10 najlepszych atrakcji w Gliwicach w 2023 roku

Gliwice to jedno z najstarszych miast w Polsce. Zostało założone w 1276 roku. Gliwice są znane z wielu zabytków, w tym z pięknego ratusza z XVIII wieku, który jest jednym z najbardziej znanych zabytków w mieście. W Gliwicach dostępne są również ciekawe muza, w tym Radiostacja czy Muzeum Techniki Sanitarnej. Przestawiamy najlepsze atrakcje jakie można znaleźć w Gliwicach i okolicy:

1. Palmiarnia Miejska

Jeśli szukasz ciekawego miejsca, w którym możesz spędzić trochę czasu, to palmiarnia jest idealnym wyborem. Wejście jest bardzo tanie, a palmiarnia składa się z kilku stref, w których można podziwiać różnorodne okazy flory z całego świata. Botanicy będą zachwyceni, a dzieci mogą przybijać sobie stempel na palmiarnianej ulotce. Melomani z kolei będą mogli posłuchać cyklicznych koncertów szopenowskich w niecodziennej scenerii. Ogród jest bardzo zadbany i został zbudowany jeszcze przed wojną. Wewnątrz znajduje się niewielka kawiarnia, bezpłatne WC oraz szatnia.

Adres: Aleksandra Fredry 6

2. Park im. Fryderyka Chopina

Piękny park w samym centrum Gliwic, to odskocznia od hałaśliwych ulic. Przepiękny o każdej porze roku, w maju kwitną w nim rododendrony, kasztanowce i wiele innych kwitnących krzewów. Można tu pospacerować, usiąść na ławeczkach i odpocząć w cieniu. Dla dzieci jest plac zabaw, a dla dorosłych mała siłownia. Na terenie parku znajduje się palmiarnia miejska oraz zewnętrzny miejski park wodny. Wzdłuż całego parku od ul. H. Sienkiewicza znajduje się parking, więc nie ma problemu z znalezieniem miejsca do parkowania.

Adres: Henryka Sienkiewicza 5

3. Muzeum w Gliwicach – Willa Caro

Willa Caro to przepiękny przykład neorenesansowej architektury, która powstała w latach 1882-1885, w czasie gwałtownego rozwoju przemysłowego. Jej wnętrza urzekły nas od samego wejścia, zachwycając pięknymi sufitami i boazeriami. Muzeum oferuje wystawy, które pozostają tam tylko przez jakiś czas, a obsługa jest bardzo pomocna i pozwala dotrzeć do każdego zakątka tego miejsca. Na zewnątrz znajduje się piękny platan, który jest niedoceniany, ale wyjątkowo piękny.

Adres: Dolnych Wałów 8A

4. Zamek Piastowski

Zwany również Dworem Cetrycza (Zettritz Hof), to niewielkie muzeum, w którym można zobaczyć wystawy dotyczące epoki lodowcowej, historii Śląska, powstań śląskich, plebiscytów oraz historii miasta. Ponadto, w muzeum znajduje się wystawa strojów ludowych i wystawa przedstawiająca jak mieszkali ludzie w latach 20. ubiegłego wieku. Wstęp do muzeum jest niedrogi, a w soboty wstęp jest darmowy. Obsługa jest bardzo miła. Niestety, muzeum nie posiada parkingu dla zwiedzających i znajduje się w strefie płatnego parkowania. Co ciekawe, budowla nazywana „Zamek Piastowski” prawdopodobnie nigdy nie była prawdziwym zamkiem.

Adres: Pod Murami 2

5. Rynek w Gliwicach

Ma kwadratowy kształt, a z każdego rogu odchodzą dwie uliczki. Jego kształt i uliczki Starówki zostały ukształtowane w średniowieczu. Na środku rynku stoi ratusz, a w zachodniej części znajduje się fontanna z Neptunem. Kamienice przy rynku pochodzą głównie z XIX i XX wieku, jednak w czasie II wojny światowej zostały poważnie zniszczone. Po 1946 roku rynek został odbudowany i zrewaloryzowany zgodnie z projektem inżyniera Franciszka Maurera, absolwenta Politechniki Lwowskiej i późniejszego profesora Politechniki Śląskiej. Przyglądając się kamienicom na Rynku, można odkryć wiele ciekawych historii. Jedną z nich jest ta, która znajduje się w narożniku Rynku, u wylotu ul. Bytomskiej, pod nr. 25. Należała ona do rodziny Troplowitzów, gliwickich Żydów, z której pochodził m.in. Oscar Troplowitz, twórca kremu Nivea, pasty do zębów w tubce i plastra opatrunkowego.

