Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o filmie Pasja

film pasja
źródło: Wikipedia

„Pasja” to film dramatyczny w reżyserii Mela Gibsona. Premiera miała miejsce w 2004 roku. Fabuła opowiada o ostatnich dwunastu godzinach Jezusa z Nazaretu. Akcja filmu zaczyna się modlitwą Jezusa w ogrodzie oliwnym. Wkrótce potem następuje zostaje on pojmany i oskarżony o bluźnierstwo. Film odbił się wielkim echem w branży filmowej ze względu na niezwykle realistyczne sceny.

1. Film w całości nakręcono na włoskiej ziemi, a dokładnie na południu kraju w miejscowości Craco i w pobliskiej Materze. Niektóre sceny były także kręcone w największym włoskim studiu filmowym znajdującym się w Rzymie.

2. Znaczną część obsady stanowili włoscy aktorzy, aczkolwiek nie zabrakło artystów z innych części Europy. Legionistę, który nadzorował chłostę zagrał polski aktor filmowy Romuald Kłos.

3. Gibsonowi zależało na tym, by film oddawał atmosferę minionych już czasów. Zdecydował wobec tego, że aktorzy mają porozumiewać się w językach, które faktycznie obowiązywały w czasach Jezusa z Nazaretu. Pojawiają się wobec tego języki aramejski, hebrajski oraz łacina.

4. Jim Caviezel odgrywający rolę Jezusa w decydujących scenach niósł prawdziwy krzyż, którego waga oscylowała wokół sześćdziesięciu kilogramów. Aktor doznał uszkodzenia, gdy krzyż spadł mu na placy, ale to nie przeszkodziło mu w dokończeniu sceny.

5. Film wzbudził wielkie kontrowersje wśród społeczności żydowskiej, która uważała film za antysemicki. Doszło do tego, że Gibson zrezygnował z niektórych biblijnych cytatów, by nie doprowadzać do niepotrzebnych napięć.

6. Charakteryzacja aktora odgrywającego rolę Jezusa była niezwykle długotrwała. Na ogół potrzeb było aż dziesięciu godzin, dlatego zdarzały się sytuacje, w których aktor spał w charakteryzacji, by nie tracić cennego czasu na planie.

7. Środowiska katolickie również w pewnym stopniu nie zaakceptowały filmu, zarzucając mu zbyt dużą brutalność. Warto jednak podkreślić, że papież Jan Paweł II w stu procentach zaakceptował dzieło Gibsona, a w ślad za nim poszło wielu duchownych.

8. Pasja Mela Gibsona zdobyła aż trzy nominacje do Oscara, a sam film stał się jednym z najbardziej kasowych filmów, w których dominował język inny niż angielski.

9. Krzyż z filmu ważył raptem 60 kilogramów. Warto jednak mieć świadomość, że był o połowę lżejszy niż oryginalny.

10. Marię Magdaleną zagrała jedna z najpopularniejszych włoskich aktorek – Monica Belluci. Podobno sama poprosiła o rolę, gdy tylko dowiedziała się o zamiarach Gibsona.

11. Mel Gibson zdecydował się wystąpić w swoim własnym filmie, choć w nieco okrojonej formie. W scenie kreślenia okręgów na piasku przez Jezusa dostrzegamy dłoń, która tak naprawdę należy do reżysera.

12. Wszystkie stroje pojawiające się w filmie zostały uszyte ręcznie i zgodnie z wiedzą na temat ubrań noszonych w tamtych czasach.

13. Caviezel grający Jezusa z Nazaretu musiał przejść wyczerpujące treningi przygotowujące ciało na ogromny wysiłek podczas scen z ukrzyżowania.

14. Scena ukrzyżowania była kręcona przez dwa tygodnie. Caviezel poza wieloma urazami doznał również porażenia piorunem. Miało to miejsce w scenach, podczas których wisiał już na krzyżu.

15. Medialne doniesienia sugerują, że może powstać kontynuacja filmu dotycząca trzech dni pomiędzy ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem Jezusa.