Afryka

27 ciekawostek, faktów oraz informacji o Mozambiku

piękne widoki

Mozambik jest jednym z najbardziej ekscytujących krajów Afryki ze względu na swoje położenie na wybrzeżu, łatwy dostęp i ciekawą historię.

1. Republika Mozambiku znajduje się w południowo-wschodniej Afryce, blisko wyspy Madagaskar.

2. Graniczy z Oceanem Indyjskim na wschodzie i Tanzanią na północy, Republiką Południowej Afryki na południowym zachodzie i Zimbabwe na zachodzie.

3. Mozambik, który uzyskał niepodległość od Portugalii w 1975 roku, nadal cierpi z powodu skutków 16-letniej wojny domowej, która zakończyła się w 1992 roku.

piaskowe wzgórza

4. Maputo, stolica, to tętniące życiem miasto o populacji 1,5 miliona mieszkańców, z białymi piaszczystymi plażami.

5. W Mozambiku znajduje się 147 lotnisk, chociaż tylko 22 posiadają pasy startowe z twardą nawierzchnią.

6. Mozambik ma jedyną flagę narodową z nowoczesną bronią. Pokazuje AK47 z bagnetem.

flaga Mozambiku

7. Oficjalnym językiem Mozambiku jest język portugalski.

8. Maputo w Mozambiku znane jest jako Miasto Akacji w odniesieniu do drzew akacji powszechnie występujących wzdłuż jego alei.

9. Obrazy skalne Vumba przedstawiają postacie ludzkie i zwierzęta. Uważa się, że mają one około 8000 lat.

strój tradycyjny

10. Niektóre z najbogatszych raf koralowych na świecie znajdują się w Mozambiku, gdzie występuje ponad 1200 gatunków ryb.

11. Jest domem dla trzeciego największego i drugiego najgłębszego jeziora w Afryce.

rzeźby

12. Jezioro Malawi, to gigantyczne jezioro znane jest jako Lago Niassa w Mozambiku i rozciąga się na znaczną część kraju. Jest domem dla większej ilości gatunków ryb niż jakiekolwiek inne jezioro na świecie.

13. Utrzymują się napięcia między rządzącą partią Frelimo. a opozycyjnym byłym ruchem rebeliantów Renamo. Korupcja również stała się poważnym problemem.

plaża i fortyfikacje

14. W stolicy znajduje się mural o długości 95 metrów przedstawiający wojnę domową .

15. Wskaźnik umiejętności czytania i pisania w Mozambiku jest bardzo niski. Całkowity wskaźnik alfabetyzacji dorosłych w latach 2005-2008 wyniósł 54%.

spotkanie towarzyskie

16. Rozpowszechnienie HIV/AIDS miało znaczący wpływ na ludność Mozambiku. ONZ szacuje, że w 2001 r. 13% dorosłych w wieku 15-49 lat żyło z HIV/AIDS.

17. Ludność kraju jest niezwykle młoda. Ponad 50% populacji Mozambiku ma mniej niż 17 lat.

przyprawy

18. Kluczowym medium jest telewizja. Państwowe radio działa obok prywatnych stacji FM. Wpływ mediów drukowanych jest ograniczony.

19. Około pierwszego wieku naszej ery, plemiona Bantu wyemigrowały na ten obszar, a następnie Arabowie założyli osady handlowe wzdłuż wybrzeża kraju.

kobiety

20. Pierwszymi Europejczykami, którzy przybyli tu jako pierwsi byli Portugalczycy w 1498 roku. Portugalczycy zbudowali forty i punkty handlowe wzdłuż wybrzeża.

21. Rezerwat Słoni Maputo jest domem dla stada 350 słoni, których siedlisko było zagrożone.

góry

22. Mozambik zdobył dwa medale olimpijskie, oba zdobyte przez Marię de Lourdes Mutolę na 800 metrów, brąz w 1996 roku i złoto w 2000 roku.

23. Ponad połowa kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko przed ukończeniem 19 roku życia.

dziecko

24. W kraju panuje klimat tropikalny, który może powodować silne powodzie wzdłuż rzek.

25. W 2001 roku powódź w dolinie rzeki Zambezi zmusiła 70 tysięcy ludzi do opuszczenia swoich domów, a Bank Światowy oszacował, że łącznie 491 tysięcy osób zostało wysiedlonych przez powodzie w całym kraju.

zwierzę

26. Przewiduje się, że Mozambik będzie jednym z najszybciej rozwijających się krajów w ciągu najbliższych 10 lat, czemu sprzyjać będzie eksport węgla i gazu ziemnego.
Niestety Mozambik jest nadal bardzo biednym krajem, w którym połowa jego mieszkańców żyje za mniej niż 4 złote dziennie.

27. Odkrycie pól gazowych u wybrzeży Mozambiku w 2011 r. może pomóc w przyszłości gospodarce jednego z najbiedniejszych narodów Afryki.