Europa

50 Ciekawostek o Rumunii

Ratusz w Brașov

Rumunia w oczach wielu osób jawi się jako tajemniczy kraj, który przez wiele lat budził pewien postrach. To właśnie z tym krajem związana jest jedna z legend odnosząca się do Drakuli. Tak naprawdę był to Wład III Palownik. To on stanowił inspirację dla postaci, która często przewija się w książkach, jak również w filmach. Z tym krajem wiąże się pewien stereotyp, który zniechęca do wizyty. Co jednak nie oznacza, że należy mu się poddać. Warto pojechać do Rumunii, bo to bardzo interesujące miejsce. Oto 50 ciekawostek o tym kraju.

1. Część terytoriów dzisiejszej Rumunii była pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Rumunia proklamowała swoją niepodległość od Imperium Osmańskiego 9 maja 1877 roku. Warto dodać, że choć niektóre regiony Rumunii były wasalami czy też częścią Imperium Osmańskiego, to nie cała Rumunia była bezpośrednio w jego składzie.

2. Jej powierzchnia wynosi 238 397 km². Dla porównania Polska ma 322 575 km². Jak wiemy, nasz kraj jest naprawdę mały, a co to dopiero jeszcze mniejsza Rumunia.

3. Skoro już mowa o Polakach, to można powiedzieć, że na terenie Rumunii mieszka ich około 8000 osób. Jak więc widać, jest nadzieja na to, aby spotkać rodaków podczas pobytu tam.

4. Dunaj jest jedną z najdłuższych rzek przepływających przez Rumunię, mając na jej terytorium długość około 1075 kilometrów. Jednak warto zaznaczyć, że cała długość rzeki Dunaj wynosi około 2850 km, z czego przez Rumunię przepływa wspomniane 1075 km.

5. Narodowym sportem tego kraju jest gimnastyka. Rumunia może pochwalić się utalentowaną gimnastyczką, która nazywa się Nadia Elena Comănec. Ma ona na swoim koncie spore osiągnięcia. Jest to bowiem zdobywczyni pięciu złotych medali olimpijskich, dwukrotna mistrzyni świata, dziewięciokrotna mistrzyni Europy. Warto dodać, że to Nadii występ został oceniany jako bezbłędny. Żaden inny sportowiec nie dostał od sędziów olimpijskich takich not.

6. Tamtejsza ludność uważa, że ich kraj jest ziemią Boga. Spowodowane jest to ukształtowaniem całościowego terenu. Ma się tu do czynienia z górami, jeziorami, nizinami i z wieloma innymi miejscami, jakie sprawiają, że tutejsze ukształtowanie nie należy do typowych. Rumunii uważają, że nie jest to dziełem przypadku, tylko odpowiedzialny jest za to Bóg.

7. Nicolae Ceausescu to dyktator, który niezbyt dobrze zapisał się w historii tego kraju. Wielu uważa, że pomyliło mu się coś z faraonem. Nicolae zaprzysiągł 20 000 robotników, którzy przez 24h na dobę wznosili gmach najdroższego budynku w Rumunii. Było to w latach 80-dziesiątych. Do dzisiaj swoją potęgą budynek ten dorównuje Pentagonowi.

8. Na terenie Rumunii znajduje się jedna z największych jaskiń lodowych w Europie – jaskinia Scărișoara. Wewnątrz jaskini jest lodowiec, którego objętość wynosi 75 000 metrów sześciennych, co czyni go jednym z największych lodowców jaskiniowych w Europie.

9. Timisoara to jedno z tamtejszych miast, gdzie w 1869 roku po raz pierwszy w Europie wprowadzono konne tramwaje. Elektryczne oświetlenie ulic zagościło tutaj w 1889 roku.

10. Niestety, ale to właśnie na terenie rumuńskich miast mieszka ogromna ilość bezpańskich psów. Ich liczba przekroczyła już ponad kilka tysięcy.

11. Henri Coandă to rumuński wynalazca i pionier, który jest znany z tego, że w 1910 roku zaprojektował samolot, który miał pewne cechy przypominające samoloty odrzutowe i jest często kojarzony z wczesnymi próbami stworzenia technologii odrzutowej, znany jako Coandă-1910.

