Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Grecji w 2024 roku

Góra Olimp
Olimp

Grecja to kraj, który znajduje się na półwyspie bałkańskim w południowo-wschodniej części Europy. Składa się ona z wielu wysepek rozsianych na morzu Jońskim oraz morzu Egejskim, półwyspu Peloponeskiego, oddzielonego Kanałem Korynckim od lądu oraz z części lądowej, czyli największej części Grecji.

Na znacznej większości powierzchni kraju znajdziemy góry lub wzniesienia, dzięki temu Grecja zaliczana jest to najbardziej górzystych państw w Europie. Oto najlepsze atrakcje w Grecji w 2024 roku:

1. Wioski Zagorochoria

Są to osady oraz wioski, które położone są wzdłuż wąwozu Vikos, których łączna ilość wynosi 46. Są malowniczo umiejscowione wśród skalistych zboczy i przyrody otaczającej każdą z wiosek nad przepaścią. Wyróżnia je fantastyczna i niezwykła architektura. Domki pokryte są marmurem pochodzącym z okolic, dachami w charakterystycznym kolorze. Urokliwe place, uliczki oraz wkomponowane w przyrodę domki, stanowią dużą atrakcję dla odwiedzających, którzy szukają spokoju i wytchnienia.

2. Półwysep Pilion

Doskonałe miejsce na odpoczynek pośród górskich krajobrazów jak i na plaży. Wioski rybackie znajdujące się pomiędzy gęstymi, zielonymi stokami górskimi, zachwycają od pierwszego momentu swoim urokiem, widokiem morskich toni w kolorze szmaragdu i wyjątkowym klimatem. Górskie miasteczka kryją wśród swoich budynków szmer strumyków i niezwykłą przyrodę. Dawniej półwysep uważano za miejsce rezydowania bóstw olimpijskich i centaurów. Dlatego też przebywając na terenie półwyspu, poczuć możemy mityczną obecność patronów i znanych z lekcji historii bogów.

3. Monastyr Osios Loukas

Jest to jeden z najważniejszych zabytków nawiązujących do Bizancjum, które znajdują się na terenie Grecji. Położony pośród wielu wzgórz i oliwnych gajów kompleks świątyń został zbudowany na wzór krzyża greckiego. Wnętrza świątyń zachwycają mozaikami, marmurami, witrażami oraz posadzkami. Warto zwrócić uwagę także na dziedziniec w sercu kompleksu, który ma niezwykły charakter i harmonię.

4. Wąwóz Vikos

Położony jest w najbardziej górzystej części kraju i uznawany jest na jeden z najpiękniejszych kanionów pośród wszystkich na świecie. Liczy prawie dwanaście kilometrów długości i prawie kilometr wysokości. Ściany, które są skaliste, porośnięte są gęstą, różnorodną i bardzo bujną roślinnością. Przejście trasy wąwozu zajmuje przeciętnie około 5 godzin. Cały urok wąwozu przypomina tajemnicze ogrody znane z wielu baśni. Aktywny wypoczynek połączony z pięknymi okolicznościami przyrody zapewni niezapomniane i niezwykłe wrażenia.

5. Saloniki

Jest to najbardziej europejskie miasto leżące na terenach Grecji, jednocześnie będące stolicą Macedonii. Wielkomiejski i bardzo elegancki charakter miasta wynika między innymi z obecnych tutaj zabytków. Między innymi jest to Biała Wieża, Agia Sofia czyli niezwykła świątynia, Łuk Triumfalny Cesarza Galeriusza, a także Rotunda będąca kiedyś częścią Łuk Triumfalnego Cesarza Galeriusza.

6. Półwysep Athos

Przez wielu nazywany jest Świętą Górą. Ciekawostką jest, że większa część półwyspu przynależy do Republiki Teokratycznej. Jest to autonomiczne państwo mnichów prawosławnych, na którego teren kobiety mają całkowity zakaz wstępu. Aby wejść na teren państwa konieczna jest odpowiednia przepustka. Na półwyspie znajduje się wiele pustelni, urokliwych kamiennych mostów, kapliczek i domków zamieszkanych przez mnichów. Krajobrazy w postaci lasów, wodospadów i wąwozów wpisane zostały na listę UNESCO. Jedyny sposób na zobaczenie uroków półwyspu bez konieczności wstępu do państwa jest wybranie się na rejs wycieczkowy w pobliżu.

7. Pella i Vergina

Obecna wioska Pella dawniej była stolicą Grecji oraz Macedonii. Stolicą Grecji została za czasów Filipa II. W obecnych czasach, główną atrakcją okolicy są wykopaliska, gdzie znajdują się fragmenty ówczesnego pałacu królewskiego, budynków użytku publicznego oraz antycznych rezydencji. Vergina słynie natomiast z zachowanego grobu Filipa II i jego żony. W tym miejscu grzebani dawniej byli królowie macedońscy.

8. Meteory

Kolejna pozycja obowiązkowa do odwiedzenia, ze względu na wpis na listę UNESCO. Meteory znajdują się w górach Pindos i wyglądają jak skały, które zawisły w powietrzu. Sześć monastyrów obecnych na skałach jest otwartych dla zwiedzających. Cztery z nich należą do mnichów, natomiast dwa kolejne do mniszek. Eksponaty, które można zobaczyć to liczne przedmioty dawnego życiu codziennego oraz ikony, szlachetne tkaniny, hafty liturgiczne, rękopisy i inne przedmioty liturgiczne.

9. Ateny

Są stolicą Grecji posiadającymi wiele obiektów pamiętających dawne czasy. Akropol to miejsce, gdzie wspaniała budowla robi największe wrażenie na wszystkich turystach. Wieża Wiatru to najlepiej zachowany zabytek, który mieści się na forum rzymskim, będący jednocześnie zegarem miejskim. Kolejne zabytki warte zobaczenia to między innymi Łuk Hadriana, Olimpiejon, Panathinaikon, Kościół Świętych Apostołów oraz Plaka, czyli dzielnica turecka.

10. Delfy

To zespół wielu doskonałych zabytków archeologicznych. Między innymi Święty Krąg, Świątynia Apollina, Źródła Katalskie, Marmaria. Pomimo wielu niebezpieczeństw i trzęsień ziemi jakie spotykały te zabytki, pozostały one w doskonałym stanie do dnia dzisiejszego i robią ogromne wrażenie.