Ameryka Północna

60 fascynujących informacje i ciekawostek o Dominikanie

Dominikana plaża

Kiedy ludzie myślą o Dominikanie, natychmiast wyobrażają sobie niekończące się białe piaszczyste plaże pod wiecznym słońcem i w sumie mają rację. Republika Dominikańska ma bez wątpienia wiele z najpiękniejszych plaż na świecie.

Jest jednak wiele innych zabawnych informacji, ciekawostek i faktów na temat Republiki Dominikańskiej, których być może jeszcze nie znasz, a które na pewno Cię zachwycą i sprawią, że będziesz chciał odwiedzić ten kraj.

1. Republika Dominikańska jest krajem Karaibów, który dzieli granicę lądową z Haiti na zachodzie.

2. Przed powstaniem Republiki Dominikańskiej i Haiti wyspa nosiła wspólną nazwę Hispaniola.

3. Republika Dominikańska jest jedynym krajem na świecie, w którym na fladze narodowej znajduje się obraz Biblii.

4. Większość ludności Republiki Dominikańskiej to katolicy rzymskokatoliccy. Według spisu powszechnego z 2010 r. 69% dominikanów było rzymskokatolikami, 18% protestantami, 2% wyznawało inne religie, a prawie 11% nie wyznawało żadnej religii.

5. Republika Dominikańska jest Demokratyczną Republiką z systemem wielopartyjnym. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent Republiki Dominikańskiej. Władzę ustawodawczą reprezentuje Kongres składający się z 32 senatorów w izbie wyższej i 190 deputowanych w izbie niższej, zwanej Izbą Deputowanych, a sądownictwo reprezentuje Sąd Najwyższy.

6. Ciekawe rzeczy do zrobienia na lądzie: golf, polo, tenis, speleologia, wędrówki (w górach i lasach), zakupy, zwiedzanie muzeów, oglądanie starożytnych piktogramów.

7. Ciekawe rzeczy do zrobienia na wodzie: obserwacja wielorybów, żeglarstwo, surfing, deskowanie wiosłowe, pływanie kajakiem, nurkowanie, nurkowanie, rafting.

8. Ciekawe rzeczy do zrobienia na powietrzu: kitesurfing, podszewka na zamek błyskawiczny.

9. Kraj ten dzieli wyspę Hispaniola z Haiti, czyniąc z niej wyspę Hispaniola jedną wspólną wyspą dwóch krajów. Republika Dominikańska zajmuje wschodnie pięć ósmych wyspy Hispaniola, podczas gdy zachodnie trzy ósme wyspy zajmują Haitańczycy.

10. Republika Dominikańska jest najstarszą osadą europejską na półkuli zachodniej.

11. Znaki uliczne i menu restauracji są napisane w języku hiszpańskim, który jest językiem urzędowym danego kraju.

12. Mieszkańcy kraju są bardzo lojalni wobec swoich rodzin.

13. „Katedra Santa Maria La Menor” w Republice Dominikańskiej jest uważana za najstarszą katedrę w obu Amerykach. Jej początki sięgają 1540 roku. Katedrę można zwiedzić w stolicy kraju – Santo Domingo.

14. Słoneczne dni w roku: 300+

15. Główne uprawy to trzcina cukrowa i ryż

16. Drugie co do wielkości miasto to Santiago (800 tysięcy mieszkańców)

17. Odsetek osób mówiących po hiszpańsku wynosi 95%.

18. Najwięksi inwestorzy zagraniczni to Kanada, Stany Zjednoczone i Hiszpania

19. Drogi płatne prowadzą z Santo Domingo do Las Terrenas na północy i do Punta Cana na wschodzie.

20. Ministerstwo Turystyki inwestuje rocznie ponad 45 milionów dolarów w promowanie kraju na arenie międzynarodowej.

21. Przychody z turystyki wynosiły 4,3 mld USD w 2011 r.

22. Jest to również druga co do wielkości wyspa na Karaibach. Zastanawiasz się, która z nich jest największa? Jest to Kuba.

23. W południowo-zachodniej części Republiki Dominikańskiej znajduje się miasto o nazwie Polo. Grawitację można tam pokonać za pomocą bieguna magnetycznego (El Polo Magnetico). Jeśli zatrzymasz swój samochód na płaskim terenie, Twój samochód będzie zjeżdżać. Jest to spowodowane optyczną iluzją, która ma związek z kształtem drogi i krajobrazu. Ca

24. Republika Dominikańska posiada dwa unikalne kamienie, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie: Dominikanin bursztynowy i Larimar. Pierwszy z nich powstał miliony lat temu z powodu ciepłego klimatu i wymarłego prehistorycznego drzewa strączkowego, Hymenaea Protera.

25. Druga, Larimar, to rzadka niebieska odmiana krzemianowego pektolitu mineralnego, o kolorze zmieniającym się z jasnoniebieskiego, zielononiebieskiego na granatowy.

26. Według ONZ (2014) szacuje się, że 69 tys. osób żyjących w Dominikanie cierpi na HIV i AIDS. A na świecie jest prawie 37 milionów ludzi dotkniętych HIV.

27. 27 lutego 1844 roku jest oficjalnym dniem niepodległości.

28. Pico Duarte, na wysokości 3098 m, jest najwyższym punktem w kraju. SirRobert H. Schomburgk był pierwszym wspinaczem który zdobył górę w 1851 roku.

