Europa

18 najlepszych ciekawostek o Oksfordzie w Anglii

miasto Oxford

Oksford jest ulubionym miejscem dla turystów szukających jednodniowej wycieczki z Londynu lub spokojnej alternatywy dla ruchliwej metropolii.

Słynne miasto uniwersyteckie przyciąga tysiące turystów rocznie, ze względu na skojarzenia z nowoczesną fantastyką, zwłaszcza z Alicją w Krainie Czarów i filmami o Harrym Potterze. Poznajcie ciekawostki, informacje i zaskakujące fakty o mieście Oksford.

1. Oksford jest znany jako „miasto wymarzonych iglic”, termin stworzony przez poetę Matthew Arnolda.

2. Oksford to miasto w Anglii. Leży nad rzeką Tamizą.

3. Niektóre z budynków Oksfordu zostały zbudowane przed XII wiekiem.

4. Oksford został w dużej mierze ocalony podczas bombardowań II wojny światowej, co czyni go szczególnie ciekawym miastem dla miłośników starej architektury.

5. Motto Oksfordu to Dominus Illuminatio Mea lub „Pan jest moim światłem” – słowa wstępne Psalmu 27.

6. Oksford ma szeroką bazę ekonomiczną. Jego gałęzie przemysłu obejmują przemysł motoryzacyjny, edukacyjny, wydawniczy oraz istnieje tutaj wiele przedsiębiorstw informatycznych i naukowych, z których niektóre są oddziałami akademickimi.

7. Uniwersytet w Oksfordzie ma około 922 lat, co czyni go drugim najstarszym uniwersytetem na świecie.

8. Podczas wojny światowej Oksford został ocalony od bombardowań przez Niemcy, podczas gdy inne miasta w Wielkiej Brytanii ucierpiały. Było to spowodowane tym, że Hitler zamierzał posiadać Oksford jako swoje główne miasto, gdy tylko podbije Wielką Brytanię.

9. Prestiż Oksfordu zwiększył się dzięki karcie nadanej przez króla Henryka II, przyznającej jego mieszkańcom te same przywileje i zwolnienia, z których korzystała stolica królestwa. W mieście lub w jego pobliżu założono różne ważne domy zakonne.

10. Uniwersyteckie Muzeum Historii Naturalnej posiada najbardziej kompletne okazy dodo, ptaka nielota, który wyginął w XVII wieku. W muzeum znajduje się zmumifikowana czaszka ptaka oraz kości od łap i głowy.

11. Miasto słynie ze swojego uniwersytetu: Uniwersytetu Oksfordzkiego, który jest najstarszym uniwersytetem w świecie anglojęzycznym.

12. W Oksfordzie mieszka około 150 tysiąca osób.

13. Oksford został mocno zniszczony podczas inwazji Normanów w 1066 roku. Po podboju miasto zostało przydzielone gubernatorowi Robertowi D’Oyly’emu, który zarządził budowę zamku w Oksfordzie, aby potwierdzić normańską władzę nad tym obszarem.

14. Pierwsze szkoły wyższe w Oksfordzie zostały zbudowane w XIII wieku, ale dopiero w 1878 roku kobiety zostały przyjęte na uniwersytet.

15. Emma Watson, która gra Hermionę Granger w filmach o Harrym Potterze, studiowała w Oxford’s Dragon and Headington School.

16. Przez miasto przepływają dwie rzeki, Cherwell i Tamiza. Te dwie rzeki spotykają się na południu od centrum miasta.

17. Wielka sala w kościele Chrystusa była inspiracją dla jadalni w Hogwarcie w filmach o Harrym Potterze. Schody prowadzące do sali były w rzeczywistości wykorzystywane w kilku scenach w filmach.

18. Pod względem rankingu uniwersytetów zajmował pierwsze miejsce na świecie w rankingach Times Higher Education World University Rankings na lata 2017 i 2018.