Polska

Gdzie żeglować na Warmii i Mazurach?

żaglówka na mazurach marina club

Żeglowanie należy do najpopularniejszych aktywności na Warmii i Mazurach. Do łapania wiatru w żagle zachęca imponująca liczba jezior zatopionych w malowniczej scenerii. Zobacz, na jakie akweny szczególnie warto wypłynąć! 

Warmia i Mazury są świetnym miejscem na plażowanie, piesze wycieczki i przejażdżki rowerowe, nie da się jednak ukryć, że to żeglowanie jest źródłem największych wrażeń. Na szerokich wodach, gdy wiatr smaga ciało, a promienie słoneczne odbijają się w błękitnej tafli jeziora, można poczuć bliskość natury i bezgraniczną wolność.

Jezioro Nidzkie

Jezioro Nidzkie jako jedno z nielicznych na Mazurach zachowuje swój dziewiczy charakter. Zamiast nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych przy jego brzegu wyrastają lasy, zabudowania wiosek i przysiółków oraz leśniczówki. Żeglarzy jest tam niewielu, wybierają bardziej popularne jeziora, dzięki czemu panuje spokojna, sielska atmosfera. Nie ma motorówek, bo obowiązuje zakaz używania silników spalinowych i tylko czasem ciszę zakłóca gwar plażowiczów oraz zarzucających sieci rybaków. To świetne miejsce na żeglowanie dla osób szukających relaksu w bliskości natury. Warto połączyć je z odpoczynkiem w Spa na Warmii i Mazurach, którego atrakcje jeszcze bardziej ukoją nerwy i poprawią samopoczucie.

Jezioro Bełdany

Jezioro Bełdany jest zupełnym przeciwieństwem Jeziora Nidzkiego. Uchodzi za najpiękniejsze na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, czym budzi duże zainteresowanie nie tylko amatorów żaglówek, ale też miłośników przejażdżek na motorówkach i skuterach wodnych. Tłok nie powinien jednak odstraszać, bo wszystko wynagradza przepiękna sceneria, w którą wpisują się wypasane przy brzegu koniki polskie ze stacji badawczej w Popielnie, ujście rzeki Krutyni i malownicze lasy.

Jezioro Wulpińskie

Jezioro Wulpińskie to mniej znany, ale niezwykle malowniczy zbiornik wodny niedaleko Olsztyna. Wąski przesmyk dzieli je na dwie części, a jego scenerii dodają uroku wyspy i wysepki. Nie jest ono bardzo popularne wśród żeglarzy, dzięki czemu pozwala się cieszyć większym spokojem niż na znanych akwenach. Jako że nie jest duże i nie łączy się z innymi jeziorami, stanowi świetne miejsce do codziennych, niedługich wypadów na żagle. Zachętą do nich będzie hotel nad jeziorem Marina Club, którego piękne położenie sprawia, że ta aktywność jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Położony jest na zielonym, zacisznym półwyspie, na północnym brzegu jeziora i jest to jedyny obiekt w okolicy o wysokim, 5-gwiazdkowym standardzie. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji oraz nowoczesnemu Spa jest doskonałą bazą wypadową do korzystania z walorów turystycznych otoczenia, ale i sam stanowi źródło wielu atrakcji.

Jezioro Jeziorak

Dobre warunki dla żeglarzy oferuje także Jeziorak. To najdłuższe jezioro w Polsce z największą wyspą śródlądową w kraju. Każdego roku przyciąga profesjonalistów, którzy mierzą się w zawodach o tytuł najlepszego. Rzeczywiście ten akwen wymaga doświadczenia, bo lubi zaskakiwać zmiennym wiatrem i stawiać żeglarzom wyzwania. Idealny dla osób, chcących doskonalić swoje umiejętności.

Ta krótka lista stanowi tylko przedsmak tego, co na Warmii i Mazurach czeka na żeglarzy i amatorów aktywnego wypoczynku nad wodą. Pozwala jednak zobaczyć, jak wyjątkowa i zróżnicowana jest Kraina Tysiąca Jezior. Zachwyca dziewiczą naturą, oferuje mnóstwo atrakcji i zapewnia luksusowy wypoczynek. Szczególnie można to docenić, wybierając na nocleg hotel z basenem Mazury, pięknie położony w sercu tętniącej życiem przyrody.