Ciekawostki

Informacje i Ciekawostki Dla Dzieci o Słońcu 🌞

Zachód słońca

Ciesz się naszą szeroką gamą ciekawostek o słońcu dla dzieci. Dzieci będą lubiły czytać szalone, dziwne i zabawne informacje, a także poznają fakty i inne ciekawe informacje o słońcu, które pomogą im nauczyć się czegoś interesującego. Nauka o słońcu to świetna zabawa.

Słońce, jest gwiazdą wokół której krążą wszystkie planety w naszym układzie. Jest to gwiazda, bez której nasze życie na ziemi nie może istnieć. Warto jest zainteresować się najbliższą nam gwiazdą, ponieważ fakty i tajemnice, które w sobie kryje są niebywale interesujące. Żeby rozbudzić ten głód wiedzy, sięgnijmy po parę ciekawostek na temat słońca.

Słońce dla dzieci

1. Słońce, jest bardzo ciepłą gwiazdą. Naukowcy szacują, że we wnętrzu naszej gwiazdy, może panować temperatura, która przekracza aż 15 milionów stopni Celsjusza. Dlatego też im bliżej słońca znajduje się planeta, tym cieplejszą ma powierzchnię. Co ciekawe najgorętszą planetą w naszym układzie słonecznym, wcale nie jest Merkury, tylko Wenus, czyli druga planeta od Słońca. Dlaczego? Ponieważ Merkury nie posiada atmosfery, a Wenus ją ma i temperatura na jej powierzchni przekracza często 500 stopni Celsjusza.

2. Prędkość światła, jest największą prędkością znaną we wszechświecie. Jest to 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Promienie słoneczne docierają do ziemi po 8 minutach. Dlatego teoretycznie, jeśli słońce by nagle zgasło, to dowiedzielibyśmy się o tym, dopiero po 8 minutach.

3. W ciągu każdej sekundy Słońce traci cztery miliony ton, swojej masy. Jest to spowodowane ciągłymi reakcjami jądrowymi, które mają miejsce na Słońcu. Dzięki tym reakcjom, nasza gwiazda świeci.

4. Słońce, czyli centrum naszego Układu Słonecznego, znajduje się 26 tysięcy lat świetlnych od środka Drogi Mlecznej, czyli światło musiałoby lecieć dokładnie 26 tysięcy lat, żeby dotrzeć do środka naszej galaktyki.

5. Naukowcy, po wielu badaniach, ustalili ostatnio, że nasza gwiazda świeci bardzo mocno i jest jedną z najjaśniejszych gwiazd w Drodze Mlecznej. Jedynie 5 procent gwiazd, świeci jaśniej, niż Słońce.

6. Co ciekawe, średnica Słońca jest 400 razy większa od Księżyca, czyli naszego naturalnego satelity i znajduje się ono 400 razy dalej, niż Księżyc znajduje się od Ziemi. Dlatego na właśnie, patrząc w niebo, może wydawać się, że są one tej samej wielkości. Właśnie z tego powodu, podczas zaćmienia Słońca, tarcze Słońca i Księżyca idealnie się pokrywają.

7. Przez wiele lat, panował pogląd, mówiący o tym, że to Słońce krąży naokoło Ziemi. Pierwszym, który udowodnił to naukowo, był nasz rodak Mikołaj Kopernik. Co ciekawe, badacze studiujący zapiski, włoskiego mistrza renesansu Leonarda da Vinci, doszli do wniosku, że Leonardo napisał,,Słońce się nie porusza’’, na czterdzieści lat przed Kopernikiem.

8. Co 11 lat na Słońcu dochodzi do zmiany biegunów. Następna taka zmiana, będzie miała miejsce w 2023 roku. Zmiany są cykliczne i naukowcy doskonale wiedzą, kiedy następują. Wszystko dzięki nowoczesnym teleskopom.

9. Słońce osiągnęło mnij więcej połowę czasu swojego żywota. Wiek naszej gwiazd szacuje się na około 4 miliardy lat. Dlatego poświeci zapewne jeszcze jakieś 4 miliardy, zanim zamieni się w czarną dziurę.

10. Jak wielkie i masywne jest Słońce? Bardzo wielkie. Za punkt odniesienia może posłużyć fakt, że 99, 86 % masy w naszym Układzie Słonecznym, to właśnie Słońce. Patrząc na to z tej perspektywy dopiero można uświadomić sobie, jak ogromna jest to gwiazda. Przez to, że znajduje się ona tak daleko od Ziemi, dostrzegamy jedynie średniej wielkości kulkę na niebie, która w rzeczywistości jest potężną gwiazdą, która mogłaby pomieścić w swoim wnętrzu 1 300 000 planet o wielkości Ziemi!