Europa

14 rzeczy które musisz wiedzieć o Palermo

palermo

Po przeczytaniu i obejrzeniu filmu „Ojciec chrzestny”, będziesz myśleć, że Palermo jest miastem kontrolowanym przez gangsterów. Nic bardziej mylnego. Prawdą jest, że miasto i wyspa Sycylia uważana jest za miejsce narodzin mafii, ale dziś jest kulturalną, ekonomiczną i turystyczną stolicą Sycylii.

Oto 14 najciekszawszych faktów na temat tej niesamowitej lokalizacji:

Palermo to jedno z pięciu miast wg. magazynu Forbes które jest gospodarzem najpiękniejszych i najbardziej urozmaiconych ulicznych potraw. Forbes zachęcał czytelników do odwiedzenia miasta i spróbowania różnych potraw oferowanych na ulicach miasta. Można tu znaleźć następujące przysmaki: Arancini (słynne sycylijskie kulki ryżowe z nadzieniem wieprzowiny lub innego mięsa) i Pannele (pieczone ciecierzyce z różnymi ziołami, jedzone z chlebem).

Jeden z najlepszych matematyków świata – Archimedes – urodził się i mieszkał na Sycylii.

1. Palermo jest największym miastem Sycylii, liczącym ponad 680 tys. mieszkańców, a Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Miasto znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Główna plaża w Palermo to Mondello, idealna do nurkowania i pływania w czystych turkusowych wodach.

2. Pod względem gospodarczym Sycylia jest jednym z najbiedniejszych regionów we Włoszech. Średnie wynagrodzenie w północnej części kraju jest dwukrotnie wyższe niż na południu kraju. Oficjalna stopa bezrobocia jest dwukrotnie wyższa od średniej krajowej i wynosi około 20%.

3. Palermo cieszy się ciepłym, śródziemnomorskim klimatem. Najcieplejsze miesiące są od końca kwietnia do sierpnia. Również wtedy, temperatura morza jest najcieplejsza.

4. Kultura Palermo zmieniała się na przestrzeni dziejów. Miasto było wielokrotnie podbijane i najeżdżane. Najwcześniejsze wzmianki o cywilizacji w Palermo pochodzą z około 8000 lat przed naszą erą. Dowody na istnienie ludzi w okolicy można znaleźć w sztuce murarskiej w jaskiniach znajdujących się tuż za centrum miasta.

5. Palermo było zaatakowane i przejęte przez Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Saracenów i Normanów, z których każdy realizował swoje tradycje, wznosząc rozbudowane i rozpoznawalne budynki, które reprezentują swoich ludzi.

6. Wielu najeźdźców zmieniło nazwę Palermo po przejęciu i osiedleniu się. Fenicjanie nazwali ją Ziz, czyli kwiat. Grecy nazwali ją Panormus, co oznaczało „kompletny port”, a arabscy najeźdźcy zmienili nazwę na Balarm.

7. Nazwa „Palermo” pochodzi od greckiego słowa „Panoremus”, które jest luźno przetłumaczone na określenie „zawsze nadaje się do lądowania w”. I rzeczywiście tak jest, widząc, że miasto przechodzi obecnie gruntowną przebudowę, aby uczynić z niego ważny cel rejsów śródziemnomorskich.

8. Palermo jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. To, że szczyci się śródziemnomorskim klimatem i sympatycznymi ludźmi pomaga, ale największą atrakcją miasta jest starożytny sposób życia praktykowany przez Sycylijczyków.

9. Z Palermo rozciąga się przepiękny widok nie tylko na ocean, ale i na pasmo górskie. W oddali można zobaczyć Park Regionalny, z zaśnieżonymi górami. Te góry są chronionym rezerwatem przyrody i są domem dla wielu gatunków roślin, których nie ma nigdzie indziej na świecie.

10. Rosalii jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Palermo. Pochód przez miasto odbywa się co roku w lipcu, budynki są oświetlone, jest dużo fajerwerków i przez miasto przechodzi parada.

11. Miasto posiada port, który został zbudowany i wykorzystywany w całej historii jako główny port Sycylii, a duże łodzie, na których znajdują się pasażerowie i towary, przyjeżdżają do i z portu od wieków. W żegludze owocowej, rybnej i chemicznej port stał się fundamentem i siłą napędową rozwoju całej wyspy.

12. Teatro Massimo otworzył swoje drzwi w 1897 roku i jest nie tylko największym teatrem we Włoszech, ale jednym z największych teatrów w Europie. Sala może pomieścić ponad 3000 osób, a program obejmuje opery, sztuki teatralne, taniec i muzykę klasyczną. Słynny jest nie tylko z wielkości, ale także z słynnego malarstwa Luigiego Di Giovanniego.

13. Jeśli chcesz cofnąć się w czasie, udaj się do Palermo. Sposób życia jest tu interesująco tradycyjny. Zapomnij o 5-gwiazdkowej restauracji, w której znajduje się wielojęzyczny personel. Tutaj będziesz się komunikować w języku włoskim lub gestami. Zapachy, kolory, wąskie uliczki i tradycyjne kuchnie w Palermo przypominają dawne czasy.

14. Sposób życia w Palermo to połączenie tradycji łacińskich, bizantyjskich i muzułmańskiej.