Europa

Co Warto Zobaczyć i Zwiedzić w Paryżu w Jeden Dzień

Paryż zachwyca. Tym którzy jeszcze tam nie byli polecamy obejrzeć wspaniałe miejsca, które wcześniej widzieliśmy w telewizji, a teraz możemy zobaczyć na żywo.

1. Łuk Triumfalny

Został wzniesiony w 1806 roku na cześć wygranej Napoleona w bitwie pod Austerlitz. Łuk Triumfalny miał odzwierciedlać zamiłowanie cesarza do sztuki antycznej, dominować nad miastem i zapewnić mu nieśmiertelność. Napoleon jednak przejechał pod jego sklepieniem dopiero po swojej śmierci w 1841 roku.

Znajduje się on na placu Charlesa de Gaulle gdzie łączy się ze sobą 12 ulic, m.in. Pola Elizejskie. Projektantem architektury jest Jean François Chalgrin. Dekorację rzeźbiarską natomiast wykonał François Rude.

Szerokość: 44,9 m

Wysokość: 51 m

Liczba stopni prowadzących na platformę widokową: 284

Czas budowy: 30 lat

Większy łuk znajduje się tylko w Phenianie.

Łuk Triumfalny pod względem wysokości jest 2 na świecie. Wyższy od niego jest łuk w Korei Północnej.

2. Muzeum Orsay

Muzeum Orsay

Drugie najsłynniejsze po Luwrze paryskie muzeum. Położone na lewym brzegu Sekwany. Miłośnicy sztuki znajdą tu największą na świecie kolekcję dzieł postimpresjonistów i impresjonistów. Kolekcja składa się ze zbiorów malarstwa, rzeźby, sztuki użytkowej, fotografii i grafiki.

Kiedyś był to dworzec kolejowy, oddany do użytku w lipcu 1900 roku. Istniał niespełna 40 lat. Potem Muzeum Orsay było teatrem, domem aukcyjnym, aż w końcu w 1973 roku prezydent Pompidou ogłosił go pomnikiem narodowym. Z inicjatywy prezydenta powstało tu muzeum sztuki francuskiej od czasów Napoleona III do początków kubizmu.

3. Pola Elizejskie

To jedna z najbardziej znanych ulic na świecie. Aleja z modnymi restauracjami i ekskluzywnymi sklepami. Jest chętnie odwiedzana każdego dnia przez setki turystów.

Najdroższe nieruchomości do wynajęcia w Europie znajdują się na Polach Elizejskich. W 2014 roku, czynsz wynosił 13255 Euro za metr kwadratowy rocznie.

Jak się dostać na Pola Elizejskie

  • od strony Placu Zgody (Place de la Concorde)
    – metro: linia 1, 8 i 12,stacja Concorde
  • od strony Łuku Triumfalnego
    – metro: linia 1, 2, 6, stacja Charles De Gaulle – Etoile
    – RER: linia A, stacja Charles De Gaulle – Etoile
  • wprost na Pola Elizejskie
    – metro: linia 1, stacje George V, Franklin D. Roosevelt oraz Champs Elysees Clemenceau
    linia 9, stacja: Franklin D. Roosevelt
    linia 13, stacja: Champs Elysees Clemenceau

4. Cmentarz Pere Lachaise

Cmentarz zachwyca nawet osoby sceptyczne do odwiedzania miejsca pochówku zmarłych. Pere Lachaise założony przez Napoleona w 1804 roku oczarowuje grobowcami, które wyglądają jak prawdziwe perły architektoniczne. Nazwa pochodzi od nazwiska ojca La Chaise, właściciela ziem na których znajduje się cmentarz. Był on spowiednikiem króla Ludwika XIV. Powstał w ogrodach przylegających do willi Mont-Louis.

Na początku chowano tutaj ubogich paryżan. Popularność cmentarza wzrosła przez decyzję Napoleona, który nakazał przenieść na ten cmentarz prochy zmarłych wcześniej pisarzy Moliera i Jeana de La Fontaine.

Słynne pochowane osoby na Pere Lachaise:

  • Fryderyk Chopin – kwatera 11
  • Edith Piaf – francuska piosenkarka – kwatera 97
  • Molier – komediopisarz francuski – kwatera 25
  • Jim Morrison – wokalista zespołu The Doors – kwatera 6
  • Victor Hugo – pisarz francuski – kwatera 27

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zwiedzić w Paryżu według Ciebie. Jakie najbardziej podobają się Wam atrakcje turystyczne?