Afryka

21 interesujących ciekawostek na temat Lesotho

Dzielimy się najlepszymi ciekawostkami na temat Lesotho zebranymi podczas naszej bardzo krótkiej, ale zapierającej dech w piersiach wizyty w „Królestwie Nieba”.

Lesotho to kraj śródlądowy, położony pomiędzy pasmami górskimi Drakensberg i Maloti, otoczony w całości przez Republikę Południowej Afryki. Kraj jest podobnej wielkości do Belgii czy Izrael i liczy 2 miliony mieszkańców.

Mieliśmy tylko 24 godziny w malutkim królestwie Lesotho, ale okazało się to klejnot podróży, oferujący po drodze mnóstwo niespodzianek.

Lesotho to malutki i jeden z najmniej znanych krajów na świecie, ale jest to kraj pełen fascynujących ciekawostek. Dzielimy się najciekawszymi informacjami na temat Lesotho, których nauczyliśmy się podczas naszej podróży.

1. Lesotho nie otrzymał nazwy „górskie królestwo” za nic. Prawie dwie trzecie kraju stanowią góry które mają 2200 – 3000 metrów.

2. Nazwa „Lesotho” w przybliżeniu oznacza ziemię ludzi, którzy mówią w języku „Sesotho”.

3. Aby uniknąć kosztów importu żywności z sąsiedniej RPA, większość rodzin w Lesotho hoduje własną pszenicę, kukurydzę, kapustę, dynie, groch itp.

4. Połączenie rzek Orange i Makhaleng na wysokości 1400 m jest najniższym punktem w Lesotho. Jest to również najwyższy najniższy punkt na świecie.

5. Lesotho jest najczęściej odwiedzane przez turystów z RPA i prawie nigdy nie spędzają więcej niż dwa dni w tym kraju.

6. Około 40% ludności kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, czyli za mniej niż 5 złotych dziennie. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata.

7. W stolicy kraju, Maseru założonej w 1869 roku, mieszka ponad 220 tysięcy osób.

8. Górnictwo diamentowe stanowi ważną część PKB kraju i stanowi jego 9 %.

9. Kraj jest rządzony przez system parlamentarny i monarchię konstytucyjną. Król Letsie III jest obecnym królem, a Pakalitha Mosisili jest premierem kraju.

10. Thabana Ntlenyana, co dosłownie oznacza „Piękna mała góra” w Sesotho, jest najwyższym punktem w Lesotho i najwyższą górą w południowej Afryce. Ma ona wysokość 3482 metrów nad poziomem morza.

11. Przełęcz Sani w Lesotho została nazwana jedną z najbardziej niebezpiecznych przełęczy górskich na świecie. Przełęcz ta łączy Underberg w RPA z Mokhotlong w Lesotho.

12. Lesotho ma około 300 dni słonecznych każdego roku. Pora deszczowa w kraju przypada między październikiem a kwietniem. Będąc „Królestwem w niebie” Lesotho otrzymuje jedną z najwyższych na świecie ekspozycji na światło słoneczne.

13. W Lesotho znajduje się najwyżej położona afrykańska knajpa na wysokości 2874 metrów nad poziomem morza. Znajduje się tuż przy granicy z Republiką Południowej Afryki i na końcu kultowej przełęczy Sani.

14. Lesotho ma dwa języki urzędowe. Sesotho jest językiem narodowym, którym posługuje się większość Basotho. Drugi język urzędowy to angielski.

15. Park Narodowy Ts’ehlanyane jest największym parkiem narodowym Lesotho. Ten park chroni wysokogórską, 5600-metrową strefę dzikiej przyrody, w tym jeden z jedynych drzewostanów rodzimego lasu Lesotho z licznymi rzadkimi roślinami runa leśnego, które są unikalne.

16. Lesotho było wcześniej znane jako Basutoland. Pełna nazwa kraju brzmi dziś „Królestwo Lesotho” i uzyskało ono niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 r. po 100 latach rządów kolonialnych.

17. Jest to jedyne niezależne państwo na świecie, które leży całkowicie powyżej 1400 metrów. Ponad 80% kraju leży powyżej 1800 metrów.

18. Lesotho ma jeden z najwyższych wskaźników alfabetyzacji dorosłych w Afryce. Z wskaźnikiem umiejętności czytania i pisania na poziomie 85% dla kobiet i 67% dla mężczyzn, Lesotho ma najwyższy wskaźnik umiejętności czytania i pisania wśród dorosłych spośród wszystkich krajów afrykańskich.

19. Większość dróg w kraju to drogi żwirowe, niektóre w dobrym stanie, a niektóre stanowią wyzwanie nawet dla samochodów terenowych.

20. Lesotho nie ma zbyt wielu lasów. Lasy zajmują mniej niż 1% powierzchni kraju.

21. Ze względu na swoje naturalne bogactwo, woda w Lesotho znana jest jako „białe złoto”. Lesotho obdarzone jest kilkoma rzekami. Niemniej jednak jest ona nadal podatna na suszę. To właśnie w bardzo suchych porach roku Basotho docenia znaczenie wody dla ich przetrwania, co sprawia, że woda jest dla nich „białym złotem”.

22. Lesotho jest jednym z 3 pozostałych królestw w Afryce.

23. Lesotho to kraj śródlądowy: kraj otoczony lądem i pozbawiony dostępu do morza.

24. Ze względu na swoją wysokość, klimat kraju jest chłodniejszy niż w większości innych regionów na tej samej szerokości geograficznej.

25. Loti jest walutą Królestwa Lesotho.