23 Najlepsze Atrakcje w Świeradowie-Zdroju w 2023 roku

Architektura

Świeradów Zdrój, to miasto położone na dolnym śląsku i liczy prawie 4 500 mieszkańców. Warto odnotować, że Świeradów Zdrój posiada status uzdrowiska. Jako, że jest to naprawdę niewielka miejscowość, posiada ona niewiele atrakcji dla kuracjuszy czy turystów, które byłby naprawdę warte uwagi. Dlatego warto skupić się tutaj również warto na okolicach Świeradowa Zdroju. Poniżej przedstawimy 10 najlepszych atrakcji, w kolejności losowej.

1. Wodospad Kwisa

Stanowi sztucznie utworzoną kaskadę na rzece Kwisie, lewym dopływie Bobru. Powstała ona w celu zmniejszenia spadku wód w tej lokalizacji, dzięki czemu za kaskadą rzeka płynie wolniejszym nurtem. W zimie wodospad jest miejscem spotkań grupy świeradowskich morsów, którzy zażywają tu lodowatych kąpieli. Aby dotrzeć do wodospadu należy kierować się drogą w stronę Szklarskiej Poręby, a następnie za ostatnimi zabudowaniami skręcić w leśną drogę i trzymać się ścieżki wzdłuż rzeki. Pewne utrudnienie może stanowić samo zejście do kaskady. W pobliżu wodospadu przebiega czarny szlak turystyczny, a sam obiekt znajduje się na Szlaku Izerskich Tajemnic.

2. Trasy rowerowe single track

Nachylenie na trasach wynosi maksymalnie 5%, a szerokość ścieżek dochodzi do ok. 0,8 m. Ścieżki rozlokowane są przy kolei gondolowej, w masywie Zajęcznika oraz wokół Czerniawskiej Kopy. Łączna długość tras wynosi 20 km. Łączą się one z trasami po czeskiej stronie, gdzie na rowerzystów czeka jeszcze 50 km ścieżek. Trasy prezentują zróżnicowany poziom trudności – od bardzo łatwych do trudnych. Zostały one zaprojektowane przez uznanego walijskiego projektanta szlaków, Dafydda Davisa. Łącznie ilość ścieżek po polskiej i czeskiej stronie daje 14 tras do wyboru. Są one w stanie zapewnić odpowiedni poziom wrażeń różnym grupom rowerzystów.

3. Deptak

Powstał w 2014 r. i obejmuje część ul. Zdrojowej. Przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza znajdują się płaskorzeźby przedstawiające żabę, symbol miasta. Na deptaku usytuowana jest ponadto fontanna oraz trzy stanowiska z wodą mineralna. Wzdłuż ulicy rozlokowane są zabytkowe domy, sklepy, restauracje, kawiarnie, a także pensjonaty. Wieczorami deptak zyskuje nowy i jednocześnie tajemniczy wymiar dzięki oświetleniu i iluminacjom.

4. Park zdrojowy

Powstał w 1898 r. Został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Karla Grossera. Rozciąga się wokół Domu Zdrojowego, w centrum Świeradowa-Zdroju. Składa się nie tylko z terenów zielonych, rabat, kwietników i alei spacerowych, ale obejmuje również fontanny, sztuczną grotę, tarasy o długości ponad 160 m, dużą szachownicę czy też mury oporowe przy skarpach. Usytuowany w parku Pomnik Żaby nawiązuje do historii, w której dzięki zwłokom tego płaza, nieulegającym szybkiemu rozkładowi, odkryte zostały radoczynne właściwości wody. Przez park przebiega niebieski, zielony i czerwony szlak turystyczny.

5. Dom zdrojowy i Hala Zdrojowa

Dom Zdrojowy powstał w 1898 r. według projektu niemieckiego architekta Karla Grossera, w miejscu gdzie w latach 1781-1895 istniał Dom Źródlany. Składa się z dwóch budynków, które połączone są określaną jako najdłuższą na Dolnym Śląsku, liczącą 80 m halą spacerową. W pobliżu znajdują się wspomniane ponad 160-metrowe tarasy wraz ze sztuczną grotą, która niegdyś mieściła pijalnię wód mineralnych. Piwnice Domu Zdrojowego kryją Muzeum Zdrojowe, które jednak stanowi już płatną atrakcję. Prezentuje ono sposoby wykorzystania lokalnych źródeł, historię uzdrowiska, malowidła ścienne przedstawiające tematykę zdrojową, a także eksponaty związane z górnictwm i figury zrobione z piaskowca.

