

10 najlepszych atrakcji Izraela

Jerozolima

Izrael to państwo położone w Azji Zachodniej na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie. Jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki jest w Izraelu turystyka, szczególnie religijna, choć nie tylko.

Na turystów czekają bowiem także piękne nadmorskie plaże, miejsca ważne z archeologicznego i historycznego punktu widzenia ,a także bardzo urozmaicone ukształtowanie powierzchni. Spora część wpływów z turystyki inwestowana jest w zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym Izrael turystom, tych jednak nie ubywa, panuje wręcz odwrotna tendencja. Jeśli planujesz wyprawę do Izraela koniecznie zwróć uwagę na miejsca wyszczególnione poniżej:

1. JEROZOLIMA – Po pierwsze Jerozolima, czyli zwiedzanie świętego miasta. Miejsce to robi naprawdę piorunujące wrażenie i potrafi zachwycić każdego, nawet najbardziej sceptycznie nastawionego do odwiedzin turystę. Niezwykle imponujące są już same mury starego miasta, jednak atrakcji jest znacznie więcej. Piękno Bazyliki Grobu Pańskiego potrafi zwalić z nóg. Złota Kopuła, która góruje nad miastem słusznie przyciąga spojrzenia. Ściana Płaczu jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Jerozolima to miejsce, w którym na każdym kroku napotkać można na ślady trzech największych religii świata – mieszczących się tuż obok siebie, w pełnej architektonicznej harmonii. Warte odwiedzenia jest także najważniejsze centrum pamięci holokaustu na świecie – Jad Waszem. Miejsc wartych odwiedzenia jest o wiele więcej i żeby je wszystkie zobaczyć poświęcić należałoby około 3 dni.

2. NAZARET – Nazaret, miejsce w którym według Biblii Jezus spędził swe dzieciństwo warty jest odwiedzenia choćby z tego właśnie powodu. Miasto o wiele mniej przytłaczające pod względem ilości atrakcji, a przede wszystkim turystów od Jerozolimy, przez co można tu spokojnie odpocząć. Piękna jest starówka, na tle której wyróżniają się przede wszystkim arabskie pałace (mimo, że Nazaret po dziś dzień pozostał miastem przede wszystkim chrześcijańskim). Jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanym miejsc jest Bazylika Zwiastowania, zaś miejscem, którego nie powinno się przeoczyć – wyjątkowy żywy targ.

3. JERYCHO – Jerycho uważane jest za najstarsze miasto świata. Samo miasto nie posiada jednak specyficznego klimatu, który zwykle towarzyszy takim miejscom. Obecnie to raczej zwykłe arabskie miasto. Miejsce to jest jednak warte odwiedzenie z powodu wzniesienia, które nad nim góruje. Jest to Góra Kuszenia – ta sama, na której według Biblii Jezus kuszony był do popełnienia grzechu przez samego szatana. Znajduje się tam niezwykle imponujący i przepiękny klaszto grekoprawosławny.

4. MASADA – Masada to starożytne miasto, w którym w przeciwieństwie do Jerycha czuć specyficzny klimat towarzyszący miejscom, które pamiętają czasy antyczne. Aby dotrzeć do Masady konieczny jest ponad godzinny spacer pod górę lub alternatywa w postaci górskiej kolejki. Na całym szczycie znajdują się ruiny miasta, które wybudowane zostało jeszcze przez króla Heroda. Ruiny domów, płaskorzeźby i kamienne konstrukcje wzbudzają zachwyt, który dopełnia rewelacyjna panorama na Morze Martwe oraz pustynię Negew.

5. HAJFA I AKKA – Hajfa i Akka to dwa położone obok siebie miejsca, o których nie sposób jednak mówić osobno. Hajfa to duże centrum uniwersyteckie i ważny port, Akka zaś – niewielkie miasteczko. Oba miejsca połączone są poprzez kult bahaizmu, który odgrywa tam ogromną rolę. Do najważniejszych i wartych odwiedzenia miejsc zaliczyć można zwłaszcza ogrody i świątynię na górze Karmel.

6. HEBRON – Hebron nie jest miejscem dla każdego. To metropolia podzielona na dwie części – izraelską i palestyńską. Także Góra Patriarchów, tutejsze święte miejsce nie uniknęła podziału. Na każdym kroku natknąć się można na konflikt – która ulica jest izraelska, a która palestyńska?; czy ważniejsze jest prawo religii, czy prawo ziemi?; kto odpowiada za ostatnie zamieszki? Itp. Wizyta w tym miejscu otwiera oczy na wiele ważnych kwestii, jednak nie każdemu przypadnie do gustu.

7. PUSTYNIA JUDZKA – Pustynia Judzka położona jest zaraz za bramami Jerozolimy, na terenie Autonomii Palestyńskiej. Jest nie tylko niezwykle piękna i łatwo dostępna, ale też znajdują się na jej terenie pustynne klasztory grekoprawosławne, które zwyczajnie zachwycają. Najpiękniejszy i najpopularniejszy jest monastyr Mar Saba, czyli Wielka Ławra św. Saby.

8. TEL AWIW – Tel Awiw to stuletnie i najbardziej „metropolijne” miasto w Izraelu. Jest to też miejsce najliczniej odwiedzane przez tych turystów, którym zależy głównie na pięknych, słonecznych plażach, licznych galeriach, kawiarniach itd. Szczególnie warta odwiedzenia jest dzielnica Jafa, starsza od reszty miasta o około 3500 lat. Jafa była nie tylko miejscem ważnym w imperium egipskim, ale też istotnym portem w czasie wojen krzyżowych.

9. MORZE MARTWE – Morze Martwe słynie ze swojego ogromnego zasolenia, przez które zanurzenie się (oraz utonięcie) jest praktycznie niemożliwe, dlatego też kąpiele w nim cieszą się taką popularnością. Kolejną atrakcją związaną z Morzem Martwym jest… błoto, które słynie ze swych dobroczynnych właściwości. Nad brzegiem poddać się można różnego rodzaju zabiegom.

10. PUSTYNIA NEGEW – Negew jest miejsce niezwykłym, bardzo imponującym, zapierającym dech w piersiach. Pustynia zajmuje całą południową część Izraela a jej najciekawszym miejscem jest licząca 40 km długości, 9 km szerokości i 300 m głębokości… dziura w ziemi, przypominająca swym wyglądem krater. Niedaleko znajduje się miasteczko Mitzpe Ramon z doskonale rozwiniętą bazą turystyczną. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.