Fascynujące informacje i ciekawostki o Cyprze

Cypr

Cypryjska legenda głosi, że Afrodyta, grecka bogini miłości, urodziła się („afros” po grecku) w pobliżu skały, która obecnie jest plażą Afrodyty. Jednak nazwa miejsca w języku greckim, Petra tou Romiou (Skała Greków), nie ma nic wspólnego z Afrodytą. Związany jest z greckim bohaterem Digenisem Akritasem, który rzucał w swoich wrogów ogromnymi kamieniami.

Jest małą wyspą o ogromnej historii. Na końcu licznych sklepów z pamiątkami w Pafos znajduje się stanowisko archeologiczne z IV wieku przed naszą erą.

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym o powierzchni 9251 km2 . Geograficznie znajduje się ona w Azji. Cypr znajduje się w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego, 380 km od Egiptu, 105 km od Syrii i 75 km od Turcji.

Od dziesięciu lat cypryjskie plaże są stale nazywane najczystszymi w Europie. 64 lokalne wybrzeża otrzymały certyfikat Błękitnej Flagi w 2016 roku.

Najbardziej wysunięty na południe punkt Unii Europejskiej znajduje się na Cyprze, w Akrotiri.

Cypr jest byłą kolonią brytyjską. Wielka Brytania nadal posiada około 3% udziałów w wyspie.

Cały Pafos jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cypr jest krajem słabo zaludnionym. Jest to trzecie miejsce od końca państw Unii Europejskiej pod względem liczby osób. Niżej jest tylko Luksemburg i Malta.

Na Cyprze mieszka do 50 tysięcy anglojęzycznych mieszkańców spośród 200 tysięcy obcokrajowców mieszkających na wyspie. Na Cyprze żyje około 800 tysięcy Cypryjczyków.

Cypr jest jedynym zagranicznym miejscem, w którym odbyło się angielskie Wesele Królewskie. Ślub odbył się 12 maja 1191 roku między królem Richardem a królową Joanną.

Kraj wyspiarski podzielony jest na dwie części. 36,2 % suwerennego terytorium Cypru nadal znajduje się pod okupacją wojskową Turcji.

Słony ser – znany obecnie na całym świecie – został po raz pierwszy wyprodukowany w okresie bizantyjskim z mieszanki mleka krowiego i koziego.

Cypr może być małą wyspą, ale jedną z rzeczy, które czynią ten kraj bardzo wyjątkowym, jest jego długa kolorowa przeszłość, przesiąknięta historią i kulturą na każdym kroku

Syrtos to najpopularniejszy taniec ludowy na Cyprze.

Cypr jest jednym z najstarszych krajów produkujących wino na świecie. Dzięki ponad 5000-letniej historii wina, słodkie Commandaria jest jednym z najstarszych win na świecie, które wciąż są w produkcji. Dziś na wyspie znajduje się ponad 50 winnic.

Lokalni Grecy Cypryjczycy i Turcy Cypryjscy znaleźli sposób na pokojowe współistnienie na wyspie, budując silne stosunki handlowe.

Chirokitia słynie z tego, że jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych prehistorycznych miejsc we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Cypr jest głównym celem podróży turystycznych w regionie Morza Śródziemnego.

Większa Nikozja jest jedyną częścią Cypru, która jest stale zamieszkiwana od czasów epoki brązu. Historia sięga 2500 lat wstecz, kiedy pierwsi mieszkańcy osiedlili się na żyznej równinie Mesaorii.

W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszka dana osoba, jej mieszkańcy są znani jako „Grecy cypryjscy” lub „Turcy cypryjscy”.

Mieszkańcy wyspy mówią po grecku, turecku i angielsku.

Cypr jest krajem wielojęzycznym, wielokulturowym i wielowyznaniowym.

Jedna z wersji mówi, że nazwa wyspy wywodzi się od słowa „miedź” (cuprum). Inna wersja mówi, że pochodzi od nazwy cyprysów, która jest wszechobecna na wyspie.

Cypr słynie z największej liczby słonecznych dni w obszarze śródziemnomorskim.

W dniu 1 maja 2004 roku Republika Cypryjska stała się pełnoprawnym członkiem UE.

Na Cyprze jest drzewo, o którym wiadomo, że spełnia życzenia. Drzewo to przy wejściu do katakumb chrześcijańskich w Pafos zdobią chusteczki i wstążki.

Dzięki bardzo niskiemu wskaźnikowi przestępczości Cypr jest również jednym z najbezpieczniejszych miejsc na świecie.

Na wyspie nadal istnieje kilka brytyjskich baz wojskowych, ponieważ kraj ten był niegdyś rządzony przez Brytyjczyków.

Cypr jest jednym z miejsc o najzdrowszym klimacie.

Nikozja jest jedyną stolicą na świecie, która jest podzielona na pół.

Karnawał na Cyprze jest wyjątkową mieszanką starożytnych tradycji greckich. Uważa się, że rozpoczął się pod weneckimi rządami w XVI wieku.

4.6/5 - (liczba ocen: 17)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.