AfrykaCiekawostki

Sudan Południowy – ciekawostki, informacje, fakty

Sudan Południowy

Sudan Południowy znajduje się w środkowej Afryce. Oderwał się od Sudanu po wielu latach walk między klanami i stał się niepodległym państwem.

Jest krajem śródlądowym we wschodniej Afryce, z równinami na północy i w centrum oraz wyżynami na południu, wzdłuż granicy z Ugandą i Kenią.

Sudan Południowy graniczy z Republiką Środkowoafrykańską, Demokratyczną Republiką Konga, Etiopią, Kenią, Sudanem i Ugandą.

Juba jest stolicą Sudanu Południowego. Znajduje się na Białym Nilu i jest siedzibą i metropolią hrabstwa Juba. Jest również stolicą regionu Central Equatoria.

W większości regionów kraju koszty utrzymania są wysokie. Edukacja, elektryczność, woda, transport i inne potrzeby wtórne nie są łatwe do zaspokojenia przez większość mieszkańców ze względu na wysokie ceny.

Kraj ten opiera się na darowiznach i pomocy krajów rozwiniętych w tym Wielkiej Brytanii, USA, Norwegii i Holandii.

Pomimo bogactwa ropy naftowej, kraj ten cierpi z powodu niskiego PKB

20 lutego 2017 r. rząd Sudanu Południowego ogłosił głód w dwóch hrabstwach stanu zjednoczenia, w których jest około 100 tys. osób. Na szczęście, szybkie, uzgodnione dostawy pomocy w Sudanie Południowym złagodziły skutki głodu.

20 procent gospodarstw domowych na tym obszarze borykało się z ekstremalnymi niedoborami żywności, a możliwości radzenia sobie z nimi były ograniczone

Ponad 30 procent dzieci cierpiało na ostre niedożywienie.

Głód powodował ponad dwie ofiary śmiertelne dziennie na każde 10 tys. osób.

W czerwcu 2016 roku w Sudanie Południowym zanotowano 309% inflację, która jest jedną z najwyższych na świecie.

Prezydent kraju, Salva Kiir Mayardiit, ciężko pracuje nad odmłodzeniem zasobów gospodarczych z powodu zniszczeń spowodowanych przez wojnę domową, która spustoszyła region.

Kraj cierpi z powodu złego systemu edukacji i opieki zdrowotnej.

Ze względu na słabą infrastrukturę rozwój biznesu w kraju jest powolny.

Większość mieszkańców angażuje się w tworzenie małych firm, takich jak sprzedaż warzyw, aby zarabiać na życie.