Europa

10 Najlepszych Atrakcji we Francji

łuk triumfalny
łuk triumfalny, Paryż

Francja to kraj bogatej historii, kultury oraz pięknych krajobrazów. Od eleganckich ulic Paryża, poprzez majestatyczne zamki nad Loarą, po słoneczne wybrzeża Riwierze Francuskiej – Francja oferuje wiele wspaniałych atrakcji, które przyciągają co roku miliony turystów z całego świata. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych miejsc na ziemi, a jego bogactwo kulturowe i artystyczne sprawiają, że nie brakuje tu także interesujących i inspirujących miejsc dla miłośników sztuki i historii. W tym artykule przedstawimy kilka najlepszych atrakcji, które warto zobaczyć podczas podróży do Francji.

1. Paryż

Paryż to jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych miast we Francji, które przyciąga turystów z całego świata. Wiele z jego najbardziej znanych atrakcji, takich jak Wieża Eiffla, Katedra Notre Dame i Luwr, stanowi nie tylko ważne miejsca na mapie turystycznej Paryża, ale także na całym świecie. Choć Katedra Notre Dame pozostaje obecnie zamknięta dla zwiedzających, wciąż pozostaje ona ważnym symbolem francuskiej kultury i historii, a jej odbudowa jest nadal w trakcie. Paryż oferuje również wiele innych ciekawych miejsc do zwiedzenia, jak Montmartre, Bazylika Sacre Coeur, Muzeum d’Orsay czy Pola Elizejskie.

2. Riviera Francuska

Riwiera Francuska to piękne wybrzeże znajdujące się w południowo-wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Ta malownicza okolica jest znana z przepięknych krajobrazów, uroczych wiosek, pięknych plaż oraz luksusowych kurortów. Wśród najważniejszych miast na Riwierze warto wymienić Cannes, Saint-Tropez i Niceę, które przyciągają turystów swoim klimatem, stylowymi restauracjami i butikami, a także pięknymi plażami. Riwiera Francuska to idealne miejsce na letni wypoczynek, gdzie można połączyć wypoczynek na plaży z aktywnym zwiedzaniem i poznawaniem kultury regionu.

3. Mont Saint-Michel

To średniowieczny klasztor mający swoje miejsce na wyspie w Normandii. Opactwo zachwyca swoim pięknem i wyjątkowością, jednocześnie pozostając na długo w pamięci odwiedzających. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i obecnie mówi się o około 40 osobach zamieszkujących domy, znajdujące się u podnóży klasztoru. Ze względu na zmieniający się poziom wody, możliwość bezpiecznego dotarcia do miasta, gwarantuje jedynie most.

4. Pałac Chateau de Chambord

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie pałaców, znajdujących się we Francji. Unikatowa architektura pochodzi z Renesansu z elementami charakterystycznymi dla średniowiecza i klasycyzmu. Pałac wybudował Francis I, król francuski. Dawniej był tu dom myśliwski, jednak nigdy pałac ten nie został ukończony.

5. Annecy

To niewielkie alpejskie miasteczko, nazywane przez wielu ludzi Małą Wenecją. Położone jest w południowo-wschodniej Francji. Posiada bardzo klimatyczną starówkę z wieloma bardzo wąskimi uliczkami i kanałami. Stąd też potoczna nazwa miasta, gdyż przypomina prawdziwą Wenecję. Na wyspie znajduje się średniowieczny kościół, który dawniej pełnił funkcję więzienia, a obecnie zostało tutaj muzeum udostępnione dla odwiedzających. Ciekawe jest również samo jezioro Annecy, nad którym położone jest miasto.

6. Wersal

To pałac, który ma niezwykłą historię i był tłem dla wielu filmów i powieści. Został zbudowany w 1682 roku i stanowił siedzibę króla Luisa XIV. Jest jednym z najbardziej majestatycznych pałaców i z pewnością stanowi symbol Francji. Przy pałacu znajdują się również zachwycające ogrody, po których warto pospacerować i odetchnąć świeżym powietrzem, pośród zieleni.

7. Prowansja

To miejsce, z którego pochodzą najpiękniejsze fotografie pól lawendowych. Prowansja znajduje się w południowo-wschodniej części Francji i jest regionem, który każdy powinien choć raz odwiedzić. Arles, Aix i Avignon to miasta położone na terenach Prowansji, do których warto zajrzeć podczas pobytu. Wino wytwarzane w okolicznych winnicach zachwyca swoimi aromatami i bogatym smakiem.

8. Lyon

Jest miastem położonym w miejscu, gdzie zbiegają się rzeki Saone oraz Rhone. W Lyonie warto odwiedzić stary amfiteatr rzymski Amphitheatre des Trois Gaules, którego historia sięga ponad dwa tysiące lat wstecz. Na Starym Mieście obecne są zamki średniowieczne, a także architektura renesansowa. Połączenie wszystkich zabytków w różnych stylach architektonicznych, tworzy razem bardzo ciekawą i klimatyczną atmosferę miasta.

9. Bordeaux

To kraina zamków, deptaków i szerokich ulic. Starówka ma swój niepowtarzalny urok, który tworzą stare budynki, fontanny i niewielkie place. W 2017 roku Bordeaux zdobyło pierwszą nagrodę na najciekawsze miasto świata. Okoliczne winnice i restauracje przyciągają niezwykłymi zapachami i swoimi aromatami. Miasto jest idealne dla wielbicieli sztuki i kultury, która dorównuje tutaj Paryżowi.

10. Lazurowe Wybrzeże

Rozciąga się na dużą powierzchnię i zachwyca pięknymi miejscami w każdym miejscu. Na Lazurowym Wybrzeżu znajdziemy przepiękną architekturę, urokliwe miasteczka, niezwykłe ogrody pełne zieleni. Wybrzeże Nicei zachwyci każdego odwiedzającego, spragnionego spokoju i wypoczynku w pięknych okolicznościach.