Ciekawostki

Ryba Halibut – Zaskakujące Ciekawostki, Informacje i Fakty

halibut
źródło: Rawpixel Ltd / Flickr

Halibut to rodzaj ryby z rodziny flądrowatych. W naszym morzu bałtyckim niestety jej nie spotkamy. Poniżej 10 ciekawostek na temat tej ryby:

1. Halibut dzisiaj jest bardzo ceniony głównie jako rodzaj pożywienia dla człowieka. W każdej cenionej restauracji możemy zamówić tą rybę przyrządzoną na jeden z kilka popularnych sposobów.

2. Halibut to bardzo zdrowa ryba, która posiada wiele cennych składników odżywczych takich jak: cynk, wapń, fosfor, Witamina D. Szczególnie pożądany jest jod, który dzieciom pomaga w koncentracji, a dorosłym poprawia zdolności rozrodcze oraz stosowany jest w celu podtrzymania ciąży.

3. W rodzinie flądrowatej, halibut to największa ryba której długość może osiągnąć nawet 3, 5 metra oraz wagę ponad 300kg.

4. Halibut odżywia się głównie poprzez spożywanie innych mniejszych ryb. Do jego diety zaliczają również się liczne mięczaki, skorupiaki (homary lub kraby ) oraz głowonogi.

5. Okres rozrodczy halibuta przypada na okres od grudnia do kwietnia. W tym czasie samica składa ikrę o średnicy 3-4 milimetrów, w której znajduje się około 3 milionów jajeczek.

6. Mięso halibuta jest częstym dodatkiem w różnego rodzaju diet przeznaczonych do redukcji wagi. 100 gram zawiera jedynie 91 kcal.

7. Halibut to długowieczna ryba. Potrafi dożyć nawet 50 lat, gdzie dojrzałość osiąga po około 8 latach.

8. Budowa ciała halibuta jest asymetryczna. Drobna łuska pokrywa całe szare lub oliwkowe ciało. Wyjątkowo duży jest otwór gębowy, który potrafi sięgać nawet do oczu.

9. Najczęściej spożywaną odmianą tej ryby jest halibut czarny, zwany również niebieskim lub grenladzkim. Jego nazewnictwo bierze się z koloru skóry lub występowania w północnej części naszego globu. Ten rodzaj ryby dorasta to około 80 cm i waży 7kg.

10. W sklepach można spotkać różne postacie Halibuta jako rodzaj pożywienia. Najczęściej występującymi są: cała wędzona ryba, tusza ryby bez głowy i wnętrzności- najlepiej nadaje się do gotowania, filet ryby bez skóry – przygotowana już ryba do przyrządzenia w domu, steki lub dzwonki.