Polska

Gdynia w jeden dzień lub dwa dni – 18 ulubionych miejsc

statek

Gdynia to miasto znajdujące się w województwie pomorskim, znajdujące się na Pojezierzu Wschodniopomorskim i Pobrzeżu Gdańskim. Wraz z Gdańskim i Sopotem wchodzi w skład Trójmiasta, a cała ta część Polski cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z kraju i nie tylko.

Jej główną atrakcją jest bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego, ale to nie wszystko. Na miejscu znajduje się całe mnóstwo atrakcji, które są dostosowane do potrzeb najróżniejszych odwiedzających, łącznie z tymi najmłodszymi. Jakie miejsca warto odwiedzić i co zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki do Gdyni? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trójmiejski Park Krajobrazowy

ławka w lesie

Znajduje się na północno-wschodniej części Pojezierza Kaszubskiego i ma powierzchnię przekraczającą 19 tysięcy hektarów. Został utworzony w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, natomiast sama rzeźba terenu wynika z procesów, do których dochodziło tutaj kilkanaście tysięcy lat temu. Znajdują się tutaj rynny polodowcowe czy niecki wypełnione wodami jeziornymi. Na terenie Parku znajduje się kilka wzniesień, a wśród nich Góra Dantyszka, Wzgórze Pachołek oraz Głowica. W zalesionej części Parku rosną liczne gatunki drzew, a wśród nich Gruby Dąb, który ma około trzystu pięćdziesięciu lat. Z pewnością jest to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić podczas spaceru, aby podziwiać niesamowite bogactwo fauny i flory.

2. Rezerwat „Kępa Redłowska”

To krajobrazowy rezerwat przyrody, który został utworzony niedługo przed wybuchem drugiej wojny światowej. Celem jego utworzenia było zachowanie naturalnych walorów lasów bukowych, a także specyficznych dla tego regionu procesów geologicznych. To miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na możliwość podziwiania pięknych krajobrazów i scenerii, ale również doskonała okazja, aby z bliska przyjrzeć się tutejszym ptakom. Należą do nich między innymi łabędzie nieme, gągoły, kormorany i kilka gatunków mew.

3.  Akwarium Gdyńskie

Akwarium

To ogród zoologiczny, który funkcjonuje jako część Morskiego Instytutu Rybackiego. Modernistyczny budynek, w którym się znajduje, został wybudowany w 1938 roku i znajduje się na Molo Południowym. Na miejscu goście mają okazję poznać tajemnice podwodnego świata i podejrzeć z bliskiej odległości wiele gatunków ryb i morskich stworzeń. Akwarium podzielone jest aż na siedem sal tematycznych. W sali dydaktycznej znajdują się unikalne egzemplarze morskich żółwi oraz płaszczek i rekinów. W Sali Bałtyckiej goście mogą podziwiać imponującą mapę dna Bałtyku, a w Amazonii naturalne środowisko tam panujące. Wielką furorę robi sala o nazwie „Wodne zwierzęta świata”, w której umieszczono zwierzęta żyjące naturalnie w wodach Atlantyku, Indopacyfiku oraz Pacyfiku. W tutejszych sześćdziesięciu ośmiu akwariach znajduje się aż 1500 organizmów. Akwarium Gdyńskie to idealne miejsce dla tych, których interesuje życie podwodne.

4. Muzeum Emigracji

LukaszKatlewa / Wikipedia

Należy do muzeów historycznych i jest placówką dokumentującą historię emigracji Polaków. Znajduje się ono w historycznym budynku Dworca Morskiego, który został wybudowany latach trzydziestych XX wieku, przy Nabrzeżu Francuskim w porcie. Nie jest to siedziba, która została wybrana na muzeum wyłącznie ze względów praktycznych, ale również symbolicznych. To właśnie ten budynek w dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję tranzytową dla ogromnych ilości Polaków, którzy zamierzali opuścić kraj. Znajdują się tutaj fascynujące relacje pisemne, dźwiękowe oraz filmowe osób, które ruszyły w świat w poszukiwaniu lepszego życia.

