Polska

Najlepsze Zabytki w Gdyni: Jakie Zabytki Warto Zobaczyć

Gdynia skwer kościuszki

Z uwagi na młody wiek miasta Gdyni, zabytki znajdujące się na jego terenie nie posiadają wielowiekowej historii. W większości są one wzniesione w początkach budowy nowego miasta i nowego portu. Okres lat 20-30 ubiegłego wieku był świadkiem tworzącej się niemalże na naszych oczach historii miasta i portu. 100 lat to już wystarczająco długi okres aby niektóre budowle i obiekty zaliczyć do grona zabytków.

Obecnie zabudowa miejska Gdyni jest przykładem modernizmu panującego w architekturze dwudziestolecia międzywojennego.

Samo miasto Gdynia jest ciekawym przykładem jak rozwój przemysłowy Polski w latach 20 ubiegłego wieku wpływał na nowoczesne rozwiązania architektoniczne. W szczerym polu nad brzegiem Zatoki Gdańskiej powstało miasto od podstaw. Dzięki temu można było zaplanować nowoczesny układ ulic.

Architekci nie byli związani z koniecznością uwzględniania swoich koncepcji z istniejącymi starymi budowlami. Miasto i port stanowią przykład szybkiej modernizacji i rozwoju Polski po latach przebywania pod obcym zaborem. To że Gdynia jest dziś miastem portowym i prężnym ośrodkiem miejskim jest zasługą inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, głównego propagatora powstania portu.

1. Kościół Świętego Michała Archanioła

Najstarszy zabytek Gdyni. Jego historia sięga 1124 roku, w którym to został ufundowany przez księcia Świętopełka II. W XIV wieku został rozbudowany. Przy kościele znajduje się wielowiekowy cmentarzyk, który posiada również swoją historię. Znajduje się w rejonie Oksywia Górnego.

2. Willa Gryf

Wzniesiony w 1930 roku budynek, wyposażony w 25 pomieszczeń pierwotnie miał spełniać rolę kliniki doktora Jana Betlejewskiego. Sama budowa pochłonęła tyle pieniędzy, że plany z nią związane zostały przełożone a otwarcie kliniki miało nastąpić 1 września 1939r. Wybuch wojny przekreślił te plany. W początkowym okresie w willi funkcjonował pensjonat. Dziś obiekt często jest odwiedzany ze względu na swoją urodę.

3. Dworzec Morski

Oddany do użytku 8 grudnia 1933 roku, nowoczesny jak na tamte lata budynek spełniający wszelkie wymogi związane z odprawą i przyjmowaniem morskich podróżnych. W jego murach przebywali podróżni udający się za ocean na pokładzie M/S „Batory” a później TS/S „Stefan Batory”. Rolę okrętowania podróżnych spełniał do 1988 kiedy to podjęto decyzję o zamknięciu połączenia transatlantyckiego. Od 2012 roku Dworzec Morski pełni rolę Muzeum Emigracji. W gmachu muzeum zapoznać się można z dziejami polskiej emigracji, jest jedynym tego rodzaju obiektem na ziemiach polskich.

4. Dom Kuracyjny w Orłowie

Na początku XX wieku rodzina Grablowskich postawiła dom dla letników. Znajduje się on na stoku kępy, podpiwniczony, dwupiętrowy. Przez lata rozbudowywany w latach trzydziestych doczekał się 35 pokoi, dwóch kuchni, jadalni, ogrodu, tarasu. Pełna kanalizacja i elektryczność od początku była atutem tej budowli. Obecnie wpisany do rejestru zabytków.
Niestety opuszczony niszczeje, może jedynie przypominać o latach swojej świetności, dzięki wyobraźni odwiedzających to miejsce.

5. Dom Rybaka

Dawniej Dom Marynarza Polskiego wybudowany w latach 1929-1932 jest przykładem modernizmu w architekturze. Przez wiele lat mieścił się w jego wnętrzu konsulat Szwecji.

6. Skwer Kościuszki

Reprezentacyjne miejsce Gdyni. Znajduje się w jego obszarze nabrzeże do którego przycumowane są historyczne jednostki pływające.
– ORP Błyskawica – okręt muzeum, udostępniony do zwiedzania turystom. Przez wiele lat sprawował służbę w randze okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Zakwalifikowany jako niszczyciel/ dawniej kontrtorpedowiec/ jest uznawany za najstarszy istniejący na świecie okręt tej klasy.
– SV Dar Pomorza – żaglowiec szkoleniowy sprezentowany przez społeczeństwo pomorza dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982 spełnia rolę statku muzeum, wchodzi w skład Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

7. Dom Żeglarza Polskiego

Zbudowany w 1937 roku budynek zaprojektowany przez Bohdana Damięckiego i Tadeusza Sieczkowskiego swoim kształtem nawiązywać miał do stylistyki okrętowej. Swoją bryłą wpisuje się w zagospodarowanie Mola Południowego. Dom miał pełnić funkcję centrum żeglarstwa polskiego, jednakże wybuch wojny pokrzyżował te plany. Obecnie znajduje się w jego wnętrzu Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej.

8. Zajazd Adlera

Jeden z najstarszych zabytków Gdyni. Zbudowany w 1840 roku przez Johana Adlera z przeznaczeniem na pensjonat i restaurację. Konstrukcja drewniana budynku uchodzi za unikatową nie tylko w skali pomorza ale całego kraju. Budynek przeszedł gruntowny remont. Dziś znajduje się w nim siedziba Szkoły Plastycznej.

9. Klif Orłowski

Ten fragment wybrzeża trudno zaliczyć do zabytków, jednakże jest to miejsce godne uwagi i zobaczenia dla osób przybywających do Gdyni. Stromy brzeg biegnie na długości ponad 650 metrów. Ten fragment wybrzeża wchodzi w skład Rezerwatu Przyrody Kępa Orłowska. Rezerwat utworzony został w 1938 roku w granicach administracyjnych Gdyni. Bardzo przykrą atrakcję stanowi obraz niszczycielskiej działalności morza, co roku morze w swej bezpardonowej sile zabiera centymetr po centymetrze ten urokliwy, kawałek morskiego wybrzeża.