Ameryka Północna

Weekend w Nowym Jorku – co warto zwiedzić?

Charging Bull New York

Nowy York to miasto, które nigdy nie zasypia, bo ciągle za czymś goni. Trzy dni spędzone w Nowym Yorku – największym pod względem liczby ludności Stanów Zjednoczonych mieście, którego populacja sięga 8,5 miliona mieszkańców, mogą być bardzo intensywne. Przedstawiamy praktyczny plan wyjazdu do Nowego Yorku. Warto wykorzystać proponowane trasy, możesz jednak także skupić się wyłącznie na niektórych z atrakcji, odkrywać miasto pod kątem swoich zainteresowań i chłonąć jego niepowtarzalną atmosferę.

Weekend w Nowym Yorku – co warto zwiedzić w trzy dni?

Trzy dni to trochę mało, by w pełni nacieszyć się urokami Big Apple – zdecydowanie polecam zaplanować wakacje w Nowym Yorku, jednak przy dobrej organizacji czasu uda nam się zobaczyć najważniejsze miejsca w mieście i poczuć jego atmosferę. Warto zatroszczyć się o dostęp do Internetu w smartfonie – mapy Google bardzo ułatwiają sprawne odnalezienie wszystkich punktów i wytyczenie trasy – co jest szczególnie istotne w przypadku krótkiego pobytu – z drugiej jednak strony, zgubienie może również sprawić, że trafimy do bardzo ciekawych miejsc.

Warto nastawić się na dużo chodzenia – do atrakcji, które zaproponowałem, można dotrzeć pieszo, jednak uprzedzam, że wymaga to pokonywania dłuższych dystansów w szybkim tempie. Alternatywą jest oczywiście metro, które jest popularnym i relatywnie niedrogim środkiem komunikacji. Weekend w Nowym Yorku, który proponuję, to optymalny plan dla aktywnych, jeżeli lubisz zwiedzać w spokojniejszym tempie, wybierz atrakcje z mojej listy, które są dla Ciebie najważniejsze i na których chcesz się skupić.

Dzień 1

Spacer po Central Parku

Wycieczki do Nowego Yorku zawsze warto rozpocząć od spaceru po Central Parku – to oaza zieleni w centrum Manhattanu, zielone płuca miasta wśród majestatycznych drapaczy chmur. Aby tu dotrzeć warto wysiąść z metra przy 72nd Street i podążać w stronę Conservatory Water, stawu po którym pływają łódki – to bardzo charakterystyczne miejsce, które wielu kojarzy z filmowych scen. Na terenie Central Parku rośnie około 26 tysięcy drzew, kilkanaście wzgórz, rozległe łąki i wypielęgnowane alejki. Znajdziemy tu także ZOO i infrastrukturę sportową. Po obejrzeniu stawu sugeruję przespacerować się w kierunku 59th street, po drodze mijając łąkę Sheep Meadow. Szczególnie urokliwy jest widok z mostku na jeziorze The Pond, gdzie zimą tworzone jest lodowisko.

Hotel Plaza i 5th Avenue

Hotel Plaza new york

Przy skrzyżowaniu Central Park South i Piątej Alei znajduje się luksusowy hotel w Nowym Jorku, pięciogwiazdkowy Hotel Plaza – historyczny obiekt wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu nawiązującym do francuskiego renesansu. Miejsce to gościło najbogatszych nowojorczyków i światowe elity. Hotel pojawia się m.in. w filmie Kevin sam w Nowym Yorku. Podążając od Hotelu Plaza wzdłuż 5th Avenue możemy podziwiać ulicę, która uchodzi za symbol Manhattanu i zamożnej części Nowego Yorku. To jedna z najdroższych przestrzeni handlowych na świecie, na 5th Avenue znajdziemy najbardziej luksusowe sklepy. Na ulicy panuje ogromny zgiełk, dlatego też jeśli wolimy spokojniejsze zwiedzanie, warto być tu z samego rana.

