Europa

10 najlepszych atrakcji w Irlandii

 Latarnia morska

Irlandia to wyspiarskie państwo w Europie Zachodniej, które zajmuje większość powierzchni wyspy o tej samej nazwie. Mimo swoich niewielkich rozmiarów Irlandia na bardzo dużo do zaoferowania wszystkim miłośnikom turystyki. Poniżej przedstawione zostało 10 największych i najpopularniejszych atrakcji, których zobaczenie pozwoli na poczucie zróżnicowanego klimatu Irlandii w pełnej krasie.

1. MOHEROWE KLIFY – Klify Mohery to absolutny numer jeden, jeśli chodzi o atrakcje Irlandii. Stanowią one obowiązkowy punt wycieczek wszystkich osób podróżujących do Irlandii po raz pierwszy, i nic w tym dziwnego, stanowią bowiem jedną z najbardziej spektakularnych formacji wybrzeża, jaką spotkać można na kontynencie europejskim. Moherowe Klify znajdują się po zachodniej stronie wyspy i rozciągają się na długość 8 km. Znajduje się tam także dziewiętnastowieczna wieża – O’Brian’s Tower, będąca najwyższym punktem widokowym na całych klifach. Miejsce absolutnie zatykające dech w piersiach i godne odwiedzenia choć raz w życiu.

2. PARK NARODOWY KILLANREY – Killanrey to bardzo widowiskowy Park Narodowy, mieszanina gór, lasów, jezior oraz mokradeł. Na terenie parku znajduje się także najwyższe w Irlandii pasmo górskie z wierzchołkami, które sięgają ponad 1000 m. Do innych ciekawych obiektów znajdujących się na terenie parku Killanrey zaliczyć można wodospad Torc, malowniczy wąwóz górski Dunloe, średniowieczną wieżę obronno-mieszkalną Ross Castle, ruiny klasztoru z VII wieku na wsypie Inisfallen oraz absolutny numer jeden – Muckross House, czyli piękny wiktoriański pałacyk z XIX wieku, wraz otaczającymi go imponującymi ogrodami.

3. WYSPY ARAN – Wyspy Aran słyną nie tylko ze swego niezwykłego położenia i licznych zabytków, ale także ze względu na fakt, po dziś dzień powszechnie używany jest tam Gaelic, czyli język irlandzki. W skład Wysp Aran wchodzą wyspy: Inishmore, Inishmaan i Inisheer. Jedną z największych atrakcji turystycznych wysp jest położony na Inishmore prehistoryczny kamienny fort – Dún Aonghasa. Inne ciekawe obiekty to Black Fort, najmniejszy na świecie kościół – Tempull Bheanáin czy czternastowieczny zamek O’Brien’a.

4. PÓŁWYSEP DINGLE – Dingle to półwysep atrakcyjny nie tylko pod względem ukształtowania powierzchni, ale też licznych zabytków, które znajdują się na jego terytorium. Wspomnieć wystarczy choćby o zabytkowych kaplicach (na przykład wczesnochrześcijańskiej kaplicy Gallarusa), pustelniach, kościołach i fortach. Sam środek Półwyspu zdominowany jest przez góry, na jego obrzeżach natomiast napotkać można zarówno skaliste klify, jak i piaszczyste plaże.

5. GROBLA OLBRZYMA – Grobla Olbrzyma to przepiękna i unikatowa formacja zachodzących na siebie bazaltowych kolumn pochodzenia wulkanicznego. Obiekt ten wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Nazwa tej formacji, na którą składa się 37 tysięcy skał pochodzi od legendy, zgodnie z którą groblę wybudował olbrzym – Finn McCool, aby połączyć północny brzeg Irlandii z wyspą Staffa, gdzie mieszkała jego ukochana.

6. NEWGRANGE – Newgrange, neolityczny grobowiec starszy jest nawet od słynnych egipskich piramid. Niezwykły przykład wykorzystania w praktyce ówczesnej architektonicznej i astrologicznej wiedzy. Główna komnata znajdująca się w grobowcu rozświetlana jest wiązką promieni słonecznych wyłącznie raz w roku przez około 15 minut.

7. GLENDALOUGH – Dolina Dwóch Jezior, bo to właśnie z irlandzkiego oznacza nazwa Glendalougt to malownicza dolina bogata w zabytki z epoki wczesnego chrześcijaństwa. Do najpopularniejszych zaliczyć można górującą nad doliną kamienną wieżę (która stanowiła schronienie dla mieszkańców podczas najazdów) oraz położony obok niej cmentarz (gdzie spoczywa wiele ofiar Wielkiego Głodu).

8. CORK – Cork to drugie co o wielkości miasto Irlandii, położone przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów, jest to także ważny ośrodek akademicki, w którym kształcą się studenci z całego świata. Do najpopularniejszych miejsc w mieście zaliczyć można dwie katedry: rzymskokatolicką katedrę Najświętszej Maryi Panny i św. Anny, zwaną również katedrą północną oraz należącą do Kościoła Irlandii katedrę św. Findbara, najstarszą budowlę w mieście – wieżę Red Abbey czy wieżę kościelną Shandon, która znana jest także pod nazwą „Kłamca o czterech twarzach”, ponieważ zegary na każdej z jej czterech ścian wskazują zazwyczaj zupełnie różne godziny.

9. ZAMEK BLANREY – Blarney, imponujący średniowieczny zamek, wraz z otaczającymi go, inponującymi ogrodami jest bez wątpienia jednym z największych skarbów Irlandii. Warte zobaczenia są tam między innymi: ołtarz ofiarny Druidów, prehistoryczny grobowiec – Dolmen, Skała Wiedźmy, Schody Życzeń czy Kamień Elokwencji.

10. DUBLIN – Dublin to stolica Irlandii a zarazem miasto niezwykle gościnne i atrakcyjne pod względem turystycznym. Liczne atrakcje są tam dosłownie na wyciagnięcie ręki. Do najchętniej odwiedzanych miejsc zaliczyć można: Guinness Storehouse (browary słynnego piwa), Jameson distillary (muzeum poświęcone najsłynniejszej irlandzkiej whiskey), Temple Bar (czyli popularna dzielnica pubów), Spire (studwudziestometrowa wieża ), klify Howt i wiele innych miejsc.