6. Szlak Dziejów Świeradowa

Jest to trasa spacerowa, która prezentuje ważne wydarzenia z historii miasta. Składa się na niego 8 rozet z granitowej kostki, które znajdują się na ul. Wyszyńskiego. W środku każdej rozety umieszczona jest płaskorzeźba autorstwa Macieja Wolkana. Cała trasa liczy 0,5 km długości i obejmuje następujące elementy: Flins XII w. – prasłowiański bóg, którego czcili tutejsi mieszkańcy, Karczma Czyścisakwa 1524 – popularne XVI-wieczne miejsce, Święte Źródło 1572 – odnoszące się do pierwszej pisemnej wzmianki o leczniczych właściwościach lokalnych wód, Skójka Perłorodna XVI-XX w. – małż, który stanowił źródło zarobku mieszkańców, Stary Dom Źródlany 1768, Kolej Izerska 1909, Wody Radoczynne 1933 oraz Kolej Gondolowa 2008.

7. Izerski Punkt Antygrawitacyjny

Znajduje się na szlaku Śladem Izerskich Tajemnic. Punt zlokalizowany jest ok. 300-500 m od dolnej stacji kolejki gondolowej. Należy kierować się w stronę Czerniawy-Zdroju. W miejscu tym obiekty, takie jak piłka czy nawet samochód, wtaczają się same pod górę. Według różnych teorii jest to albo anomalia grawitacyjna, albo złudzenie optyczne. Do tej pory nie udało się jednak uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, a miejsce to przyciąga żądnych wrażeń turystów. Dla oznaczenia tej lokalizacji postawiony został głaz z wyrytym napisem: „Punkt antygrawitacyjny”.

8. Ogród „Izery Trzech Żywiołów”

Jest to ogród dydaktyczny utworzony przez Nadleśnictwo Świeradów. Na jego terenie można zapoznać się z ekosystemami charakterystycznymi dla Gór Izerskich. Szczególną atrakcją jest możliwość zobaczenia z bliska torfowiska wraz z porastającą go roślinnością. W Chacie Drwala zobaczyć można dawne narzędzia i sprzęty wykorzystywane przez robotników pracujących w lasach. Znajdują się tu ponadto dwa teleskopy oraz multimedialne stanowisko i gry edukacyjne dla dzieci. Nazwa ogrodu nawiązuje do trzech żywiołów w postaci powietrza, wody i ziemi. Twórcy podkreślają również, że dla tych trzech żywiołów najwięszym zagrożeniem nie jest czwart żywioł, ogień, ale żywioł w postaci człowieka i jego niszczącej działalności.

9. Gry terenowe

Obejmują dwa questy, „Izerska Chata” i „Zajęćznik”, które zostały przygotowane przez Nadleśnictwo Świeradów. „Izerska Chata” obejmuje ścieżkę na terenie Ogrodu „Izery Trzech Żywiołów”. „Zajęcznik” prowadzi na szczyt wzniesienia o tej samej nazwie, znajdującego się w paśmie Gór Izerskich. Ulotki z questami można pobrać z biura Nadleśnictwa Świeradów bądź z jego strony internetowej. Wskazówki ukryte są na tablicach edukacyjnych, rozmieszczonych na trasach ścieżek. Poprawne rozwiązanie umożliwia odnalezienie skrytek ze „skarbem”.

10. Smrek

Szczyt, który znajduje się na zachodniej granicy Wysokiego Grzbietu Izerów. Ma dwa wierzchołki, które rozdziela niewielka przełęcz. Wyższy wierzchołek znajduje się po czeskiej stronie i wznosi się na wysokość 1124 m n.p.m., natomiast niższy, o wysokości 1123 m n.p.m, usytuowany jest na granicy polsko-czeskiej. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się panorama Gór Izerskich, Pogórza Izerskiego, Gór Łużyckich i Karkonoszy. Powstała ona w latach 2001-2003, w miejscu poprzedniego obiektu, pochodzącego z końca XIX w. Zobaczyć można tu również pomnik z 1909 r. upamiętniający Theodora Körnera , niemieckiego poetę , który stanął na szczycie Smreka w 1809 r. Po polskiej stronie na Smrek prowadzi zielony szlak turystyczny.

11. Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie

Wznosi się na wysokość 15 m i posiada dwa tarasy widokowe. Powstała z drewna modrzewiowego. Została oddana do użytku w 2019 r. Stoi na szczycie Czerniawskiej Kopy, wznoszącej się na wysokość 776 m n.p.m. Przebiega tędy zielony i czarny szlak turystyczny. Z wieży widokowej można podziwiać panoramę okolicznych gór, a przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczna jest nawet odległa o ponad 200 km w linii prostej Zielona Góra. Przy obiekcie znajduje się miejsce do odpoczynku oraz stojak na rowery.