12. Strada Sforii to najwęższa ulica, której szerokość ledwo wynosi 4m.

13. Rumunia jest krajem, gdzie nie ma tolerancji dla osób, które jadą po alkoholu. W krwi trzeba mieć 0,0 promila.

14. Jest jednym z nielicznych krajów, gdzie wódka 37,5% sprzedawana jest w kartonie, którego pojemność wynosi 0,2l.

15. Chociaż Rumunia jest często kojarzona z Bałkanami z powodów historycznych i kulturowych, geograficznie nie leży w pełni na Półwyspie Bałkańskim.

16. Cimitirul Vesel to największy cmentarz, który się tutaj znajduje. Jego przetłumaczona nazwa brzmi Wesoły Cmentarz. Cmentarz znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Całość wyróżnia się na tle innych miejsc, jakie znaleźć można w wielu miejscach. Znaleźć tu można bowiem kolorowe nagrobki, wesołe epitafia, jakie opowiadają o osobach, jakie zostały tutaj pochowane.

17. Wyżej wspomniany cmentarz znaleźć można w miejscowości Săpânța. To właśnie bliskiego niego znajduje się najwyższy kościół, który osiąga wysokość 18 metrów. Jego powstanie datuje się na 1391 rok.

18. W 1999 roku wydano tu banknot, który ma 2000 lei. Był to pierwszy polimerowy banknot, który został wydany na terenie Europy.

19. Mówiąc o banknotach należy także wspomnieć o tym, który została wydana w tym kraju w 1917 roku. Do dzisiaj zaliczana jest on do najmniejszych. Jego rozmiary wynosiły 2,75 cm x 3,8 cm. Była to równowartość 10 bani.

20. Bukareszt to jedno z tamtejszych miast, jakie potocznie nazywane jest „Małym Paryżem” lub też „Paryżem Wschodu”.

21. Dongfeng-Roman to rumuński autobus, który potocznie nazywany był również dinozaurem. Ten pojazd mechaniczny, jaki dedykowany był dla Chin, był najdłuższym autobusem produkowanym w krajach bloku socjalistycznego.

22. Droga Transfogaraska to jedno z najbardziej urokliwych miejsc, jakie można znaleźć w Rumunii. Biegnie ona przez Karpaty i zaliczana jest do jednych z najbardziej malowniczych. Wielu turystów specjalnie wybiera tą trasę, aby móc zapoznać się z całościowym pięknem i widokami.

23. Nicolae Paulescu to kolejny rumuński wynalazca, który zdobył sławę na całym świecie. To właśnie dzięki niemu cukrzycy mogą korzystać z insuliny.

24. We wrześniu 1939 roku, kiedy to Polski zaczęły wkraczać wojska najeźdźcy, polski rząd uciekł właśnie do Rumunii. Jednak później Rumunia internowała członków rządu i nie pozwoliła im kontynuować działalności z jej terytorium.

25. Kaczyka, Nowy Sołoniec, Plesza, Pojana Mikuli to bardzo swojskie nazwy, jakie kojarzyć się mogą z Polską. Jednak są to wsie, jakie znaleźć można na terenie Rumunii. W głównej mierze są one zamieszkiwane przez Polaków. Są oni potomkami górników sprowadzonych tutaj do pracy przy wydobyciu soli pod koniec XVIII wieku.

26. Na terenie Rumunii znajduje się jaskinia Coliboaia, gdzie odkryto malunki, których wiek szacowany jest na 35 tysięcy lat temu.

27. Dacia to samochód rumuński, który wziął swoją nazwę od Dacji. Tak bowiem w czasach starożytnych nazywana była Rumunia. Teren ten zamieszkiwany był wtedy przez Daków.

28. Tichilesti to jedna z wiosek, która znajduje się na terenie Rumunii. Jest ona ostatnim miejscem na terenie Europy, jakie przeznaczone jest dla osób trędowatych.

29. Peles to jeden z najsłynniejszych zamków rumuńskich, który może pochwalić się tym, że jako pierwszy otrzymał kanalizację oraz instalację elektryczną.

30. Wyspa Węży to teren, który jest spornym miejscem. Rumunia chciałaby, żeby należała do nich. Jednak to Ukraina rości sobie do niej prawa i na dodatek ulokowała tam swoje wojska.

31. Piłkarska reprezentacja Rumunii jako jeden z czterech krajów europejskich miał zaszczyt wziąć udział w pierwszych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Urugwaju w 1930 roku. Oprócz nich, z Europy pojechali także reprezentanci Francji, Jugosławii oraz Belgii.