Rockefeller Center i Top of the Rock

Rockefeller Center New York

Kolejnym punktem zwiedzania warto uczynić położony między Piątą i Szóstą Aleją kompleks składający się z dziewiętnastu komercyjnych budynków – Rockefeller Center. Na szczycie jednego z budynków znajduje się taras widokowy (wejście płatne) Top of the Rock, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na dachy wieżowców i spektakularną panoramę miasta. Robi wrażenie zarówno za dnia, jak i nocą! Mimo, że bilety są dosyć drogie, naprawdę warto ujrzeć Nowy York z tej perspektywy. Rezerwacja biletów online umożliwi uniknięcie długiej kolejki.

Grand Central Terminal

Grand Central Terminal New York

Kolejnym punktem podczas zwiedzania centralnego Manhattanu jest Grand Central Terminal, czyli dworzec kolei podmiejskich położony przy 42nd Street i Park Avenue. Stąd możemy wygodnie dostać się między innymi do Bostonu, Chicago czy St. Luis. Samą stację warto jednak zwiedzić przede wszystkim ze względu na niezwykłe walory architektoniczne tego miejsca, które przypominają złotą epokę świetności amerykańskich kolei. Oprócz swojej głównej funkcji Grand Central Theater pełni również funkcję centrum handlowego i kulturalnego. W gmachu znajdują się liczne sklepy, restauracje i organizowane są różnego rodzaju wydarzenia.

Bryant Park i Library

lobster roll New York

Aby nabrać sił do dalszego zwiedzania, warto na lunch kupić lobster roll – kanapkę z mięsem homara (dostępne m.in w podziemiach Grand Central Station i wszędzie w budkach w centrum) i poprosić na wynos, by zjeść ją w okolicach urokliwego Bryant Park – jednego z najpiękniejszych parków w mieście.

Bryant Park New York

Po odpoczynku warto zajrzeć do Library – reprezentacyjnej biblioteki publicznej, której neoklasycystyczny budynek zachwyca swoim rozmachem

Empire State Building

W odległości nieco ponad pół kilometra od Bryant Park znajduje się Empire State Building – 102-piętrowy budynek w stylu Art Deco, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta, wybudowany w latach 1929-31. Budynek położony przy 5th Avenue wyróżnia się charakterystyczną iglicą. Do 1973 r. gdy wybudowano WTC, był najwyższy w mieście. Obecnie pełni rolę biurową, mieszkalną i komercyjną. Można wjechać na jego 86 piętro, by podziwiać panoramę miasta. Osobiście jednak polecam panoramę z Top of the Rock. Jeżeli jednak chcesz również zobaczyć Nowy York z góry z Empire State Building, najlepiej zrobić to nocą (budynek czynny do 2. w nocy).

Dzień 2

Wall Street

Drugi dzień pobytu w Nowym Yorku warto rozpocząć od zwiedzania dzielnicy finansowej. Poranek to dobra pora by wybrać się na Wall Street i poczuć jej klimat. To właśnie tu mieszczą się najważniejsze amerykańskie instytucje finansowe, wśród nich Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych (NYSE) i Amerykańską Giełdę Papierów Wartościowych (NASDAQ). Znajdziemy tu majestatyczne budynki w stylu wieku pozłacanego (Gilded Age – 1870-1900) z elementami stylu Art Deco i mnóstwo wieżowców. W jednym z okolicznych foodtrucków można kupić bajgle i soki, obserwując poranny zgiełk i ludzi śpieszących do pracy. Charakterystycznym punktem jest rzeźba szarżującego byka (Charging Bull).

Battery Park, widok na Statuę Wolności

Tuż za Wall Street, nad rzeką Hudson znajduje się Battery Park – dzielnica znana z ekskluzywnych apartamentowców, dzieł sztuki i ścieżek spacerowych. Warto się tu wybrać jednak przede wszystkim po to, by podziwiać doskonały widok na Statuę Wolności – posąg położony na znajdującej się nieopodal Liberty Island. Jeżeli masz nieco więcej czasu, warto skorzystać z darmowego rejsu promem – Staten Island Ferry. Dawniej był to środek komunikacji robotników, jednak to także wspaniała możliwość, by podziwiać z bliska Statuę Wolności.