12. Wodospady na Czarnym Potoku

Powstały po utworzeniu zapory przeciwrumoszowej na Czarnym Potoku. Tworzy je zespół kaskad położonych na ok. 3-kilometrowym odcinku potoku. Ich łączna wysokość daje 500 m. Do wodospadów można dojść zielonym szlakiem turystycznym, kierując się ze Świeradowa w stronę schroniska na Stoku Izerskim. Teren kaskad jest bardzo malowniczy jednak również dość trudno dostępny.

13. Pijalnia wody radoczynnej

Znajduje się na terenie dawnego Radiumbadu, czyli zakładu kąpieli radoczynnej, powstałego w 1934 r. z inicjatywy Paula Schmidta. Można tu spróbować wody zawierającej radon. W Polsce istnieją tylko trzy miejsca oferujące taką wodę. Wykorzystywana jest ona nie tylko do picia, ale również do kąpieli i inhalacji. Polecana jest osobom cierpiącym na niedobory żelaza, nadciśnienie, miażdżycę, problemy żołądkowe, alergię i otyłość.

14. Kopalnia kwarcu „Stanisław”

Eksploatacja złóż na tym terenie rozpoczęła się już w XIII w., a minerały wykorzystywane były w okolicznych hutach szkła i metali. Pierwszymi eksploratorami złóż byli Walonowie. Obecnie wydobycie zostało już zakończone, a teren dawnej kopalni jest chętnie odwiedzany przez turystów. Kopalnia znajduje się na wysokości 1050 m n.p.m. i stanowi najwyżej położoną kopalnię odkrywkową w Europie. Dodatkowym atutem miejsca jest możliwość podziwiania panoramy Świeradowa-Zdroju oraz Gór Izerskich. Do kopalni prowadzi zielony szlak turystyczny.

15. Chaty Sudeckie

Obejmują sudeckie domy przysłupowe, pochodzące przeważnie z XIX w. Wchodzą one w skład Krainy Domów Przysłupowych, która skupia ok. 19 tys. budynków znajdujących się na terenie Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii, Górnych Łużyc, północnych Czech oraz Karkonoskiego i Izerskiego regionu Dolnego Sląskiego. W przypadku Świeradowa-Zdroju chaty ulokowane są na obrzeżach miasta, w szczególności w rejonie ulic Długiej, Lwóweckiej, Myśliwskiej i Głównej. Izba parterowa, tzw. izba zrębowa, zbudowana jest z poziomych bali i otoczona drewnianymi filarami, które podtrzymują dach lub szachulcową kondygnację.

16. Szlak „Śladem Izerskich Tajemnic”

Obejmuje 22 atrakcje w Świeradowie-Zdroju i Górach Izerskich. Przy każdej z nich znajduje się głaz z płaskorzeźbą i piktogramem do odrysowania. Odwzorowanie przynajmniej 15 piktogramów uprawnia do odbioru „Certyfikatu Odkrywcy” i wpisania do „Księgi Odkrywców Gór Izerskich. Zabawa prowadzona jest przez Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury”, która znajduje się przy ul. Dworcowej.

17. Zajęcznik

Szczyt, który wznosi się na wysokość 595 m n.p.m. i wchodzi w skład Wysokiego Grzbietu w Górach Izerskich. Oddziela Czerniawę-Zdrój od reszty Świeradowa-Zdroju. Na trasie wiodącej na szczyt znajduje się wspomniana ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, utworzona przez Nadleśnictwo Świeradów. Obejmuje ona 9 tablic – stanowisk edukacyjnych, angażujących turystów poprzez mini gry. Na szczycie niegdyś stała wieża widokowa, a obecnie usytuowana tu jest stacja przekaźnika RTV. Przez Zajęcznik przebiega zielony szlak turystyczny. Dojście z centrum miasta zajmuje ok. 1 godz. i obejmuje ok. 3-kilometrową trasę z sumą podejść wynoszącą 120 m. Przy północnym zboczu Zajęcznika znajduje się nieczynny kamieniołom „Jerzy”, w którym niegdyś eksploatowany był łupek serycytowy.

18. Źródełka

Źródło Cesarza Józefa znajduje się w miejscu, gdzie zatrzymał się 23 sierpnia 1779 r. cesarz Józef II. Habsburgowie utracili wówczas Śląsk na rzecz Prus, a cesarz miał ponoć przystanąć by po raz ostatni spojrzeć na włości należące do tej pory do jego rodu. Źródło dra Adama upamiętnia lekarza uzdrowiskowego, Waldemara Adama, który pracował w szpitalu Bad Flinsberg na przełomie XIX i XX w. W części Świeradowa, Czerniawie-Zdroju, znajduje się drewniany pawilon – pijalnia wody mineralnej z separatorem dwutlenku węgla. Wydobywana jest ona z odwiertu Jan 2, mającego 197,2 m głębokości. Drugie ujęcie usytuowane jest na terenie Paru Zdrojowego. Trzy poidełka znajdują się ponadto na ul. Zdrojowej.