32. Bukareszt to największe miasto, a zarazem stolica Rumunii.

33. Najwyższym szczytem w Rumunii jest Moldoveanu. Jest on położony w Karpatach. Jego wysokość wynosi 2544m n.p.m.

34. Nie lada ciekawostką jest kuchnia rumuńska. Powodem tego są wpływy arabskie, osmańskie, włoskie i francuskie. Warto pokusić się o to, aby spróbować tutejszej kuchni, która może zaskoczyć niejedną osobę.

35. Mówiąc o kuchni, nie można zapomnieć o tym, aby spróbować tutejszej baklawy i regionalnego ciasta o nazwie kozunak.

36. Festival Callatis to tutejszy festiwal muzyczny, który skupia się dookoła rumuńskiej kultury. Przyciąga on znane gwiazdy z całego świata. Festiwal każdego roku odbywa się w w nadmorskiej miejscowości Mangalia.

37. Średniowieczny zamek Corvin w Hunedoarze i czternastowieczny zamek Bran to kolejne budowle, które trzeba zobaczyć, jeżeli tylko ktoś będzie się tutaj wybierał. Zamki to w ogóle perła tego kraju. Na swojej drodze można spotkać ich ogromne ilości.

38. Rumunia od 2007 roku znajduje się na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu obywatele polscy mogą wjechać na teren tego państwa tylko na podstawie dowodu osobistego.

39. Na fladze Rumunii można znaleźć trzy charakterystyczne pasy – niebieski, żółty i czerwony. Nawiązują one do historii tego kraju. Niebieski i żółty mają symbolizować Wołoszczyznę. Żółty i czerwony to odniesienie do Mołdawii. To właśnie na tych historycznych terenach leży dzisiejsza niepodległa Rumunia.

40. Park Narodowy Retezat w Karpatach Południowych, Park Narodowy Przełomu Bicaz i Gór Hasmas w Karpatach Wschodnich i Park Narodowy Delta Dunaju przy ujściu rzeki do Morza Czarnego, jakie leżą na terenie Rumunii, to kolejne urokliwe miejsca, które liczne odwiedzane są przez turystów. Łącznie na terenie tego kraju można znaleźć aż 13 parków narodowych.

41. Neptun, Venus i Saturn to trzy miejscowości, które należy odwiedzić będąc w Rumunii. W szczególności, że są to trzy piękne kurorty, jakie swoje nazwy odziedziczyły o trzech rzymskich bóstw.

42. Oprócz Rumunów, kraj ten w większości zamieszkiwany jest przez Węgrów, Romów, Ukraińców i Niemców.

43. Inna i Alexandra Stan to dwie wokalistki rumuńskie, jakie zyskały sławę także poza swoim krajem.

44. Piętnastowieczna Cerkiew w Curtea de Arges oraz średniowieczna Katedra św. Michała w Alba Iulia to dwa obiekty sakralne, jakie przyciągają do siebie ogromną ilość turystów.

45. Rumunia jest 5 największym dostawcą win w Europie!

46. Sighisoara to rumuńskie miasto, jakie jest znane z tego, że można je liczyć do najlepiej zachowanych, jeżeli chodzi o jedno z najlepiej zachowanych miast średniowiecznych w całej Europie.

47. II wojna światowa nie zapisała się dobrze na kartach rumuńskiej historii. Tutejszy dyktator Ion Antonescu wspierał wojska III Rzeszy. Rumunia należała do tzw. Państw Osi.

48. Śliwkowa wódka tuica to kolejny przysmak, którego nie można sobie odmówić będąc na terenie tego państwa. Zawartość alkoholu wynosi od 35% do 45%. Palinka to kolejna wódka, która produkowana jest na bazie owoców – moreli, gruszek, śliwek lub jabłek.

49. Unikalny zespół błotnych wulkanów to oryginalne miejsce na terenie Rumunii. Właściwie można powiedzieć, że jest to pole, gdzie można spotkać nawet błotne jeziora.

50. Niestety, ale jest to bardzo biedny kraj, gdzie wiele osób żyje na granicy ubóstwa. Pomimo tego, że pojawia się tam coraz większa ilość turystów. Do tego część tutejszej ludności dotknięta jest analfabetyzmem. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości te niepokojące statystyki zmienią się.