Ciekawostki

Informacje i ciekawostki o zębach dla dzieci

kobieta

Wiadomo nie od dziś, że o zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Problemy z nieleczonymi zębami mlecznymi naszych dzieci, mają wpływ na kondycję zębów stałych. Dlatego gdy widzisz, że na mleczakach Twojego malucha jest próchnica, koniecznie odwiedź dobrego stomatologa. Pomoże dobrać odpowiednie leczenie do organizmu dziecka, oraz dzięki swym dobrym podejściu bez problemu nawiąże z malcem dobre relacje. Zatem, czego jeszcze nie wiemy o zębach?

Zęby dla dzieci ciekawostki

1. Pasty smakowe dla dzieci nie szkodzą, dlatego najważniejszym jest by higienę jamy ustnej u dziecka wtłoczyć w rytm dnia codziennego. Wybór pasty smakowej lub nie są sprawą drugorzędną, ale badania wskazują, że używanie pasty smakowej dla dzieci nie ma wpływu na stan zębów.

2. Czy wiesz, że niektóre dzieci rodzą się z zębami? Jest to trudne do uwierzenia, ale tak. Najczęściej są to 1-2, które są mocno rozchwiane i najczęściej trzeba je usunąć, ale jedno dziecko na 2-3 tysiące rodzi się z ząbkami mlecznymi.

3. Niektórzy dorośli również mają jeszcze zęby mleczne. Jest to raczej bardzo rzadkie ale gdy się tak zdarzy trzeba równie dobrze dbać o mleczny ząb jak stały, gdyż może być tak, że posłuży nam na długie lata.

4. Odcisk zębów jest równoznaczny z odciskiem linii papilarnych. Wiadomym faktem jest, że linie papilarne u człowieka to jego znak rozpoznawczy, nikt z nas nie ma takich samych linii papilarnych, okazuje się również, że z odciskiem zębów jest dokładnie tak samo.

5. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, jednak warto zaznaczyć, że bardzo łatwo jest go zniszczyć przez nieodpowiednią higienę. Dlatego odpowiednia pasta i szczoteczka, a również codzienna higiena powinna wystarczyć, by nasze szkliwo nie ucierpiało zanadto.

6. Przeciętny dorosły człowiek ma 32 zęby, jednak warto zaznaczyć, że nasi przodkowie mieli ich więcej, ich zęby były bardziej wytrzymałe i silniejsze, ponieważ służyły do obgryzania np. mięsa.

7. Najdroższy ząb na świecie to, ząb Izaaka Newtona, został on sprzedany z 3 tysiące dolarów. Plotka głosi, że zdobi on teraz palec nabywcy.

8. Czy wiesz, że wycieczka na Antarktydę równa się z usunięciem zębów mądrości i wyrostka robaczkowego, wszystko dlatego ponieważ uzyskanie pomocy ratunkowej na Antarktydzie jest praktycznie niemożliwe. A poszkodowana osoba zdana by była tylko na siebie lub kolegów.

9. Cały świat dąży do prostowania zębów, by móc pochwalić się zębami jak od linijki, jednak Japończycy uważają inaczej, im bardziej krzywe zęby tym lepiej. Ich niezwykła moda jest tak popularna, że coraz więcej osób decyduje się tam na skrzywienie prostych zębów.

10. Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i ktoś wybije Twojego zęba, możesz go wstawić ponownie pod warunkiem, że trafisz do dentysty po 5 minutach od zdarzenia, specjalista osadzi ząb wraz z korzeniem na miejscu, jednak będzie to bardzo ryzykowne i nie gwarantuje 100% satysfakcji z zabiegu.

11. W Luizjanie ugryzienie kogoś naturalnymi zębami jest uważane za zwykłą napaść, jednak gdy ktoś ugryzie zębami sztucznymi jest to uważane za napaść z bronią w ręku. Osoby posunięte są do odpowiedzialności karnej i muszą odpowiadać przed sądem za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu zaatakowanej osoby. Jest to jedno z najbardziej zaskakujących praw na Świecie.