Ciekawostki

10 najlepszych atrakcji w Słoweni

Powiedzenie „małe jest piękne” idealnie pasuje do określenia Słowenii.

Pomimo, iż kraj ten nie jest zbyt duży, ma naprawdę wiele do zaoferowania.

1. Jezioro Bled

Wizytówka kraju i najpiękniejsze jezioro Słowenii. Na jeziorze znajduje się mała wysepka – Blejski Otok z kościołem pw. Marii Panny, do którego prowadzi 99 schodów. Podobno połowa Słoweńców zaręczyła się właśnie nad tym jeziorem, miejsce to uznawane jest za najbardziej romantyczne w całym kraju.

2. Dolina Bohinj

Słynie z największego i najgłębszego jeziora polodowcowego w Słowenii. Doskonałe miejsce na piesze i górskie wycieczki. Nie jest tak znana i oblegana jak jezioro Bled, ale słynie z równie pięknych widoków, ciszy i spokoju.

3. Jaskinie Szkocjańskie

Zlokalizowane na terenie Słoweńskiego Krasu w małej wiosce Matavun. Szlak dostępny dla turystów ma długość 3 km, a cała długość jaskiń to ok. 6 km. Znajdują się tam wspaniałe stalaktyty, stalagmity i wodospady, jak również z Velika Dvorana, czyli Duża Sala, o wysokości 30 metrów i szerokości 12 metrów oraz wiszący na wysokości 50 metrów most.

4. Piran

Nadmorska prowincja Słowenii z nutką weneckiego gotyku. Najchętniej odwiedzane miasteczko, które znajduje się na skalistym cyplu. Warto wybrać się na spacer po zabytkowych uliczkach, zwiedzić kościół św. Jerzego oraz targ, na którym znajduje się fontanna w otoczeniu pięknych barokowych kamieniczek.

5. Ptuj

Najstarsze z miast Słowenii, położone u stóp wzgórza zamkowego nad rzeką Drawą. Odbywa się tam szereg festiwali, jednym z nich jest Kurentovanje, znajdujący się w dziesiątce najlepszych karnawałów na świecie.

6. Lublana

Stolica Słowenii położona w dolinie rzeki, skupia większość atrakcji wzdłuż jej brzegu. Centrum jest przepiękne, a każda mijana uliczka coraz bardziej zachwyca. Na spacer najlepiej udać się bez większego celu i po drodze zwiedzić smoczy most, jak również zamek górujący nad miastem.

7. Wąwóz Vintgar

Leży w samym sercu Alp Julijskich i choć nie jest długi to na pewno urzekający. biegnie między dwoma wzgórzami: Hom i Bort. Idąc przez mostki, po kładkach, dojdzie się aż do wodospadu Šum, jednego z najpiękniejszych w Europie – ma aż 13 metrów wysokości.

8. Alpy Julijskie

Rozciągają się na długości 100 km i składają z ponad 200 szczytów. Idealna atrakcja dla miłośników gór i pięknych widoków. Najwyższym ze szczytów jest Triglav (2864 m n.p.m.).

9. Zamek w Celje

Zamieszkiwany niegdyś przez rodzinę szlachecką, wybudowany na wzgórzu o wysokości 407 metrów. I chociaż część zamku to ruiny, nadal odbywają się tam różnego rodzaju imprezy i koncerty. Warto się tam wspiąć dla panoramy, która roztacza się z tego wzgórza.

10. Jaskinia Postojna

Jedna z najpiękniejszych grot w Europie. Zdecydowanie warto się tam wybrać. Do jej wnętrza wjeżdża się charakterystycznym pociągiem. Symbolem Postojnej jest „Brylant” – 5-metrowy stalagmit. Nieopodal znajduje się 4-piętrowy zamek „wbudowany” w pionową skałę, który zamyka wejście do kolejnej jaskini.