World Trade Center

One World Trade Center New York

Obecnie na miejscu, gdzie dawniej stały bliźniacze wieże, gdzie 11. września 2001 roku doszło do jednego z najtragiczniejszych w dziejach zamachów terrorystycznych stoi wybudowany w latach 2006 – 2014 r modernistyczny wysokościowiec One World Trade Center, który pełni zarówno funkcje komercyjne, jak i jest pomnikiem ofiar. Liczy on 1776 stóp wysokości (541 metrów) – co jest symbolicznym nawiązaniem do daty podpisania Deklaracji Niepodległości. Na szczycie wieżowca mieści się One World Observatory – kolejne miejsce w Nowym Yorku, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Mimo że budynek cechuje się klasą i elegancją to miejsce wciąż wywołuje smutek i przygnębienie. Memoriał upamiętniający ofiary znajduje się tuż obok One WTC – nazwiska ofiar wypisano na kamiennych tablicach, które połączono z fontannami w formie wodospadów.

Dzielnica Soho

Drugi dzień warto zakończyć buszowaniem po dzielnicy Soho. Dawniej była to dzielnica zamieszkiwana głównie przez wyzyskiwanych pracowników fabryk i biedotę miejską, mieściły się tu liczne zakłady produkcyjne. Sytuacja zmieniła się w latach 60. gdy te zaczęły podupadać. Początkowo dzielnica pustoszała, by w kolejnych latach jej potencjał został dostrzeżony przez artystów, projektantów i handlowców, którzy nadawali modny charakter postindustrialnym przestrzeniom. Od tamtego czasu jest to dzielnica, która kilkukrotnie przeszła proces gentryfikacji. Warto wybrać się tu na spacer i na zakupy, obejrzeć charakterystyczne zabytkowe budynki ze zdobieniami odlewanymi z żeliwa i zjeść kolację w jednej z modnych knajpek.

Dzień 3

Most Brooklyński i Dumbo

Ostatni dzień warto rozpocząć od spaceru w okolicach Brooklyn Bridge. To jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie. Łączy ze sobą dzielnice Manhattan i Brooklyn, które oddziela rzeka East River. Most jest dostępny dla pieszych i roztaczają się z niego wspaniałe widoki. Po przejściu mostu warto zwiedzić okolicę Dumbo po stronie Brooklynu. Tu wśród brukowanych uliczek znajduje się wiele modnych butików i kawiarni. To dobry punkt do podziwiania zatoki z innej perspektywy. Charakterystycznym punktem jest również zabytkowa karuzela.

Time Squere

Plac u zbiegu Broadwayu i 7th Avenue to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Nowego Yorku – zdaniem wielu – bardzo przereklamowana. Na okolicznych budynkach wyświetlana jest ogromna liczba kolorowych świetlnych reklam, wokół gromadzą się tłumy. Warto zobaczyć raz, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i pójść dalej.

Jedno z muzeów

Na zakończenie pobytu w Nowym Yorku proponuję wizytę w jednym z tutejszych muzeów, które należą do najsłynniejszych na świecie i gromadzą ogromne kolekcje. Warto wymienić chociażby Moma – Muzeum Sztuki Współczesnej, Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Guggenheima (ogromne kolekcje sztuki od impresjonizmu po twórczość współczesną), czy The Metropolitam Museum of Art, (największe amerykańskie muzeum, gdzie zobaczymy imponujące zbiory sztuki klasycznej). Każde z wyżej wymienionych muzeów może być fascynujące nawet dla osób, które nie są pasjonatami sztuki. Wszystkie mieszczą się w pobliżu Central Parku, dlatego też nie powinno być problemów z dotarciem na miejsce.

Noclegi w Nowym Yorku – rozwiązania budżetowe i dla wymagających podróżników

Niestety, jeśli chodzi o noclegi w Nowym Jorku, to miasto nie należy do najtańszych. Średnia cena za noc w dwuosobowym hotelu trzygwiazdkowym to około 120 dolarów, a w pięciogwiazdkowym – 540 dolarów. Jeżeli nie musimy oszczędzać, to z pewnością mamy w czym wybierać – Nowy York oferuje pokoje cechujące się niewyobrażalnym luksusem, gdzie mieszkały gwiazdy rocka czy postacie znane z telewizji, miejsca charakteryzujące się wyjątkowym nastrojem. Większość z nas jednak poszukuje tańszych opcji. Dla podróżników poszukujących rozwiązań budżetowych dobrym wyborem mogą być różnego rodzaju pensjonaty, hostele i guesthousy (można znaleźć już za około 50 dolarów za dobę).