Europa

10 Najlepszych Atrakcji na Cyprze

Cypr to państwo, a zarazem wyspa znajdująca się wschodniej części Morza Śródziemnego.  Leży u wybrzeży Turcji Syrii i Libanu.  W starożytności przez ponad 2tys.  lat zamieszkiwana przez Greków. Później zajęta przez Krzyżowców, podbita w 1570 przez Turków. 

Przez lata tureckich rządów zdarzały się tam liczne powstania i wystąpienia zarówno mnie jak i bardziej krwawe.  W czasie wojny zainicjowane zostały pierwsze rozmowy dotyczące przyłączenia Cypru do Grecji.  15 lutego 1960 Cypr staje się niepodległym państwem.

1.  Półwysep Akamas

Został założony tam park Narodowy obejmujący 100 km kwadratowych,  który stanowi praktycznie całkowitą wielkość tego półwyspu.  Znajduje się tam 50 km szlaków rowerowych i pieszych,  po których poruszać się można rowerami,  quadami,  czasem z małymi wyjątkami samochodami. Najbardziej znaną plażą jest Lara, gdzie znajduje się naturalne lęgowisko żółwi zielonych i żółwi karetta. Wprowadzono tam również zakaz który obowiązuje latem i zakazuje przebywania na plaży całą noc oraz godzinę przed zmierzchem.

2. Miasto Pafos

Jest to kolebka pięknego krajobrazu i dziedzictwa historycznego. Kiedyś był centrum starożytnego Cypru. Dziś miasto po trzęsieniu ziemi stanowi jedynie ułamek potężnego miasta którym było przed wiekami. Dziś jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczególnie warte zobaczenia są mozaiki znajdujące się w ruinach starożytnych wilii. Dla osób pielgrzymujących bardzo wartościowe do odwiedzenia są również zabytki związane ze św. Pawłem. W głównej mierze chodzi o pręgierz przy którym według wierzeń został wychłostany św. Paweł. Stoi on obok kościoła Agia Kyriaki, który powstał na ruinach największej na Cyprze, 7-nawowej bazyliki bizantyjskiej z IV w. n. e.

3. Miasto Curion

Jest to jedno z najstarszych miast znajdujących się na tej wyspie.  Cechują go niesamowite antyczne zabudowania,  łaźnie czy  pochodzącyz II w. n. e.  Antyczny teatr.  Można zwiedzić tam przepiękne ruiny,  pokazujące jak wielkimi twórcami byli starożytni mieszkańcy tego terenu.  Ponadto cały czas prowadzone są tam prace archeologiczne które dostarczają coraz to nowych ciekawostek dotyczących tego kraju i jego historii.

4. Petra Tou Romiou

Wiele mitów ze starożytności mówi że to właśnie w tym miejscu na świat przyszła bogini piękna i miłości Afrodyta.  Jest to piękna plaża z lazurową wodą,  nieopodal której znajdują się skały.  Powstały o tym miejscu liczne  przesądy,  jak chociażby ten o tym, że jeśli znajdziemy kamień w kształcie serca i podarujemy go naszej wybrance,  możemy być pewni że  odwzajemni nasze uczucie.  Inna legenda mówi o tym że jeśli przepłyniemy środkową w skałę,  nago,  w czasie pełni księżyca pozostaniemy  piękni i młodzi.  Legend jest o wiele więcej,  jednak nie wiadomo czy którekolwiek z nich się spełniają.  Pewne jest jednak to, że miejsce to kusi swoim niesamowitym widokiem i lazurową wodą.

5. Miasto pełne muzyki i tańca.

Nie od dziś wiadomo że Limassol jest miejscem które nigdy nie śpi.  Pełne barów l, restauracji i centrów handlowych w  których ruch praktycznie nie ustaje.  Karnawał jest obchodzony bardzo  intensywnie,  odbywają się parady i bale maskowe.   We wrześniu trwa tu natomiast święto wina,  w czasie którego przez 10 dni ludzie praktycznie nie śpią.  Liczne zabytki i  piękna architektura sprawia,  że jest to miasto warte zobaczenia.  Od 1974 jest również najważniejszym miastem portowym na Cyprze oraz posiada największą bazę noclegową na wyspie.

6. Wioska Lania

Jest to jedna z licznych wiosek górskich w paśmie Troodos.  Można powiedzieć,  że czas tutaj płynie bardzo wolno a ludzie cieszę się każdym dniem.  Wioskę tą zamieszkują głównie artyści i twórcy.  Jest rozpoznawalna dzięki tradycyjnym kamiennym domostwom  oraz tłoczni wina i oliwy.  Znajdują się tu miejsce gdzie produkuje się 10 letnią Cammandarii.  Jest to wino  o brązowym kolorze i charakterystycznym słodkim smaku.  Wykorzystuje się je głównie w celach liturgicznychg.  Kolejnym zdaniem trunkiem  jest  Zivania,  czyli inaczej wódka produkowana z winogron z 45% zawartością alkoholu.  Będąc w tym miejscu warto również spróbować syropu z drzewa chlebowego.

7. Omodos

Jest to kolejna wioska położona niedaleko gór troodos.  Najbardziej znana z produkcji wina i koronek.  Produkowany to trunek okrzyknięty jest mianem ekologicznego,  ze względu na nadzór UE  oraz stosowania wyłącznie nawozów naturalnych.   Wzniesiona jest tam również Świątynia w której znajdują się relikwie  Świętego Krzyża.

8.  Larnaka

Największym zabytkiem miasta jest Kościół  Agios Lazaros.   Według chrześcijańskich podań to tutaj został pochowany Łazarz,  po tym jak po wskrzeszeniu zbiegł przed prześladowaniami i został wyświęcony na biskupa na Cyprze.  Leżę tutaj również meczet uznawany za jeden z najświętszych miejsc islamu.  Pochowana jest tu bowiem ciotka Mahometa.

9. Dwa miasta w jednym

Nikozja jest jedyną na świecie stolicą na dwie części północną i południową,  gdzie jedna należy do Turcji a druga do Grecji.  Przez sam środek Starego Miasta przebiega Zielona Linia wyznaczająca granice między tymi krajami.  W mieście tym znajduje się również  siedziba prezydenta Cypru,  parlament,  rząd a nawet  dom najwyższego hierarchy cerkwi  cypryjskiej.  Po dopełnieniu  prosty formalności bez problemu dostaniemy się na drugą część miasta należącą do Turcji.

10.  Wizytówka w tureckiej części Cypru

Kyrenia, bo o tym miejscu mowa,  od wieków stanowiło  większy wpływ na historię tego starożytnego miasta.  Znajdujące się tam port oraz twierdza z której rozciąga się widok na panoramę  całej okolicy.  Znajduje się tam muzeum tortur,  w którym można zobaczyć jak w  czasach średniowiecza i starożytności zmuszano ludzi do wyznawania win i  sekretów.  Liczne knajpki i bary gwarantują miłe i  niezwykle romantyczne  spędzanie wolnego czasu.

Cypr potrafi usatysfakcjonować zarówno tych którzy lubią aktywnie spędzać czas i zwiedzać zabytki jak i tych którzy wolą opalać się na słońcu i delektować się pięknym słońcem. Nie warto zwlekać i jechać prosto do tej stolicy starożytnego świata.