Ciekawostki

10 ciekawostek o starożytnym Rzymie dla dzieci

koloseum

Jednym z najlepiej znanych miast z czasu starożytności jest Rzym. To właśnie na jego temat swoją wiedzę poszerzają dzieci w trakcie nauki w szkole. Dzięki tysiącom lat historii Rzym w czasach obecnych może szczycić się licznymi zdobyczami kultury, które zachwycają turystów z całego świata.

Przybywając do Rzymu możemy zetknąć się z pozostałościami po naszych przodkach pochodzących z wielu epok. Jest to zatem bardzo ciekawe miejsce, o którym jednak wielu z nas nie wie wszystkiego. Istnieje bowiem wiele ciekawostek, które w wielu z nas mogą wywołać rozbawienie i śmiech. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam kilka z nich.

1. Starożytny Rzym znany jest z religii opartej na wierze w wielu bogów. Dość nietypowymi bogami, których czciła ludność tamtych czasów była bogini kanalizacji oraz bóg toaletowy

2. Jednym z przysmaków, który chętnie jedli rzymianie były języki flamingów.

3. Większość mieszkańców w celach higienicznych korzystało z łaźni. Na terenie ówczesnego Rzymu znajdowało się ich około 900.

4. Osoby leworęczne uważano tam za pechowe i niegodne uwagi. Zaś osoby z krzywym nosem uznawano za urodzonych przywódców.

5. W starożytnym Rzymie uważano, że krew gladiatora ma możliwości uleczające takie choroby jak epilepsja lub bezpłodność. W związku z tym sprzedawano krew martwych gladiatorów.

6. Żołnierze w czasach starożytnych mieli zakaz wchodzenia w związki małżeńskie.

7. Watykan, który obecnie znamy znajduje się w tym samym miejscu, w którym cesarz Neron próbował zabić chrześcijan w Rzymie. W tamtych czasach złe traktowanie chrześcijan było normalnym zachowaniem.

8. Wiemy już, że wykorzystywano krew gladiatorów, ale dobre działanie przypisywano również ich potowi. Kobiety wykorzystywały go do poprawy wyglądu ich cery.

9. Rzymianie wykorzystywali dość dziwne produkty do codziennych czynności. Pranie robiono wykorzystując mocz, zaś ołów pełnił rolę sztucznego słodzika.

10. Ludzie w tamtych czasach żyli naprawdę bardzo krótko. Średnia długość życia Rzymian wynosiła 20 – 30 lat. Umierali oni zatem w naprawdę młodym wieku.