Polska

Najlepsze atrakcje w mieście Iwonicz-Zdrój

Pod Jodłą
źródło: Andrzej Otrębski / Wikipedia

Iwonicz-Zdrój to malowniczo położona miejscowość o walorach zarówno uzdrowiskowych, jak i turystycznych. Leży w województwie podkarpackim, 14 km na południe od Krosna, w masywie Beskid Niski, w urokliwej dolinie Iwonickiego Potoku.

Jest jednym z najstarszych oraz najbardziej renomowanych uzdrowisk w naszym kraju, istnieje od ponad 400 lat. Lecznicze działanie mają tutejsze wody mineralne oraz borowina. Kuracjusze przyjeżdżają tu z całej Polski, aby leczyć choroby reumatyczne, układu oddechowego oraz trawiennego, schorzenia laryngologiczne, osteoporozę, a także choroby narządu ruchu.

Miasto podzielone jest na dwie części: stary Iwonicz (wieś) i Iwonicz-Zdrój, czyli cenione uzdrowisko. Atrakcyjność tej drugiej części podkreśla dawna, niepowtarzalna architektura wzorowana na szwajcarskiej, pochodząca z przełomu XIX i XX wieku. Warty obejrzenia jest m. in. Stary Pałac, Pawilon nad Źródłami, Dom Zdrojowy, Stare Łazienki, Kaplica Zdrojowa, Belweder czy wille wypoczynkowe. W centrum miasta znajduje się malowniczy skwer zdrojowy z zegarem słonecznym.

Co warto zobaczyć w Iwoniczu-Zdroju

Dom Zdrojowy
źródło: Lowdown / Wikipedia

Iwonicz-Zdrój słynie ze swych mineralnych wód leczniczych. Ich działanie znane było już w XVI wieku. Zjeżdżali tu najznamienitsi goście, a iwonickimi wodami leczyli się nawet królowie !
Z dobrodziejstw iwonickich wód mineralnych skorzystamy w zabytkowej Pijalni Wód. Jest to jeden z najstarszych obiektów uzdrowiskowych miasta, wzniesiony w roku 1837 z inicjatywy Karola hr. Załuskiego. Pierwotnie odbywały się tutaj kąpiele borowinowe. Budynek przebudowano w roku 1922, a następnie ponownie w latach 80-tych ubiegłego wieku. Wnętrze Pijalni Wód stylizowane jest na oranżerię, zdobią je bogate zdobienia roślinne. Oprócz możliwości degustacji tutejszych wód, udać się możemy także do firmowego sklepu z produktami leczniczymi i kosmetycznymi „Iwoniczanka oraz do galerii sztuki. Iwonickie wody lecznicze należą do wód chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartością wolnego dwutlenku węgla.

Iwonicz-Zdrój to świetne miejsce do wypadów na piesze wędrówki wyznaczonymi trasami Beskidu Niskiego: na Górę Winiarską i nad Bełkotkę, na Żabią Górę, Górę Przednią, na Przymiarki, na Górę Glorietę, do Rymanowa Zdroju, Iwonicza Wsi, Lubatowej, Dukli czy do Klimkówki. Przez Iwonicz-Zdrój przebiega Główny Szlak Beskidzki (znaki czerwone). Prowadzi on nieprzerwanie przez ponad 500 km, z Ustronia do Wołosatego i przebiega najpiękniejsze pasma Beskidów. Warto wybrać się również na Transgraniczny Szlak Rowerowy „Beskidzkie Muzea”, dzięki któremu poznamy piękno krajobrazu i dziedzictwo historyczne chronione w obiektach muzealnych, izbach pamięci po obu stronach granicy polsko-słowackiej (znaki zielone).

Wędrówki pozostawią niezapomniane wrażenia, gdyż tereny tutaj są przepiękne, obfitujące w zapierające dech w piersiach malownicze widoki. Góry nie są wysokie, doskonałe do pieszych wędrówek nawet dla niewprawionych turystów.

W zimie Iwonicz-Zdrój zamienia się we wspaniałe miejsce do uprawiania narciarstwa – istnieje tu stok narciarski oraz wypożyczalnia sprzętu zimowego, a także są stworzone dogodne warunki, aby uprawiać narciarstwo biegowe.

Jednym z iwonickich źródeł jest Bełkotka położona na szczycie góry Przedziwnej. Powstanie tego źródełka ma prawdopodobnie związek z odkrytymi w tym miejscu złożami ropy naftowej. Charakterystyczne dla wydobywającej się tu wody są pęcherzyki metanu unoszące się na jej powierzchni. Wedle dawnych doniesień kiedyś metanu było tyle, że źródełko Bełkotkę można było podpalić. Nazwa źródełka pochodzi od dźwięku wydobywającego się spod ziemi gazu.

W przeszłości uważane było za najcenniejsze źródło lecznicze. Źródełko zostało obudowane, a nad nim umieszczono popiersie Wincentego Pola, który tak pisał o tym źródle: W cieniu tych lasów coś tam szemrząc słodko, dziś, jak przed wieki, witasz nas Bełkotko! O jak natchnienie przez dusze przepływa, czysty się płomień z twych nurtów dobywa, a czcią przejęci nad źródłami twemi, wielbimy Boga w cudach naszej ziemi, bo ogień święty i szmer źródła rzewny, co tajemniczo z pod ziemi wychodzi, jest jemu życiu serc naszych pokrewny, co się z płomieni i łez cichych rodzi”. Legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie mówi, że dawno temu, gdy nad Iwoniczem rozpętała się straszliwa burza, jeden z piorunów uderzył właśnie w to źródło i został tam uwięziony. Piorun po dziś dzień usiłuje się uwolnić spod ziemi i stąd charakterystyczny „bełkot”, który dochodzi z głębi.

Przez cały rok z myślą o przybyłych kuracjuszach i turystach, w mieście organizowane są liczne imprezy sportowe, kulturalne i rozrywkowe, takie jak Międzynarodowe Seminarium Wokalno-Aktorskie, Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych, regionalne przeglądy pieśni i muzyki ludowej „Kropa”, zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój czy międzynarodowy masowy bieg uliczny z Krosna do Iwonicza-Zdroju.

W Iwoniczu-Zdroju turyści oraz kuracjusze uzdrowiska do wyboru mają wiele szlaków spacerowych i rowerowych. Korzystać mogą z krytego basenu kąpielowego, sauny, solnej komory, boisk sportowych typu Orlik, wypożyczalni rowerów, parku linowego czy kortów tenisowych.