5. Rezerwat przyrody „Kacze Łęgi”

Został utworzony w 1983 roku i znajduje się w dolinie rzeki Kaczej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on część potoku wraz z dopływem, a także sporą część lasu, w którym znajduje się sporo drzew o charakterze pomników. Znajduje się tutaj ponad dwieście gatunków roślin, z czego część należy do niezwykle rzadkich. Z pewnością jest to jedno z tych miejsc, do którego zarówno mieszkańcy Gdyni, jak i turyści, mogą uciec przed zgiełkiem miasta i turystyczną gorączką. Idealnie nadaje się na długie spacery w pięknych okolicznościach przyrody.

6. Statek-Muzeum „Dar Pomorza”

To trzymasztowy żaglowiec, który w 1929 roku został zakupiony przez społeczność miasta dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Pod tą banderą odbył on ponad sto rejsów szkolnych i był pierwszym polskim statkiem handlowym, który opłynął dookoła świat. Swój ostatni rejs odbył w 1981 roku, a już rok później został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu. Turyści mogli go zwiedzać od 1983 roku, a na jego pokładzie znajdują się ekspozycje poświęcone jego historii. Można zobaczyć elementy oryginalnego wyposażenia, pomieszczeń mieszkalnych, z których korzystali praktykanci i załoga. Znajduje się tutaj również wystawa składająca się z pamiątek po Karolu Olgierdzie Borchardtdzie, który był starszym oficerem statku przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jest to miejsce, które powinny zobaczyć wszystkie osoby zainteresowane tematyką żeglarstwa.

7. Rezerwat przyrody „Cisowa”

Znajduje się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia obejmuje przede wszystkim dolinę potoku Cisówki, a także przylegające zbocza. Rośnie tutaj ponad dwieście gatunków roślin, z czego część należy do niezwykle rzadkich, a niektóre do zagrożonych i ginących. Jest to miejsce, które docenią szczególnie osoby ceniące kontakt z przyrodą oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Naturalna rzeźba terenu zachwyca swoja urodą, a ponadto przez rezerwat przyrody „Cisówka” przebiega oznaczony czerwonym kolorem Szlak Wejherowski, dzięki któremu można zobaczyć sporo atrakcji regionu.

8. Zabytki

Gdynia to stosunkowo młode miasto, które zaczęło nabierać kształtów i popularnością dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. W związku z tym brakuje tutaj zabytków z poprzednich epok czy stylów architektonicznych, które można obserwować w Gdańsku czy Kołobrzegu. Nie oznacza to jednak, że miasto jest zupełnie pozbawione zabytków. Znajdują się tutaj wspaniałe budowle z pierwszej połowy XX wieku. Wystarczy spacer po mieście, aby zobaczyć niesamowite wille z tamtego okresu takie, jak „Zosieńka”, „Poznanianka” czy „Otok”. Do rejestru zabytków nieruchomych wpisano również Dom Marynarza Szwedzkiego, Dom Żeglarza Polskiego, Kamienica Krenskich czy Kamienica Pręczkowskich. Jednym z najstarszych zabytków w mieście jest Domek Abrahama, który został wybudowany w 1904 roku. Spacer po Gdyni to doskonała okazja, aby przekonać się, jaka architektura królowała w okresie oddzielającym dwie wojny światowe.

9. Plaża „Babie Doły”

Jest tym, po co wielu turystów odwiedza to miasto w okresie letnim. Wyróżnia ją jednak fakt, że zazwyczaj jest dość cicha i spokojna. Do dyspozycji turystów, którzy się tutaj wybiorą, będzie piękny skrawek plaży z widokiem na Morze Bałtyckie i okalane przez nadmorską roślinność. Jest to jedno z tych miejsc, do którego nie doatrły tłumy z kolorywmi ręcznikami i parawanami, a także budki z lodami i innymi przysmakami. Dzika plaża w takim mieście, jak Gdynia, to raczej rzadkość. Miejsce to z pewnością przypadnnie do gustu tym plażowiczom, którzy szukają spokoju, ciszy i pięknej scenerii.

