Afryka

32 Ciekawostek i Faktów o Erytrei dla Dzieci

Erytrea to jak magiczna skrzynka pełna tajemnic i ciekawostek. To kraj, który leży na północno-wschodnim wybrzeżu Afryki, nad Morzem Czerwonym. I choć jest to jeden z najmniejszych krajów na kontynencie, to pełen jest niesamowitych przygód i wspaniałych historii.

1. Erytrea jest krajem wieloetnicznym, z dziewięcioma uznanymi grupami etnicznymi w liczbie około 5 milionów mieszkańców. Większość mieszkańców posługuje się językami z rodziny afroazjatyckiej albo z języków etiopskich semickich, albo z gałęzi kuszyckich.

2. Powstanie współczesnej Erytrei jest wynikiem włączenia niezależnych, odrębnych królestw i sułtanatów (na przykład Medri Bahri i Aussy), co ostatecznie doprowadziło do powstania Erytrei. Po klęsce włoskiej armii kolonialnej w 1942 roku, Erytrea była zarządzana przez brytyjską administrację wojskową do 1952 roku.

3. Po decyzji Zgromadzenia ONZ, w 1952 r. Erytrea miałaby lokalny parlament erytrejski, ale w sprawach zagranicznych i obronności miałaby uzyskać status federalny w Etiopii na okres 10 lat.

4. Jednakże w 1962 r. rząd Etiopii unieważnił parlament Erytrei i formalnie zaanektował Erytreę.

5. Jednak Erytrejczycy, którzy opowiadali się za całkowitą niepodległością Erytrei od czasu odsunięcia Włochów od władzy w 1941 r., zorganizowali w opozycji Erytrejski Front Wyzwolenia.

6. W 1991 roku, po 30 latach ciągłej walki zbrojnej o niepodległość, erytrejscy bojownicy o wyzwolenie wkroczyli do stolicy, Asmary i zwyciężyli.

7. Erytrea jest krajem długotrwale biednym, który poczynił postępy w niektórych kategoriach społeczno-gospodarczych. Edukacja i tworzenie kapitału ludzkiego są krajowymi priorytetami ułatwiającymi rozwój gospodarczy i likwidację ubóstwa. W tym celu Erytrea poczyniła znaczne postępy w poprawie umiejętności czytania i pisania wśród dorosłych – podwajając wskaźnik umiejętności czytania i pisania w ciągu ostatnich 20 lat.

8. Archipelag Dahlak posiada wielkie atrakcje turystyczne. Jest to świetne miejsce do nurkowania, łowienia pereł i żeglowania jachtem.

9. Erytrea uzyskała niepodległość od swojego sąsiada – Etiopii – po wojnie domowej i wojnie o niepodległość. Isaias Afewerki walczył wraz z Menesem Zenawim o wyzwolenie Etiopii z dyktatury Mengistu Haile Mariam. Po udanym obaleniu Mengistu, Erytrea uzyskała niepodległość, a Isaias Efewerki został jej pierwszym prezydentem, podczas gdy Meles Zenawi został prezydentem Etiopii.

10. Od czasu formalnej niezależności Erytrei od Etiopii w 1993 r. Erytrea boryka się z wieloma problemami gospodarczymi, w tym z brakiem środków finansowych i chroniczną suszą.

11. Soira jest najwyższym punktem Erytrei. Mierzy 3018 metrów wysokości.

12. Depresja Denakila jest najniższym punktem w kraju i jest uważana za jedno z najgorętszych miejsc na świecie.

13. Erytrea posiada gospodarkę dowodzoną pod kontrolą jedynej partii politycznej, Ludowego Frontu na rzecz Demokracji i Sprawiedliwości.

14. W ramach kultury Erytrei, odwiedziny wśród przyjaciół i krewnych są powszechne bez zaproszenia. Społeczeństwo Erytrei jest społeczeństwem wysoce społecznym i głęboko zintegrowanym.

W związku z tym istnieje tak duża otwartość między przyjaciółmi i krewnymi.

15. Morze Czerwone poszerza się w tempie około półtora centymetra rocznie i pewnego dnia stanie się oceanem. Około 34 miliony lat temu Morze Czerwone zaczęło się otwierać.

16. W wodach Erytrei żyje 14 tys. znanych gatunków ryb, a 17% tych ryb nie występuje nigdzie indziej.

17. Istnieje również 250 znanych gatunków koralowców, w których 20% z nich występuje tylko w wodach Morza Czerwonego Erytrei.

18. W ciągu ostatnich kilku lat Erytrejczycy byli w coraz większym stopniu ofiarami handlu ludźmi i zakładnikami Beduinów na pustyni Synaj, gdzie padają ofiarą pobierania organów, gwałtów, wymuszeń i tortur.

19. W Erytrei istnieje niewiele dużych przedsiębiorstw prywatnych i większość z nich działa we współpracy z partnerami rządowymi, w tym szereg dużych międzynarodowych przedsięwzięć górniczych, które rozpoczęły produkcję w 2013 r. Pod koniec 2015 r. rząd Erytrei wprowadził nową walutę, nadając jej nazwę „nakfa”.

20. Język Erytrei nazywany jest „Nara Bana”, co oznacza „Nara talk”, która wywodzi się od słowa Nara nazwa oznacza „niebo”.

21. Ze względu na zakazany klimat wysp Dahlak, uważa się, że pochodzi on od arabskiego słowa „Dah’ala”, którego tłumaczenie to „bramy piekła”.

22. W Erytrei znajdują się dwa uniwersytety: Uniwersytet w Asmarze oraz Instytut Nauki i Technologii.

23. W czasie wojny o niepodległość Erytrei obok Etiopczyków walczyło co najmniej 3500 dobrze wyszkolonych żołnierzy kubańskich.

24. Podobnie jak gospodarki wielu krajów afrykańskich, duża część ludności – prawie 80% w Erytrei – zajmuje się rolnictwem nietowarowym, ale sektor ten wytwarza jedynie niewielką część całkowitej produkcji kraju.

25. Grupa wysp Dahlak w Erytrei jest znana na całym świecie z produkcji pereł i jest w dużej mierze niezamieszkana.

26. Perła jest ceniona w tradycyjnym społeczeństwie afrykańskim. Kiedyś była miarą wartości i środkiem wymiany, zanim pojawiły się nowoczesne formy pieniądza.

27. Produkcja miedzi, potażu i złota prawdopodobnie nadal będzie w najbliższych latach napędzać ograniczony wzrost gospodarczy i dochody rządu, ale wydatki na cele wojskowe będą nadal konkurować z planami rozwoju i inwestycji.

28.Do 1990 r. 40% erytrejskich bojowników o wolność stanowili kobiety. EPLF miała wyższy odsetek kobiet niż jakakolwiek inna armia wyzwolenia na świecie.

29. Erytrea po Egipcie ma drugie co do wielkości archeologiczne odkrycia historyczne w Afryce. Liczba stanowisk archeologicznych w kraju wzrosła do 80 tys.

30. Erytrea nie posiada oficjalnego języka narodowego.

31. Na przestrzeni lat jest to jeden z krajów na świecie, w którym regularnie planowano i odwołano wybory, ale w rzeczywistości nigdy ich nie przeprowadzono.

32. Erytrea dosłownie oznacza „czerwony” i otrzymuje swoją nazwę po Morzu Czerwonym.