Adres: Zobacz dojazd

6. Kolejkowo

To miejsce, które zachwyca swoimi niesamowitymi i bardzo szczegółowymi makietami. Gdy nastaje „noc” (co 9 minut), można podglądać nocne życie wewnątrz kamieniczek i domków. Szczególnie imponująca jest scenka z burzą, gdzie słychać grzmoty i pada deszcz. To najbardziej oblegana część Kolejkowa. Na makiecie można odnaleźć autentyczne budowle ze Śląska, różne scenki, jeżdżące pojazdy, pływający statek i wiele innych. Oglądając to wszystko na żywo, można zauważyć, jak wielka dbałość o szczegóły została włożona w tworzenie tego miejsca.

Adres: Pszczyńska 315

7. Radiostacja

Jest to druga najwyższa konstrukcja drewniana na świecie i pierwsza w Europie, wysoka na 111 metrów. W budynku przy radiostacji mieści się filia Muzeum Gliwic, gdzie można obejrzeć elementy zabytkowej maszynerii oraz film rekonstruujący wydarzenia z 31.08.1939r. Obok znajduje się ładnie utrzymany park. Na miejscu są toalety.

Adres: Tarnogórska 129

8. Kopalnia Guido

Znalezienie miejsca parkingowego okazało się trudniejsze niż się spodziewałem, ponieważ parking dla zwiedzających był całkowicie zajęty. Temperatura była wyższa niż zakładaliśmy, więc nie było potrzeby ubierania się ciepło. Przejazd kolejką był główną atrakcją. Pokaz maszyn górniczych był w porządku. Pub 300 metrów pod ziemią to zdecydowanie ciekawa rzecz. Lepiej wcześniej zarezerwować bilet online, ponieważ może nie być wolnych miejsc nawet na cały dzień. Zwiedzanie trwa około 2,5 godziny. Jeśli chcesz lepiej poznać Śląsk i górnictwo, to jest to najlepsza okazja. Miejsce jest niesamowite. Możesz zjechać 320 metrów pod ziemię prawdziwą windą, jak górnicy. Poznajemy realia pracy w kopalni, oglądamy prawdziwe maszyny górnicze, niektóre są nawet w ruchu. Koniecznie trzeba wziąć maseczki, aby uniknąć wzbijającego się pyłu z korytarzy. Lepiej wziąć gorsze buty, ponieważ będą całe w pyle i trudno je będzie wyczyścić.

Adres: 3 Maja 93, Zabrze

9. Wieża kościoła p.w. Wszystkich Świętych

Fantastyczne połączenie widoku na panoramę Gliwic z ich bogatą historią. Polecam zwiedzanie z profesjonalną przewodniczką, która wprowadzi turystów w świat historii tego miasta. Od listopada dostępne jest także zwiedzanie nocne. Ze względu na strome schody, zalecana jest minimum turystyczna kondycja. Kościół z monumentalną wieżą prezentuje się majestatycznie na tle całego miasta. Można wejść na punkt widokowy w określonych godzinach. Wieża robi wrażenie i ma swój klimat.

Adres: Raciborska 21

10. Sztolnia Królowa Luiza

Udaliśmy się do Sztolni, kupując bilety internetowo, co okazało się bardzo wygodne. Grupy są małe, co jest dużym plusem. Dojazd do Sztolni odbywa się wagonikami. Wycieczka zaczyna się i kończy w tym samym miejscu, a do punktu początkowego turyści są transportowani autobusem, który ma miejsce dla osoby na wózku inwalidzkim. Na wycieczce są pokazy audiowizualne, więc nie sposób się tam nudzić. Sugeruję ubrać się ciepło, ponieważ w środku jest zimno i czuć silny pęd powietrza w niektórych miejscach. Zwiedzanie trasy wodnej zajęło nam 2 godziny. Polecam tę wycieczkę zarówno dla mniejszych, jak i większych, ponieważ Pan przewodnik opowiadał tak ciekawie, że zarówno dzieci, jak i dorośli z przyjemnością słuchali.

Adres: Maurycego Mochnackiego 12, Zabrze

4.8/5 - (liczba ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.