Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek na Temat Zdrowia

lekarz

W obecnych czasach informacje na temat zdrowia jest znaleźć bardzo łatwo.

Od badań naukowych po samozwańczych internetowych „ekspertów”. W takim gąszczu danych łatwo pomylić te pochodzące z wiarygodnego źródła z tymi kompletnie nonsensownymi.

Poniżej znajduje się lista 10 przypadkowych faktów o zdrowiu, które choć zaskakując są potwierdzone naukowo.

1. Emocje, a węch

W 2013 roku „The Journal of Neuroscience” opublikował badania dotyczące wpływu emocji na nasz zmysł węchu. Osobom badanym pokazywano obrazy wywołujące niepokój, takie jak np. wypadki samochodowe i wojnę. Naukowcy stwierdzili, że zapachy normalnie neutralne stawał się nieprzyjemne, a te nie przyjemne jeszcze gorsze.

2. Koncentracja

Rzucie gumy wpływa na zwiększenie koncentracji. Mózg łączy rzucie z dostarczaniem pożywienia i przygotowuje się do najwyższego poziomu czujności wraz z ruchem ust.

3. Alzheimer

Jeden z wczesnych mało znanych objawów choroby Alzheimera można zaobserwować w oczach. W publikacji z 2019 roku, na łamach czasopisma „Neurobiology of Aging” badacze opisali wpływ choroby na wzmożone rozszerzenie źrenic w czasie rozwiązywania zadań poznawczych.

4. Inteligentne dziecko

Chcąc zwiększyć szanse na posiadanie inteligentnego dziecka kobieta powinna w czasie ciąży dbać o aktywność fizyczną. Opublikowane w 2013 roku badania wykazały, że 20 minut ćwiczeń, trzy razy w tygodniu poprawia funkcjonowanie i rozwój mózgu dziecka.

5. Depresja i bezsenność

Depresja i bezsenność cechują się obniżonym poziome serotoniny, hormonu, który powstaje z aminokwasu tryptofanu. Spożywanie produktów bogatych w ten składnik spożywczy może pomóc w regulowaniu nastroju oraz snu. Do takich produktów należą m.in. płatki owsiane, orzeszki ziemne i jajka.

6. Stres

Stres wywołuje bardziej intensywne reakcje alergiczne. W badaniach opublikowanych w 2009 roku w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology” osoby cierpiące na katar sienny, dostawały zdecydowanie cięższej alergicznej reakcji skórnej w sytuacjach stresowych, niż w sytuacjach nie stresowych.

7. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia w wieku dziecięcym i jako młody dorosły mają duże znaczenie dla zdrowia w późniejszym wieku. Aktywność fizyczna w młodszym wieku wpływa na wzmocnienie kości oraz przygotowanie ich na zużywanie, które występuje wraz ze starzeniem.

8. Gorzka czekolada

Czekolada wspomaga w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry. W gorzkiej czekoladzie znajdują się przeciwutleniacze – flawanole, które wspomagają produkcję kolagenu, a przez to wpływają na poprawę elastyczności i nawilżenia skóry.

9. Jajka

Jedzenie jajek wpływa na poprawę refleksu. Zawarty w jajkach aminokwas tyrozyna wpływa na zwiększenie czasu reakcji i poprawienie wydajności intelektualnej.

10. Cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu można zaobserwować na skórze. Kępki żółte to wypełnione cholesterolem guzki, tworzące się pod skórą na powiekach i w okolicach oczu.