Porady

Gdzie wyjechać ze zwierzakiem na wakacje?

gdzie wyjechać ze zwierzakiem

Planowanie wakacji z psem lub kotem to często nie lada wyzwanie. Najpierw trzeba znaleźć hotel, który toleruje zwierzęta, a następnie zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria do przewiezienia pupila. Gdzie jednak znaleźć pensjonat, w którym pies lub kot będzie mile widziany? I co w przypadku, gdy chce zabrać się psiaka na zagraniczne wakacje?

Krajowe wycieczki ze zwierzakiem

W Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba ośrodków wypoczynkowych, do których można zabrać swojego futrzastego przyjaciela. Jak pokazują badania, rejonem najbardziej przyjaznym zwierzętom jest południe Polski. To w województwie dolnośląskim działa najwięcej ośrodków, które akceptują zwierzęta. Nie oznacza to jednak, że nie można zabrać psa lub kota nad morze czy w żadne inne miejsce. Decydując się na wyjazd w te obszary kraju, trzeba zapewnić czworonogom odpowiednie warunki – będzie to nie tylko dobrej jakości karma taka jak https://www.naszezoo.pl/pl/c/Royal-Canin/84, ale również różnego rodzaju zabawki, dzięki którym futrzak nie będzie nudzić się np. na plaży. Nie wolno zapominać także o miejscu, w którym będzie mógł schować się w cieniu (np. duży parasol) oraz misce zimnej wody. Na plażę każdy właściciel czworonoga musi zabrać też smycz, gdyż w miejscach publicznych, poza wyznaczonym terenem, musi on być prowadzony na smyczy.

Zagraniczny wyjazd

Podobnie sytuacja wygląda w momencie, kiedy pragnie się zabrać ze sobą futrzaka na wakacje do innego kraju. Jaki kraj jest szczególnie przyjazny zwierzętom? Na pierwszym miejscu w 2016 roku znajdowała się Andora – w ponad połowie ośrodków i hoteli warunki dostosowane były do zwierzaków. Z kolei popularne kraje, takie jak Grecja czy Portugalia, zdecydowanie mniej nastawione są na klientów z psami i kotami. Gdzie jeszcze z łatwością znajdzie się hotel przyjazny futrzakom? Na pewno na Słowacji, w Finlandii oraz Holandii. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że bez odpowiednich dokumentów nie przewiezie się psiaka do innego państwa. Najpierw należy postarać się o chip identyfikacyjny (najczęściej umieszczany w karku pupila), dopiero później można zgłosić się do odpowiedniego urzędu, by wyrobić paszport (koszt ok. 50 zł). Pies (lub kot) musi mieć również wykonane obowiązkowe szczepienia – przeciwko wściekliźnie, a czasem także badania przeciwkleszczowe.

Co zabrać ze sobą na wakacje ze zwierzakiem?

Kiedy już znajdzie się odpowiedni hotel i ustali lokalizację, dobrym pomysłem będzie przygotowanie listy z niezbędnymi akcesoriami. Gdy podróż odbywać będzie się samolotem, pociągiem czy samochodem, nie wolno zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu czworonoga – specjalny transporter czy mata z pewnością rozwiąże ten problem. Aby pupil czuł się w trakcie przejazdu bezpieczny, wystarczy zabrać jego ulubiony kocyk i zabawki. Pamiętać trzeba też, by odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy pupil nie cierpi na chorobę lokomocyjną.