Zaskakujące informacje o Szwecji

most łączący Szwecję z Danią

Szwecja znajduje się w Europie Północnej i jest częścią Skandynawii. Graniczy z Norwegią i Finlandią, a do Danii jest połączona mostem lądowym. Kraj ten jest trzecim co do wielkości pod względem powierzchni krajem Unii Europejskiej, ale ma tylko 9,5 mln mieszkańców

 1. Stolicą kraju jest Sztokholm, w którym mieszka około 870 tys. osób. Językiem urzędowym kraju jest szwedzki. Kraj ten nie ma oficjalnej religii, jednak ponad 7 milionów Szwedów należy do Kościoła Szweckiego, który jest kościołem chrześcijańskim. Drugą co do wielkości religią w Szwecji jest islam.
 2. Flaga Szwecji jest jasnoniebieska, z żółtym krzyżem rozpiętym na całej fladze.
 3. Ich walutą jest korona szwedzka, z której korzystają od 1873 roku.
 4. Szwecja jest tak dobra w recyklingu, że skończyły im się własne śmieci i importują z Norwegii 80 tys. ton rocznie.
 5. Po tym, jak Norwegia zakazała emisji filmu „Żywot Briana” na bluźnierstwo, został on sprzedany później w Szwecji jako „Film, który jest tak zabawny, że zakazano go w Norwegii”.
 6. Sztokholm przetestował loterię Speed Camera Lottery, podczas której kierowcy bez mandatów prędkości automatycznie włączeni byli do losowania w celu wygrania puli nagród z kar pieniężnych płaconych przez kierowców przekraczających prędkość.
 7. Korea Północna jest winna Szwecji 300 mln euro za około tysiąc ukradzionych Volvo, a Szwecja co 6 miesięcy wysyła im upomnienia.
 8. W 1979 r. homoseksualizm był w Szwecji uznawany za chorobę. Szwedzi protestowali, mówiąc , że są chorzy, bo „czuli się gejowsko”.
 9. Szwecja płaci uczniom 187 USD miesięcznie za uczęszczanie do szkoły średniej.
 10. Szwecja zakazała w 1979 r. bicia pasem i innych kar cielesnych dla dzieci.
 11. Nominalny PKB na mieszkańca Szwecji wynosi 56 956 USD.
 12. Podczas gdy ABBA może być kojarzona ze Szwecją, niewiele osób mogłoby wymienić inne szwedzkie zespoły. Przemysł muzyczny w Szwecji jest ogromny, tak bardzo, że muzyka jest w rzeczywistości jednym z największych eksportów tego kraju. W ostatnich latach artyści tacy jak Avicii, Swedish House Mafia czy Icona Pop zapewnili szwedzkiej muzyce większą rozpoznawalność.
 13. Ich główny eksport to telekomunikacja, produkty inżynieryjne, pojazdy i produkty farmaceutyczne. Rolnictwo stanowi zaledwie 2% PKB kraju.
 14. Szwecja wprowadziła ogólnokrajowy program, w ramach którego obywatele mogą zapisać się do ratunkowego programu SMS-ów. Gdy w pobliżu znajduje się ofiara ataku serca, umożliwia to dotarcie do nich szybciej niż karetka pogotowia ratunkowego i zapewnia resuscytacji krążeniowo-oddechową. W 40% przypadków, przed karetką pogotowia ratunkowego szybciej są osoby z tego ratunkowego programu.
 15. Były król Szwecji stał się piratem po utracie tronu.
 16. Szwecja jako pierwsza dowiedziała się o wypadku w Czarnobylu, kiedy jeden z pracowników elektrowni Forsmark uruchomił alarm, gdy przeszedł przez trawę skażoną radioaktywnymi deszczami zebranymi z Czarnobyla w odległości ponad 1200 km od Czarnobyla.
 17. Gospodarka Szwecji w dużej mierze opiera się na eksporcie i produkcji.
 18. Volvo, IKEA i Sony Ericsson to trzy największe firmy w Szwecji.
 19. Mieszkańcy Szwecji tak bardzo kochają Donalda Kaczkę, że musieli uczynić głosowanie na niego nielegalnym.
 20. W odległej dolinie Szwecji ludzie wciąż mówią starożytnym dialektem, językiem Wikingów.
4.3/5 - (liczba ocen: 12)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.