Ciekawostki

10 Ciekawostek o Gołdapi

Fot. Rimantas Lazdynas / Wikipedia

Gołdap to miasto uzdrowiskowe położone w województwie warmińsko-mazurskim. To tutaj wielu kuracjuszy może skorzystać z dobroczynnych właściwości solanki, jak też cieszyć się bliskością natury. Jednak o mieście można powiedzieć znacznie więcej.

1. Szyłajty

Istnienie miasta wiąże się z wcześniejszym istnieniem wsi Szyłajty powstałej w 1565 roku, która prawa miejskie uzyskała w 1570 roku. Obecna nazwa miasta ma pochodzenie staropruskie – galdo oznacza dolinę, podłużną nieckę, a ape rzekę, co połączone daje rzekę płynącą w dolinie.

2. Ośrodek internowania

W czasie wojennym Gołdap był ośrodkiem internowania.

3. Państwowe Gospodarstwo Rolne

W mieście działało Państwowe Gospodarstwo Rolne – Romincki Kombinat Rolny w Gołdapi.

4. Zabytki

Miasto posiada wiele zabytków, wśród których występują między innymi: konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła z 1560 roku (została odbudowana w latach 80. XX wieku po zniszczeniach wojennych., kościół świętego Leona z 1894 roku, dwie wieże ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, magistrat z okresu wojennego, magazyn zbożowy z początku XX wieku.

5. Jezioro Gołdap

Nad zachodnim brzegiem jeziora Gołdap zachowały się pozostałości zbudowanej w 1940 roku głównej kwatery wojennej dowództwa Luftwaffe o kryptonimie „Robinson”, która współpracowała z kwaterą Hermanna Goringa w Romintach (obecnie Krasnolesie. w Puszczy Rominckiej.)

Obiekt został zniszczony w nocy z 19 na 20 października 1944 roku w obliczu nadchodzącej Armii Czerwonej.

6. Zabytki archeologiczne

W rejonie Gołdapi odnajdywane są zabytki archeologiczne.

7. Pomniki przyrody

W mieście znajduje się wiele pomników przyrody, między innymi: 21 jarzębin szwedzkich, 4 dęby szypułkowe, jesion wyniosły.

8. Przejście graniczne

Cztery kilometry na północ od centrum Gołdapi znajduje się przejście graniczne drogowe z Rosją.

9. Uzdrowisko klimatyczno-borowinowe

Gołdap jest uzdrowiskiem klimatyczno-borowinowym, oferuje usługi lecznictwa w zakresie między innymi schorzeń narządów ruchu, stanów pourazowych, reumatycznych, chorób kobiecych oraz niektórych chorób kardiologicznych, układu oddechowego czy nerwowego.

10. Tężnie solankowe

Na terenie miasta znajdują się tężnie solankowe – ich otwarcie nastąpiło 30 kwietnia 2014 roku. Był to wówczas czwarty tego typu obiekt w całym kraju. Poza tym w mieście znajduje się Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, grotą solną.