19. Golgota Izerska

Znajduje się na zboczach Sępiej Góry, która wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. Składają się na nią płaskorzeźby na górskich głazach przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej. Zostały one wykonane przez artystę rzeźbiarza ze Szklarskiej Poręby, Macieja Wolkana. Na szczycie Sępiej Góry znajdują się skały granitowo-gnejsowe które określane są wspólną nazwą Biały Kamień. Ze wzniesieniem związane są liczne legendy, m. in. o mającym tu niegdyś istnieć świętym gaju Ślężan czy o złocie, które Niemcy mieli ukryć na tym terenie podczas II wojny światowej. Przez Sępią Górę przebiega niebieski szlak turystyczny. Na jej szczyt wiedzie również żółty szlak turystyczny z Orłowic.

20. Szlaki turystyczne

Miasto stanowi węzeł szlaków turystycznych. Niebieski szlak prowadzi w kierunku Hali Izerskiej i schroniska Chatka Górzystów oraz w kierunku Sępiej Góry i Wojcieszyc. Zielony szlak wiedzie w stronę schroniska na Stogu Izerskim i Smreka oraz w stronę Gierczyna. Czerwony szlak prowadzi przez schronisko na Stogu Izerskim i Polanę Izerską w kierunku Szklarskiej Poręby. Czarny szlak zatacza natomiast pętlę wokół Świeradowa-Zdroju.

21. Czarci Młyn

Młyn, który się tu znajduje, powstał ok. 1890 r. Posiada oryginalne wyposażenie pochodzące z czasu budowy oraz replikę koła wodnego, którego wysokość sięga 6 m i które zostało wykonane ze 150-letniego drewna modrzewiowego. Na ścianach można zobaczyć również elementy starego koła. W sali technologicznej znajdują się maszyny i urządzenia młynarskie, m. in. mlewnik, gniotownik, śrutownik, czyszczarnia, wialnia zbożowaczy odsiewacz-sortownik. W Czarcim Młynie odbywają się również warsztaty pozwalające zapoznać się z niegdysiejszym cyklem produkcji pieczywa. Obiekt usytuowany jest na tzw. Czarciej łące i znajduje się na Szlaku Izerskich Tajemnic. Związana jest z nim legenda o Bożydarze, którego chytry diabeł zwiódł i w zamian za ofiarowaną pomyślność w życiu doczesnym po śmierci mężczyzny porwał jego duszę do piekieł. Odwiedziny w Czarcim Młynie stanowią płatną atrakcję.

22. Wieża Sky Walk

Nietypowa atrakcja , na którą prowadzi kładka o długości 850 m. Na szczycie można zatrzymać się i odpocząć na siatce w kształcie kropli lub na szklanej platformie, która pozwala zmierzyć się z wrażeniem unoszenia się nad ziemią. Powrót odbywa się zjeżdżalnią, a długość zjazdu wynosi 105 m. Dodatkową atrakcję stanowi pajęcza sieć, która pozwala na wspinanie się po specjalnej konstrukcji linowej i zapewnia dodatkowe wrażenia i widoki. Bilet normalny kosztuje 65 zł, a ulgowy 48 zł. Jeden zjazd kosztuje 10 zł, natomiast za 6 zjazdów trzeba zapłacić 50 zł.

23. Kolej gondolowa Ski&Sun

Jest to całoroczna kolej, która oferuje przejazdy w 8-osobowych gondolach. Jej budowa trwała w latach 2007-2008, jednak oficjalne otwarcie miało miejsce 10 stycznia 2009 r. Stacja dolna znajduje się przy ul. Źródlanej na wysokości 617 m n.p.m., natomiast stacja górna usytuowana jest na zboczu Stogu Izerskiego, na wysokości 1060 m n.p.m. Długość trasy, jaką pokonuje kolejka, wynosi 2171 m. 71 gondoli może przewieźć 2400 osób na godzinę przy maksymalnej prędkości wynoszącej 21,6 km/h. Bilet normalny w obie strony kosztuje 60 zł, natomiast ulgowy 50 zł. Dostępne są również bilety tylko w jedną stronę, w górę lub w dół.

 

 

 

4.5/5 - (liczba ocen: 24)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.