10. Centrum Nauki Experyment

źródło: Krzychu025 / Wikipedia

To miejsce, które świetnie sprawdzi się w przypadku rodzinnych wycieczek. Placówka popularyzująca naukę poprzez interaktywne wystawy stanowi wielką atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie ma chyba osoby, która nie wyszłaby stąd nie wyposażona w porcję zupełnie odkrywczej i fascynującej wiedzy. Centrum Nauki Experyment zostało otworzone w 2007 roku i było jedną z pierwszych tego rodzaju placówek w całej Polsce. Znajduje się tutaj wystawa interakwtyna poświęcona najróżniejszym dziedzinom naukowym. Odbywają się tutaj również regularnie wykłady, pasjonujace pokazy naukowe, a także warsztaty z chemii, biologii, astronomii, matematyki czy fizyki. Cała wiedza przekazywana jest tutaj w sposób przystępny i łączący doskonałą zabawę z nauką. Miejsce to może dla wielu osób okazać się inspiracją do samodzielnych poszukiwań.

11. ORP Błyskawica

błyskawica

To polski niszczyciel wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej jeszcze w 1937 roku. Jest to statek wyjątkowy, ponieważ służył polskiemu wojsku od pierwszych do ostatnich dni drugiej wojny światowej i to na Atlantyku, Morzy Północnym oraz Morzu Śródziemnym. Jest to również statek, który brał udział w słynnej ewakuacji żołnierzy angielskich, francuskich i belgijskich z Dunkierki w 1940 roku. W 1976 roku został zacumowany w porcie gdyńskim jako okręt muzeum. Na jego pokładzie znajduje się trasa dla zwiedzających, która uwzględnia uzbrojenie torpedowe i artyleryjskie, działa, miotacze i zrzutnie bomb głębinowych. Na stałej wystawie okrętowej można dokładnie poznać dzieje polskiej żeglugi i samego statku. Jest to jedno z tych miejsc, które powinny odwiedzić osoby zainteresowane okrętami wojennymi i historią, a szczególnie niesamowitą historą dwudziestego wieku.

12. Kolibki

Adventure park

To osiedle w Gdyni znajdujące się nad Potokiem Kolibowskim. Istnieje aż kilka powodów, aby się tutaj wybrać. Po pierwsze jest to miejsce, w którym można podziwiać zespół dworsko-krajobrazowy, kóry po drugiej wojnie światowej został przejęty przez państwo. Dalszy spacer pozwoli zwiedzającym zobaczyć pozostałości po kościoła pw. św. Józefa, który został wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku i zburzony podczas drugiej wojny światowej. W kolibkach znajduje się również wieża widokowa o wysokości pięćdziesięciu metrów, na którą wstęp jest bezpłatny. W związku z tym, że wieża znajduje się przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, rozpościera się stąd wspaniały widok na okolicę. Do wieży można dojść za pomocą czerwonego szlau turystycznego, który zaczyna się przy Alei Zwycięstwa.

13. Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”

To kompleks, na terenie którego znajdują się liczne kolekcje tematyczne roślin. To, co wyróżnia go na tle innych ogrodów botanicznych, to fakt, że był pierwszym w Polsce, w którym stworzono również kolekcję starych odmian drzew owocowych. Znajdują sie tutaj liczne ścieżki edukacyjne, dzięki którym można sporo dowiedzieć się na temat prezentowanych roślin, a także interaktywna sala edukacyjna będąca atrakcją dla zwiedzających w różnym wieku. Na pięciu hektarach znajduje sie tutaj ponad dwieście gatunków roślin, do których należą między innymi krzewy egzotyczne, runo leśne typowe dla regionu, kolekcja jeżyn i róż czy drzewa zagrożone wyginięciem w tym regionie. Ogród jest idealnym miejscem na spacery i daje możliwość zrobienia unikatowych zdjęć z egzotycznymi roślinami w tle.

