Polska

Top 10 – Gdańsk atrakcje w wakacje

brama żurwa

Wakacje to okres, w którym najwięcej turystów udaje się nad polskie morze. Gdańsk jest tam jedną z popularniejszych miejscowości. Miasto posiada wiele zabytków, atrakcji i ciekawą historię. Zobaczcie też obszerną listę najlepszych atrakcji w Gdańsku i okolicy o której wcześniej pisaliśmy. Oto dziesięć atrakcji, które warto tam zobaczyć i zwiedzić. 

1. Muzeum Bursztynu to miejsce, w którym poznać można historie oraz sposoby obrabiania i zastosowanie tego drogocennego kruszywa. Ponadto można tam zobaczyć cenną faunę oraz florę zamknięte w tym kamieniu. Ponadto w Gdańsku odbywają się największe targi bursztynu. Muzeum znajduje się w gotycko-renesansowy Zespole Przedbramia ulicy Długiej.

2. Dom Uphagena to Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, w którym dowiedzieć się można, w jakich warunkach mieszkali bogaci mieszkańcy Gdańska pod koniec osiemnastego wieku.

3. Fontanna Neptuna w Gdańsku jest posągiem ważącym sześćset pięćdziesiąt kilogramów. Jest on najbardziej charakterystyczną wizytówką Gdańska. Z fontanną wiąże się wiele legend, niektóre są bardziej, inne mniej popularne.

4. Ratusz Głównego Miasta to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w mieście, którego najstarsze fragmenty pochodzą z czternastego wieku. Był on wielokrotnie rozbudowywany. Nie jest to jeden z najbardziej docenianych budynków miasta. Szczególnie docenia się jego zewnętrzny urok, rzadko natomiast zagląda się do wnętrza, a szkoda,  i jest ono bardzo ciekawe i niesie z sobą ciekawą historię.

5. Droga Królewska w Gdańsku, zaczynającą się od Złotej Bramy. Jest to nazwa ul. Długiej oraz jej przedłużenia. Nazwa pochodzi stąd, że ulicą uroczyście wjeżdżali polscy monarchowie. Kazimierz Jagiellończyk był pierwszym uroczyście witanym królem. Wjechał ulicą w 1457 roku. Ponadto ulice zamieszkiwali najbardziej wpływowi i bogaci mieszkańcy.

6.Brama Żuraw w Gdańsku jest jednym z symboli miasta oraz Polski. Warto wiedzieć, że ten największy oraz najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy zbudowano w latach 1442-1444. Służył on do stawiania masztów i przeładunku towarów. Był przy okazji bramą miejską. Koniecznie trzeba tam wstąpić.

7. Długie Pobrzeże to deptak nadwodny, który przepełniony jest kawiarniami, restauracjami czy też pubami. Znajdziemy tam również bramy wodne i statki, którymi możemy ruszyć w rejs. Ponadto na zwiedzających czeka tam wiele atrakcji zajmujących czas, między innymi interaktywne wystawy.

8. Ulica Mariacka w Gdańsku prowadzi od położonej nad Motławą Bramy Mariackiej aż do kościoła Mariackiego. Pochodzi z pierwszej połowy czternastego wieku. Jest to kolejne charakterystyczne dla Gdańska miejsce, którego nie można pominąć w planie zwiedzania miasta.

9. Bazylika Mariacka w Gdańsku jest największą w Europie świątynią. Zbudowano ją z cegieł. Jest ona przykładem sztuki gotyckiej. Z swoim wnętrzu również skrywa niesamowite zabytki, bardzo znane, takie jak „Pieta” czy też „Piękna Madonna Gdańska”, jednakże najbardziej niezwykłym zabytkiem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera, pochodzący z 1470 roku, posiadający wysokość czternastu metrów.

10. Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte są symbolami wydarzeń okresu drugiej wojny światowej, których żaden polak nie powinien ominąć w czasie swojej wycieczki po mieście. Muzeum to w bardzo ciekawy sposób przedstawia historię tamtych wydarzeń.