Ciekawostki

10 intrygujących atrakcji w Sztokholmie

Sztokholm to bardzo intrygujące miasto, położone na 14 wyspach i połączone 50-cioma mostami.

Jest tutaj tak wiele atrakcji, iż jeden weekend nie wystarczy na zobaczenie ich wszystkich.

Oprócz przepięknej zabudowy, to miasto może się również pochwalić najczystszym powietrzem w europejskiej stolicy.

1. Gamla Stan

Najstarsza część Sztokholmu, jedno z ulubionych miejsc zarówno turystów jak i mieszkańców. Pełna urokliwych uliczek, fantazyjnych domów może przypominać domki z bajek, a nawet kojarzyć się z Harrym Potterem. Wąskie uliczki często mają mniej niż 1 metr szerokości.

To tutaj odbywa się również coroczny jarmark bożonarodzeniowy.

2. Pałac Królewski

Znajduje się na wyżej wymienionej Gamla Stan, czyli najpiękniejszej części Starego Miasta. Jeden z największych pałaców w Europie, ma ponad 600 pokoi na 11 piętrach i oczywiście mieszka w nim rodzina królewska. Niestety ze względu na pandemię obiekt został zamknięty dla zwiedzających.

3. Katedra Storkyrkan

To najstarsza świątynia w Sztokholmie, w której odbywają się ceremonie zaślubin oraz koronacji rodziny królewskiej. Jak wiele innych atrakcji znajduje się ona na Gamla Stan. To co w niej zachwyca najbardziej to majestatyczna rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem.

4. Norrmalm

Dzielnica uważana za centrum miasta, oddalona na północ od Starego Miasta. Znajduje się tam kilka ciekawych atrakcji: Opera Królewska, Muzeum Antyczne Morza Śródziemnego, Kungsträdgården (przyjemny park z fontanną, rzeźbami i małym wodnym oczkiem, które zimą zamienia się w lodowisko) oraz centralny plac w Sztokholmie – Plac Sergels torg.

5. Vasa Muzeum, Vasamuseet

Muzeum Vasa znajduje się na wyspie nieopodal centrum miasta. Można tam dojść bulwarem. Muzeum poświęcone okrętowi wojennemu Vasa, który zatonął w 1628 roku w zatoce. W stanie prawie nienaruszonym w 98%, został wyciągnięty po 333 latach.

Dziś można go oglądać w całości właśnie w tym Muzeum. Robi ogromne wrażenie swoją wielkością i potęgą.

6. Wyspa Djurgården

Nazywana jest przez niektórych „szwedzką wioską” lub „zielonymi płucami miasta”. Niegdyś królewskie tereny łowieckie, dzisiaj stanowią zielony zakątek pełen atrakcji. Idealny do pieszych spacerów i jazdy na rowerze.

To właśnie tutaj znajduje się wymienione wyżej Muzeum Vasa, jak również muzeum Abby i wiele ciekawych willi m.in Lusthusporten, Jägarhyddan czy Täcka udden.

7. Muzeum Abby

Wielbiciele tego zespołu koniecznie powinni odwiedzić to muzeum, poświęcone najbardziej znanemu szwedzkiemu zespołowi na świecie. Oprócz poznania historii, jedną z ciekawszy atrakcji tego muzeum jest możliwość wzięcia udziału w wirtualnym występie i zaśpiewania hitów Abby.

8. Muzeum Fotografii

Kolejne ciekawe miejsce na mapie Sztokholmu. Odbywają się tam również warsztaty, oprócz podziwiania wystaw można uczestniczyć w kursie fotografii.

9. Wieża Kaknästornet

Punkty widokowe są jedną z najbardziej pożądanych atrakcji. Gdziekolwiek się wybierzemy, widok z góry na miasto zawsze zapiera dech w piersi. W Sztokholmie najlepszy widok znajduje się na szycie wieży Kaknästornet na wysokości 155 metrów. Widać stamtąd cały Archipelag Sztokholmski.

10. Leśny cmentarz Skogskyrkogarden

Intrygujące miejsce. Niezwykłe połączenie przyrody, architektury i cmentarza. Ścieżki prowadzą wzdłuż drzew, wszystko oddalone od zgiełku miasta, znajduje się tam również wzgórze medytacji.