14. Tuchom

Znany również jako Jezioro Tuchomskie, to alternatywa dla tych, którzy uwielbiają odpoczynek nad wodą, ale wolą unikać tłumów i miejsc stricte turystycznych. Jezioro to pełni głównie funkcje rekreacyjne dla mieszkańców Gdyni i pobliskich miejscowości takich. Jego infrastruktura jest zaawansowana, dlatego miejsce to nadaje się nie tylko na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody, ale również świetnie sprawdzi się w przypadku osób kochających sporty wodne. Ze względu na ciekawą linię brzegową i liczne zatoczki Jezioro Tuchomskie przyciąga również wielbicieli wędkowania, którzy mogą tutaj złowić znakomite sandacze, liny, płocie czy karpie.

15. Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie

To atrakcja, która przypadnie do gustu przede wszystkim dzieciom, a zwłaszcza tym, które cenią słynną powieść Lewisa Carolla i jej magiczny świat. Sam szlak liczy ponad 620 metrów, a na trasie znajdują się liczne obiekty w makroskali takie, jak przejście przez ogromną dziurkę od klucza, wielkie grzyby, owady monstrualnej wielkości i szyszki czy też gigantyczne ławki. Jest to miejsce pełnie niespodzianek, przy których można zrobić unikatowe zdjęcia pamiątkowe  i artystyczne. To również świetny wybór, aby zachęcić małe dzieci do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Eksplorowanie magicznego lasu z każdym krokiem jest coraz bardziej interesujące i zapewnia całym rodzinom doskonałą zabawę.

16. Park Linowy

To miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą sprawdzić swoją sprawność, a przy okazji doskonale się bawić. Na terenie parku znajdują się liczne trasy o różnym stopniu trudności i z najróżniejszymi przeszkodami, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj szereg wyzwań dla siebie. Ponadto znajduje się tutaj również plac zabaw dla najmłodszych i figury przedstawiające oryginalnej wielkości dinozaury. Cała zabawa przebiega pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów i opiekunów, dzięki czemu mimo wielkich emocji jest całkowicie bezpieczna. Jest to miejsce idealne na wycieczkę w gronie przyjaciół lub rodzinną, które zapewni wszystkim moc wrażeń i sporo radości.

17. Donas

To wzgórze na Pojezierzu Kaszubskim, które wznosi się na wysokość 205,07 metrów nad poziomem morza i jest najwyżej położonym punktem w całej Gdyni. Podczas drugiej wojny światowej miejsce to było naturalnym punktem obserwacyjnym, z którego monitorowano sytuację w okolicy i śledzono ruchy wroga. Na szczycie znajduje się platforma z tarasem widokowym, który usytuowano na wysokości 26,5 metra nad ziemią. Warto się tutaj wybrać, aby zobaczyć imponującą panoramę okolicy. Widoki są szczególnie piękne o wschodzie i zachodzie słońca. Sam Wzgórza Chwaszczyńskie, do których należy wzniesienie, to okolica idealna na spacery, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za wyprawami w styli górskich i możliwość podziwiania pięknych widoków na trasie.

18. Lemur Park

W pobliskiej Rumii to miejsce łączące w sobie cechy wesołego miasteczka, mini zoo i lunaparku. Na terenie obiektu znajduje się interaktywne zoo,  w którym goście mogą zaprzyjaźnić się nie tylko z lemurami, ale również z wieloma innymi egzotycznymi zwierzakami. Jedną z atrakcji kompleksu jest Osada Rycerska, w której można poznać historię polskiego rycerstwa, wiele znanych i mniej znanych legend średniowiecznych, a przy okazji poznać zwyczaje rycerskie, nauczyć się strzelać z łuku i walczyć z użyciem miecza. Dział „Eksponaty z przeszłości” przenosi turystów do okresu prehistorycznego. Można tutaj poznać historię dinozaurów, a także zobaczyć, jak wyglądały gatunki różnych zwierząt, które nie przetrwały do naszych czasów. Jest tutaj również escape room „Dino Room”, który zachęca do wytężenia umysłów, aby jak najszybciej wydostać się z pokoju oraz Farma Rolnika, Strefa LEGO czy Mini Golf. Na najmłodszych turystów czeka tutaj również rozbudowany plac zabaw z licznymi atrakcjami oraz Elektryczne Samochodziki. Z kolei ich rodzice mogą odpocząć w Strefie Plażowej.