29. Ponad 50 % gruntów na wyspie jest wykorzystywanych do celów rolniczych, podczas gdy 40 % pokrywają lasy.

30. Między czerwcem a październikiem w kraju występują gwałtowne burze.

31. Krzysztof Kolumb odwiedził wyspę 5 grudnia 1492 roku. Nazwał ją właśnie: Hispaniola.

32. Przetwórstwo cukru jest jedną z głównych gałęzi przemysłu w kraju.

33. Kraj ten znany jest na całym świecie również z pól golfowych położonych wzdłuż zapierającego dech w piersiach wybrzeża.

34. Dominikana znana jest również z produkcji wspaniałego rumu.

35. Mieszkańcy tego regionu słyną z tego, że nie są punktualni.

36. Dominikanin Oscar de la Renta jest jednym z najbardziej znanych projektantów mody XXI wieku. Urodzony w Santo Domingo, stworzył ubrania dla np. Oprah Winfrey, Sandry Bullock, Jacqueline Kennedy, Nancy Reagan, Laury Bush, Hillary Clinton, Emmy Watson, Victorii Beckham, Cameron Diaz czy Penelopy Cruz.

37. Reżyser Francis Ford Coppola sfilmował sceny z II części filmu Ojciec chrzestny w stolicy Dominikany, Santo Domingo.

38. Drzewem narodowym jest mahoniowiec. Ptakiem narodowym jest Palmowiec.

39. Szacuje się, że co roku odwiedza ten kraj pięć milionów osób. Zajmuje 6. miejsce wśród najpopularniejszych ośrodków turystycznych w obu Amerykach. Większość turystów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

40. Juan Marichal jest jedynym dominikaninem, który jest częścią Baseball Hall of Fame.

41. W 500. rocznicę odkrycia wyspy przez Krzysztofa Kolumba, w Santo Domingo wzniesiono latarnię morską.

42. Większość kobiet w Dominikanie ma kręcone włosy. Jednak kobiety w tym regionie lubią mieć proste włosy.

43. Republice Dominikańskiej zawdzięcza się tworzenie i rozwijanie stylu merengue, który jest szybką, rytmiczną muzyką taneczną. Bachata, forma muzyki i tańca, która narodziła się na wsi i w marginalnych dzielnicach wiejskich Republiki Dominikańskiej, stała się w ostatnich latach dość popularna.

44. W Muzeum Bursztynu w Puerto Plata znajduje się słynny kamień bursztynowy z zachowanym w środku prehistorycznym komarem, który można zobaczyć w filmie Park Jurajski. Bursztyn jest kopalną żywicą drzewną występującą tylko w kilku miejscach na świecie.

45. Kawa jest ich narodowym napojem, a baseball jest ich narodowym sportem.

46. Znajdziesz tutaj piwo o nazwie „Presidente”.

47. W północno-zachodniej części wyspy, Zatoce Samany, znajdują się wieloryby, które odwiedzają wyspę co roku w okresie od grudnia do marca w celu krycia.

48. Członkom sił zbrojnych i policji państwowej nie wolno głosować.

49. W kraju zabrania się aborcji, nawet w przypadku gwałtu i poważnych problemów zdrowotnych kobiet w ciąży.

50. Słyszałeś o 27 Wodospadach z Damajagui? Jest to doskonałe miejsce na przygodę dla rodzin z dziećmi powyżej 12 roku życia, które lubią naturę, rzeki i skakanie po wodospadach

51. Jezioro Enriquillo to jezioro o powierzchni 375 kilometrów kwadratowych. Bardzo zróżnicowana i ciekawa przyroda zamieszkuje jezioro i okolice, wśród nich piękne różowe flamingi. Jest również domem dla największej populacji krokodyli amerykańskich żyjących na wolności w swoim naturalnym środowisku na Karaibach. W jej wodach występuje ponad 400 gatunków.

52. Policja w kraju jest bardzo uprzejma i pomocna zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Nie bój się prosić o pomoc w razie potrzeby.

53. Mieszkańcy kraju są bardzo wdzięczni i religijni. Często będziesz przeczytać : „Bóg pobłogosławił ten biznes”.

54. Republika Dominikańska jest dziewiątą co do wielkości gospodarką Ameryki Łacińskiej.

55. Jezioro Enriquillo jest największym jeziorem i najniższą wysokością na Karaibach. Zajmuje powierzchnię 375 km2.

56. Republika Dominikańska jest również domem dla zagrożonego gatunku jaszczurki z rodziny Iguanidae – nosorożca iguany. Długość jaszczurki waha się od 60 do 136 centymetrów, a kolor skóry może być szary, ciemnozielony lub brązowy.

57. Picie w dzień, w nocy i w niedziele jest całkowicie normalne. Tak więc możesz się cieszyć napojem w każdej chwili podczas wizyty w kraju.

58. Kawa, cukier i tytoń są głównymi źródłami dochodów wyspy. Turystyka odgrywa również obecnie ważną rolę we wspieraniu gospodarki.

59. Santo Domingo jest najstarszym miastem w nowym świecie.

60. Łączna linia brzegowa Republiki Dominikańskiej wynosi 1288 km, niektóre to białe piaszczyste plaże zacienione rzędami palm, inne są skałami i wydmami lub spokojnymi lagunami.