Informacje i ciekawostki o Benin

Benin

Benin jest francuskojęzycznym krajem Afryki Zachodniej. Przez wielu uważany jest za miejsce narodzin religii voodoo i dom byłego Królestwa Dahomey od 1600 do 1900 roku.  Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Benin.

Ciekawostki o Benin

1. Kraj mierzy około 325 km w najszerszym miejscu.

2. W-Arly-Pendjari w Beninie jest portem dla największej populacji lwów w Afryce Zachodniej.

3. Ze względu na wysoki poziom analfabetyzmu tylko 4,5% ludności ma dostęp do Internet.

4. Pokrycie leśne stanowi 40% powierzchni ziemi, a rolnictwa 35%.

5. W kraju znajdują się tylko dwa parki narodowe.

6. Ostatni statek do transportu niewolników opuścił obecny Benin w 1885 roku. Popłynął do Brazylii.

7. Ten zachodnioafrykański kraj jest kolebką „voodoo”. Miejscowi nazywają go „Vodun”, co oznacza „duchy”. Pięć boskich elementów rządzących Ziemią jest głównym aspektem Voodoo.

8. Ich ceremonie nie mają nic wspólnego ze zniekształconym obrazem, który został spopularyzowany w Europie i Ameryce dzięki Hollywood. Może z wyjątkiem jednego aspektu, który wielu ludzi uważa za przerażający czyli czczenie węży.

9. W przeciwieństwie do większości części świata, węże w Beninie są czczone, szczególnie królewskie pytony. Jedzą i śpią nawet w domach ludzi.

10. Religia Voodoo została zapoczątkowana w XIII wieku przez jej założyciela, przodka królów Allady. Voodoo przybył do Brazylii i na Karaiby z zachodnioafrykańskimi statkami niewolników.

11. Voodoo jest oficjalną religią Beninu i tylko w tym kraju na świecie. Wierzący w Vodun współistnieją pokojowo z chrześcijanami i muzułmanami.

12. Jedzenie lub powitanie kogoś lewą ręką jest niegrzeczne.

13. Podczas gdy bawełna jest głównym produktem eksportowym kraju, gospodarka kraju jest również uzależniona od rolnictwa i handlu regionalnego.

14. Jedyny port morski i międzynarodowe lotnisko w kraju znajdują się w Kotonu, który jest również największym miastem w kraju.

15. Stolica Porto-Novo została rozwinięta w celu wspierania handlu niewolnikami w XVI wieku.

16. Wskaźnik dzietności w kraju jest wysoki i wynosi około pięciu dzieci na kobietę.

17. Piłka nożna jest narodowym sportem Beninu.

18. Stolicą Beninu jest Porto-Novo, ale największym miastem jest Cotonou, które jest również siedzibą rządu.

19. Kraj uzyskał niepodległość od Francuzów 1 sierpnia 1960 roku i obchodzi dzień niepodległości 1 sierpnia każdego roku.

20. Wychodząc lub wchodząc do pokoju, za godne szacunku uważa się uściskanie ręki każdemu w pokoju.

21. Jedna z największych kolekcji rzeźbionego drewna znajduje się w Beninie.

22. Latem ludzie noszą kurtki zimowe, aby uniknąć ekstremalnych upałów.

23. Wysokie ceny legalnej benzyny zmuszają miejscowych do kupowania jej nielegalnie za niską cenę. Benzyna jest nielegalnie pozyskiwana z Nigerii i sprzedawana w tym kraju. Stacje benzynowe są rzadkością w kraju.

Informacje o Benin

24. Benin znajduje się w Afryce Zachodniej i obejmuje obszar lądowy 112 622 km2. Od północy graniczy z Burkina Faso i Republiką Nigru, od wschodu z Republiką Federalną Nigerii, a od zachodu z Republiką Togo.

25. Linia brzegowa o długości 124 km rozciąga się od północy do południa na długości około 672 km.

26. Benin charakteryzuje się wyjątkowo suchymi warunkami klimatycznymi. Wynika to przede wszystkim z dwóch bardzo ważnych czynników. Po pierwsze, sytuacja wybrzeża, które jest dość dobrze chronione przed zachodnimi wiatrami, po drugie, bariera Atakora na zachodzie, która zmniejsza ilość opadów.

27. Duża część kraju znajduje się pod wpływem przejściowych warunków tropikalnych.

28. Południowa część Republiki Beninu, tj. strefa przybrzeżna, znajduje się pod wpływem przejściowego klimatu równikowego północnego, charakteryzującego się długą porą suchą od listopada do końca marca, pierwszą porą deszczową od kwietnia do lipca, małą porą suchą w sierpniu i drugą porą deszczową we wrześniu i październiku.

29. Północna część kraju podlega prawdziwie tropikalnemu klimatowi.

30. Najlepszym okresem na zwiedzanie obszaru południowego jest okres od grudnia do marca i lipca lub sierpnia, podczas gdy najlepszy okres zwiedzania północnej części kraju trwa od grudnia do kwietnia.

Informacje i ciekawostki o Benin
3.9 (77.78%) 9 głosówSprawdź też:
Bhutan jest jedynym krajem na świecie, w którym sprzedaż tytoniu…