Europa

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Amsterdamie

kanał

Amsterdam to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata miasto w Europie. Amsterdam posiada swój niepowtarzalny klimat i charakter, którego na próżno szukać w innych miejscach. Choć miasto kojarzy się najbardziej z coffy shopami oraz dzielnicą czerwoych latarni, spędzaenie czasu z dziećmi w Amsterdamie może być bardzo ciekawe i atrakcyjne dla całych rodzin.

1. Rowery

rowery i motor

Będąc w Amsterdamie nie można spróbować zwiedzania z pozycji dwóch kół. Dla dzieci to również wielka frajda, aby móc pojeździć rowerek po najpiękniejszych zakątkach i zakamarkach miasta. Warto zobaczyć i zdać sobie sprawę z ilości rowerzystów w całym mieście, których cały czas przybywa. Rower to najlepszy środek lokomocji w Amsterdamie, dlatego należy z tego korzystać i również w ten sposób zwiedzać i poznawać miasto. Jest to także doskonały sposób na odwiedzenie lokali oferujących lokalne przysmaki. Warto wybrać się na frytki z majonezem, które dla wielu osób spoza Holandii są pewnego rodzaju atrakcją kulinarną, ponieważ niewiele osób połączyłoby frytki z majonezem.

2. Nemo

muzeum nemo

Muzeum przeznaczone dla całych rodzin, w którym poznać można wiele tajemnic ze świata nauki. Wystawy obejmują różne zagadnienia z zakresu biologi, chemi, fizyki, najnowszych technologi, a nawet architektury. Eksponaty rozmieszczone są na aż czterech piętrach i pozwlają na spędzenie w nim wartościowego czasu na nuce poprzez zabawę. Dzieci mogą pobudzić swoją wyobraźnię i chęć do nauki, dzięki wzbudzeniu własnej ciekawości w Nemo.

3. Muzea

madam tussaud

rijksmuseum muzeum narodowe

W Amsterdamie znajduje się ogrom muzeów, które mogą stanowić atrakcję dla dzieci. Nawet w muzeach przeznaczonych dla dorosłych odwiedzających, dba się o tych nieco młodszych turystów. W wielu muzeach dostępne są miejsca przeznaczone właśnie dla dzieci, które w ciekawy sposób mogą poznawać tematy związane z wystawami w całym obiekcie. Sprawia to, że dzieci nie kojarzą muzeów z wielką nudą i niezrozumiałymi dla nich wystawami. Ciekawymi pozycjami są: muzeum figur woskowych Madame Tussaud, Muzeum Vincenta van Gogha lub Rijksmuseum, czyli holenderskie muzeum narodowe.

4. Domy na wodzie

dom na wodzie

Warto pokazać dzieciom domy na wodzie, które są niespotykanym elementem krajobrazu miast. Jednak Amsterdam jest miastem o licznych kanałach wodnych i domach postawionych na palach. Dlatego też domy na wodzie nie dziwią tutejszych mieszkańców i są dla nich codziennością. Jednak dla dzieci mogą one być atrakcją, dlatego warto przyjrzeć się im lepiej i zastanowić nad codziennymi czynnościami oraz zwyczajami osób mieszkających w tego typu domach.

5. Najwęższe mieszkania

mieszkanie bardzo wąskie
źródło: www.holland.com

Warto zobaczyć jako ciekawostkę najwęższy dom, który nie przekracza szerokości drzwi wejściowych. Jest to niezwykłe miejsce, które pozwala na refleksję nad potrzebnymi na co dzień przedmiotami codziennego użytku i zbędnymi szpargałami obecnymi w każdym domu. Aby zobaczyć najwęższy dom, należy być bardzo uważnym, ponieważ ze względu na jego niewielkie rozmiary, bardzo łatwo można go przeoczyć i nie odnaleźć.

6. Plac Dam

dam plac

Jest to samo centrum miasta, uznawane za jego serce. To właśnie na tym placu w kwietniu powstaje niezwykły lunapark, który stawiany jest na cześć króla. Przy Placu Dam znajduje się także słynne muzeum Madame Tussauds, które warto odwiedzić. W muzeum eksponatami są woskowe figury najbardziej znanych na całym świecie osobistości. Niektóre z figur są bardzo podobne do prawdziwych osób, jednak niektóre z nich nieco odbiegają od prawdziwych cech wyglądu wybranych osób.

7. Most Magere Brug

Magere Brug

Najczęściej odwiedzany w całym Amsterdamie most. Wyjątkowość tego mostu polega na tym, że jest to most zwodzony. Będąc w okolicy można samemu przekonać się jak on działa, gdy przepływa pod nim łódź lub barka większych rozmiarów. Most Magere Brug jest bardzo często fotografowany, głównie właśnie w momencie gdy się podnosi i daje możliwość przepłynięcia pod nim.

8. Giełda Kwiatowa na wodzie

kwiaty

Można udać się na wizytę na giełdzie kwiatowej na wodzie. Pojawia się ona regularnie jest przepiękną atrakcją. Nawet jeśli nie zamierzamy dokonać zakupów, warto wybrać się na tego typu giełdę, ze względu na jej wyjątkowość. Ilość kwiatów może zachwycić nawet najmłodszych odwiedzających.

9. Wiatraki

wiatraki

W Amsterdamie obecne są jeszcze wiatraki będące pewnym symbolem Holnadii. Będąc w Amsterdamie z dziećmi nie można udać się na wizytę do wiatraka, który udostępniony jest dla odwiedzających. W całym Amsterdmie pozostało już tylko 9 wiatraków, choć dawniej było ich aż około 1000 sztuk. Dlatego warto je zobaczyć dopóki jeszcze tych kilka jest obecnych.

10 Tulipany

tulipany

Holandia słynie z produkcji tulipanów, uznawanej za największą na świecie. Będąc w Amsterdamie koniecznie należy udać się w okolice pól tulipanów, które zachwycają od pierwszego wejrzenia. Tulipany rozpościerają się aż po horyzont i mogą występować w przeóżnych barwach i wariacjach kolorystycznych.