Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Uniejowie

zamek

Uniejów jest małym miasteczkiem, położonym nad rzeką Wartą, w województwie łódzkim, z ciekawą historią i kilkoma ważnymi zabytkami. Jest też najmłodszym w Polsce uzdrowiskiem, bazującym na wodach termalnych. Zostały one odkryte w 2008 roku i od tego czasu miasto z mało znanego miejsca zamieniło się w znaczący w Polsce kurort, który co roku przyciąga kilka tysięcy turystów.

1. Uniejowskie termy

źródło: Masandro / Wikipedia

Dzięki nowoczesnym basenom termalnym stał się również popularnym miejscem przyciągającym kuracjuszy i turystów. Jak wiadomo kąpiel w gorących źródłach nie tylko relaksuje ale i leczy. Uniejowskie baseny, te zewnętrzne i osłonięte zasilane są leczniczą solanką termalną. Dzięki temu baseny funkcjonują przez cały rok, niezależnie od pogody. Woda wypływa z trzech odwiertów a jej temperatura sięga 68 stopni. Uniejowska solanka z powodzeniem leczy reumatoidalne zapalenie stawów a także jest pomocna przy schorzeniach ortopedycznych, dyskopatiach i nerwobólach. Przyjeżdżają tu również kuracjusze leczący gardła, nosy i uszy. Baseny to także raj dla najmłodszych. Znajdą tu lodową komorę, statek piracki i zjeżdżalnie. Dla dorosłych przygotowano gabinety masażu i sauny.

2. Kasztel Rycerski

Piękny zamek, w którym można znaleźć nocleg przyciąga co roku wielu turystów, którzy chcą chociaż kilka dni spędzić w tak magicznym miejscu. Zamek został tak zaprojektowany aby jak najlepiej odwzorował dawne siedziby rycerskie. Na podstawie archeologicznych odkryć udało się stworzyć wierną kopię. Wiele atrakcji czeka tu na najmłodszych. Mogą zobaczyć jak wyglądały rycerskie zabawy a nawet wziąć w nich udział. Na pewno ucieszy ich pokaz strzału z armaty i machiny oblężniczej. Na terenie zamkowym odbywają się biesiady, ogniska i różne zawody. Ciekawym doświadczeniem jest pokaz czerpania papieru. W części hotelowej znajdują się ręcznie wykonane meble. Na zakończenie dnia można wykąpać się w wielkiej drewnianej bali i skosztować oryginalnego pitnego miodu. Z zamkowej wieży roztacza się wspaniały widok na całą okolicę.

3. Zagroda Młynarska

łatwo ją rozpoznać już z daleka, ponieważ bramę wjazdową do niej stanowią dwa duże wiatraki. Obecnie znajduje się tu hotel i muzeum. Budynki stanowiące cały kompleks zostały przeniesione z innych miejscowości. Zwiedzający mogą zobaczyć wędzarnię, stodołę i stary piec do wypiekania chleba. Można wziąć udział w różnych warsztatach i pokazach. Na terenie obiektu można znaleźć ciekawy nocleg. Noc spędzona w takim wiatraku to naprawdę przygoda i to nie tylko dla dzieci. W tutejszej restauracji można bardzo dobrze zjeść a nawet poznać przepisy na niektóre potrawy. W zabytkowej stodole zgromadzono dawne pojazdy konne i narzędzia używane przez stolarzy i cieśli.

4. Rynek

Rynek w Uniejowie może nie jest bardzo duży ale na pewno niezwykle klimatyczny. Już z drogi prowadzącej przez most na Warcie widać wieżę kościelną, która wnosi się przy samym rynku. 25 metrowa dzwonnica robi naprawdę duże wrażenie. Warto wstąpić do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. To tutaj znajduje się sarkofag błogosławionego Bogumiła, który jest patronem miasta. Rynek pełen jest zieleni, krzewów, drzew i kwiatów. Liczne ławeczki zachęcają aby przysiąść i odpocząć. W pobliżu rynku stoi też pomnik upamiętniający obrońców Uniejowa w 1939 roku. Warto przystanąć na chwilę i zobaczyć zabytkową pompę wodną.

5. Browar Wiatr

Miejsce, które zapewne najbardziej zainteresuje amatorów złocistego trunku. Można tutaj zobaczyć jak powstaje piwo i poznać sekrety regionalnego trunku. W drugiej części budynku znajduje się restauracja z bogatym menu i oczywiście szeroki wybór lokalnych piw. Właściciele obiektu pomyśleli również o dzieciach i wydzielili dla nich specjalny kącik z zabawkami, książkami i wszystkim tym co może zainteresować najmłodszych.

6. Podgrzewany Park

Niewiele miast może się pochwalić podgrzewanymi ścieżkami w parku. Uniejów właśnie takie posiada, dzięki pokładom wód termalnych. Tutaj nawet zima wygląda inaczej. Parkowe alejki nie są przysypane śniegiem a turyści i mieszkańcy chętnie przechadzają się wśród drzew nawet późną jesienią i zimą.

7. Uniejów – aktywnie

Poza basenami i termami każdy może skorzystać z innych form aktywności na świeżym powietrzu. W okolicach miasta wytyczono szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności. Wszystkie prowadzą przez najbardziej malownicze tereny. Są też ścieżki spacerowe i do nordic walking. W okresie letnim okolice Warty zamieniają się w miejską plażę, dla wszystkich tych, którzy od gorących źródeł wolą orzeźwiające kąpiele. Amatorzy sportów wodnych mogą się również wybrać na spływ kajakowy od Tamy na Jeziorsku do Uniejowa. Spływ trwa cały dzień i zapewne najbardziej ucieszy amatorów mocniejszych wrażeń, ponieważ na niektórych odcinkach rzeki, trzeba się wykazać umiejętnościami w sterowaniu kajakiem.

8. Zoo Safari

W pobliskich Poddębicach znajduje się Zoo, w którym można dowiedzieć się wielu rzeczy o życiu zwierząt. Podczas pokazowego karmienia opiekunowie dokładnie opowiadają o nawykach żywieniowych zwierząt. Wszystkie zwierzęta są bardzo zadbane i widać, że poświęca się im dużo uwagi. Klatki są tak ustawione, że można podejść bardzo blisko praktycznie do każdego zwierzaka. Najmłodsi mogą pojeździć na kucykach albo pobawić się na specjalnie zaprojektowanym placu zabaw.

9. Studnia Życzeń Zbója Szczyrka

Nie jest to zabytkowy obiekt ale wśród turystów bardzo popularny. Powstała ona z inicjatywy pobliskiego miasta Szczyrk i władz Uniejowa. Wystarczy ponoć wrzucić monetę aby marzenie się spełniło. Są tacy, którzy mówią, że to naprawdę działa. Nawet jeśli nie, to nie zaszkodzi spróbować.

10. Kapliczka z Uniejowskich Term

Można powiedzieć, że to kapliczka jakich wiele, rozsianych po całej Polsce. Jednak z nią związana jest pewna historia. Przetrwała ona wojnę i wielką wichurą jaka nawiedziła miasto w 2010 roku. Drzewo na którym wisiała powalił wiatr a ona sama przetrwała i jest dla mieszkańców bardzo ważnym obiektem. Nikomu nie przeszkadza a mieszkańcy mówią, że od lat strzeże miasto, mieszkańców i wszystkich tu przybywających.

Uniejów to idealny pomysł na weekend we dwoje albo krótki wypad ze znajomymi czy z rodziną. Nie jest to gwarne, głośne miasto ale spokojne uzdrowisko. Miejsce gdzie można odpocząć po całym tygodniu pracy i naładować akumulatory na następny.