Europa

Co warto zobaczyć we Lwowie w jeden dzień

Co warto zobaczyć we Lwowie

Lwów jest miastem o bogatej i ciekawej historii. Jest to miasto, które kojarzy się również z polskością. Warto je więc jak najbardziej odwiedzić. Tym bardziej, że nie znajduje się aż tak daleko od granicy z Polską.

Lwów można zwiedzać na kilka sposobów. Oglądając ciekawe miejsca, które niekoniecznie są związane z Polską i nie koniecznie muszą być miejscami zabytkowymi, historycznymi, bądź podziwiać tylko to, co liczy się z historycznego punktu widzenia. Warto tak zaplanować swoją wizytę i podróż po Lwowie, aby zobaczyć po części i takie i takie miejsca i obiekty. Co warto zobaczyć we Lwowie?

Atrakcje Lwowa

Jedną z wartych uwagi atrakcji Lwowa jest na pewno przepiękny Skansen, czyli Park Etnograficzny Gaj Szewczenki. W parku tym znajdziemy przepiękne budynki i obiekty, które pochodzą z terenu całego kraju. Są to drewniane obiekty zabytkowe, które w przeszłości pełniły naprawdę bardzo różne funkcje. Skansen jest sporych rozmiarów więc bez trudu jego zwiedzanie zajmie nam co najmniej kilka godzin. Wiele osób spędza tu nawet cały dzień. Atrakcją tego niezwykłego miejsca jest to, że w skansenie przy bardzo wielu zabytkach znajdują się przewodnicy, którzy przedstawiają historię danego budynku, obiektu. Niektórzy przewodnicy mówią dosyć dobrze po polsku, więc na pewno z niektórymi uda nam się porozumieć.

Będąc we Lwowie nie można nie odwiedzić cmentarza Orląt Lwowskich. Jest to miejsce historyczne, które bardzo chętnie odwiedzają turyści. Na cmentarzu tym pochowani są młodzi ludzie, którzy bronili Lwowa. Pośród nich jest dziecko, bo nie można go inaczej nazwać. W chwili śmierci miało bowiem tylko dziewięć lat.

Obok tego cmentarza znajduje się również Cmentarz Łyczakowski na którym odnajdziemy grób wybitnej postaci jaką niewątpliwie była Maria Konopnicka. Trzeba pamiętać o tym, że zwiedzanie cmentarza nie jest niestety bezpłatne. Nie można jednak powiedzieć, że są to wygórowane ceny, ponieważ w zależności od kursu waluty koszt wejścia na jego teren wacha się w okolicach 4 złotych za osobę. Aby można było robić fotografie, trzeba dopłacić połowę ceny biletu.

Wizyta na rynku we Lwowie również należy do obowiązkowych. Rynek jest całkiem sporych rozmiarów i można poczuć się na nim tak, jakbyśmy przenieśli się wstecz w czasie. Rynek w Lwowie jest po prostu miejscem niezwykłym. Znajdziemy tu przepiękne i zabytkowe już kamienice, które wydają się do nas przemawiać i opowiadać swoje niezwykłe historie. Lwowski rynek jest dziś miejscem znajdującym się na światowej liście UNESCO. Nie znalazł się tam jednak bez powodu, ponieważ naprawdę warto go odwiedzić.

Lwów to nie tylko zabytki

Odwiedzając Lwów nie powinniśmy tylko i wyłącznie decydować się na oglądanie i zwiedzanie zabytków. Mamy w tym mieście masę kawiarni, knajp, restauracji, które warto odwiedzić. Nie można być w Lwowie i nie spędzić kilku chwil w jednej z tutejszych knajp. Nie można także być w tym mieście i nie udać się na przykład do tutejszej opery. Nie trzeba oglądać spektaklu. Można przecież podziwiać ten przepiękny budynek, choć on również jest obiektem historycznym.

Osoby odwiedzające Lwów chwalą sobie wizytę w tamtejszej żydowskiej dzielnicy. Nie jest ona zbyt duża i może nie znajdziemy tam ciekawych zabytków. Czekają tam natomiast na nas ciekawe sklepiki i knajpy, które warto odwiedzić. Ludność żydowska była kiedyś spora częścią Lwowskiego społeczeństwa.

Warta uwagi jest także ormiańska dzielnica miasta. Zazwyczaj wyjeżdżając z Polski na wycieczkę do Lwowa tych dwóch wspomnianych już dzielnic się nie odwiedza, ponieważ przewodnicy uważają, że są ważniejsze i ciekawsze miejsca we Lwowie. Jeśli jednak chcemy zobaczyć te miasto od trochę innej strony niż większość turystów, to właśnie warto jak najbardziej dzielnicę ormiańską, a także żydowską zobaczyć na własne oczy.

Będąc w tym jakby nie było polskim jeszcze po części mieście, nie można zapomnieć o odwiedzeniu pomnika Adama Mickiewicza. Jest to główny punkt wycieczek z Polski. W Lwowie znajdują się również warte uwagi świątynie i jest ich tu całkiem sporo. Mamy na przykład Cerkiew Wołoska, czyli Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej.

Jest tu również Katedra Ormiańska, a także Katedra Łacińska i Katedra Św. Jura. Zwiedzenie wszystkich świątyń na pewno zajmie nam sporo czasu. Jadąc do Lwowa tanią wycieczką z Polski nie mamy praktycznie szans na to, aby wszystkie te atrakcje zobaczyć na własne oczy. Jeśli jednak pojedziemy do tego pięknego i niezwykłego miasta na własną rękę, to możemy zobaczyć je od innej, znacznie ciekawszej strony. Lwów nie jest bardzo drogim miastem. Dlatego jak najbardziej warto udać się tutaj na własną rękę, aby móc podziwiać to miejsce, zobaczyć miasto, w którym żyło dawniej wielu naszych przodków, Polaków.

Na koniec warto również wspomnieć o tym, że warto skorzystać z oferty różnego rodzaju przewodników, którzy znajdują się w mieście. Potrafią oni komunikować się w języku polskim a koszt ich wynajęcia do wycieczki po Lwowie to około 30 złotych. Nie jest to bardzo wygórowana cena. Jest to bardzo dobry wybór, jeśli przyjechaliśmy do Lwowa na własną rękę.

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć we Lwowie.

lwów

Lwów widok

Ukraina